DONMALARDA İLK YARDIMdonmalarda ilk yardım

Çok soğuk havaya maruz kalındığında deri ve derinin altındaki dokularda donma gerçekleşebilir. Donma riski en çok olan organlar parmaklar, burun, kulaklar, yanaklar ve çenedir.

Cildin kırmızıya dönmesi, sönük görünmesi ve uyuşukluk hissi donma belirtisi olabilir. Şiddetli veya derin donmaya bağlı olarak kabarma ve ağrı ile karşılaşılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

İlk yardım önlemleri ile çok hafif donmalar tedavi edilebilir. Diğer tüm donmalar tıbbi müdahale gerektirir. Donma ile ilgili ilk yardım adımları şunlardır:

• Hipotermi için hastayı kontrol edin. Eğer hipotermiden şüphelenirseniz acil tıbbi yardım alınız. Hipotermi belirtileri yoğun titreme, konuşma bozukluğu, uyuşukluk ve koordinasyon kaybı şeklindedir.

• Soğuğa daha fazla maruz kalmamak için cildinizi koruyun. Eller, yüz ve kulakları kuru ve sıcak giysilerle koruyunuz. Etkilenen bölgeyi ve donmuş cildi asla ovmayınız ve ısıtmak için masaj yapmaya kalkışmayınız.

• Soğuk dış ortamdan uzaklaşınız. Kapalı bir mekana geçtikten sonra ıslak giysilerinizi çıkarın.

• Donmuş alanları yavaşça yeniden ısıtınız. 15-30 dakika boyunca ılık suya (37 – 42 derece) ellerinizi veya ayaklarınızı daldırınız. Eğer varsa suyun sıcaklığını termometre ile ayarlayınız, yoksa yaralanmamış olan dirsek gibi bir organınızla suyun sıcaklığına bakınız. Su ılık olmalı sıcak olmamalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Donmuş bölgeye soba, ısı lambası, şömine veya ısıtma pedi ile doğrudan sıcak uygulamayınız. Bu durum yanıklara neden olabilir.

• Eğer etkilenen alanların tekrar donma riski varsa ısıtmaya gerek yoktur. İlgili bölgeler ısıtmış ve buzlarını çözmüşseniz bir şeylerle sarınız. Bu şekilde donmaz.

• Ağrı kesici ilaçlar alınız. Ağrı ve inflamasyonu azaltmak için ibuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri) alınabilir.

• Mümkünse donmuş ayak veya ayak parmaklarına basarak yürümeyiniz. Bu, dokulara daha fazla zarar verir.

• Cildin donmadan çözünmeye doğru geçiş yaptığında nasıl değişiklikler gözlendiğini biliniz. Cilt rengi kırmızıya döner, karıncalanma ve ısındıkça yanma hissederseniz, kan dolaşımı normale dönüyor demektir. Ancak eğer vücudun ısınması esnasında kabarcıklar gelişir, uyuşma veya ağrı geçmezse tıbbi destek gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Güneş Yanığı İlk Yardım
Ciltteki Kabarcıklar İlk Yardım
Ağız İçi Yanıkları Nasıl Geçer
Alkol Zehirlenmesi
Akrep Sokması
Kan Merkezleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.