DONMUŞ OMUZ HASTALIĞI

Donmuş omuz hastalığı kısmi yada tamamen omuz hareketsizliğine (sertleşme) neden olan aşırı ağrının görüldüğü tıbbi bir durumdur.

Donmuş omuz genellikle geceleri başlar fakat omuzdaki hafif yaralanmalar ile de tetiklenebilir. Hastalığın genellikle üç fazı vardır. Ağrı ile başlaması, sertlik ve en sonunda ise çoğu hareketin geri kazanıldığı ve ağrının gittiği çözülme evresi. Bu işlem bazen iki yıl yada daha fazla sürebilir.

Donmuş omuz diyabet, yüksek kolesterol, kalp hastalığı ile ilişkili olabilir ve elde skar dokusu olan hastalarda (Dupuytrens kontraktürü) görülür. Ayrıca omuz yaralanması yada cerrahi işlemi takiben de oluşabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Hastalık omuz ekleminde kapsüler yapışıklılık olarak da bilinmektedir. Omuz ekleminin astarı kapsül olarak isimlendirilir ve çok esnek elastik bir yapıya sahiptir. Onun esnekliği ve elastikiyeti omuzun yapabildiği hareketleri yapabilmesine olanak sağlar. Donmuş omuz ile bu kapsül (ve onun bağları) iltihaplı şiş, kırmızı ve büzülmüş durumdadır. Normal esneklik kaybolur ve yerini ağrı ve sertlik alır.

Donmuş omuzda artroskopide görüldüğü üzere 3 gelişme aşaması bulunmaktadır;

Donma fazı: Hareket ile birlikte ağrı artar ve sıklıkla da geceleri kötüleşir. Artan ağrı ile birlikte omuz hareketlerinde ilerleyici kayıp vardır. Yaklaşık olarak 2-9 ay arasında sürer.

Sponsorlu Bağlantılar

Donmuş faz: Ağrı azalmaya başlar ancak omzun hareket aralığı çok daha fazla sınırlanmıştır. Diğer bir ifade ile diğer kola göre % 50 daha çok sınırlanmıştır. Bu aşama 4 ile 12 ay sürebilir.

Çözülme evresi: Mevcut durum çözülmeye başlar. Çoğu hastada 12-42 ay içerisinde omuz hareketlerin kademeli bir restorasyon deneyimi bulunmaktadır. Bu evre, ameliyat için uygun bir evredir.

TEDAVİ

Eğer bir şey yapılmazsa çoğu donmuş omuz hastalığın başlangıcından sonra 2-4 yılda önemli ölçüde gelişir. Ancak omuz sertliği ve ağrılar için tedavi gereklidir. Ağrının şiddeti ve sertliğe bağlı olarak tedavi şekli değişebilir.

  • Fizyoterapi – Sertliğin daha da ileri gitmesi ve hareket kabiliyetini yeniden kazandırılması için yapılır.
  • Ağrı kesici ve anti- enflamatuar kullandırılabilir.
  • Enjeksiyonlar – İnflamasyonu azaltmak ve ağrı kesici sağlamak için kullandırılabilir.
  • Hydrodilatation Prosedürü – Şiddetli ağrı giderici ve hareket kabiliyetini iyileştirmek için basit enjeksiyondan çok daha etkilidir.
  • Cerrahi – Hem başlangıç hem de daha sonraki evrelerde başarı ile uygulanabilmektedir. Operasyon anestezi ile manipülasyon ve artroskopik kapsüler gevşetme işlemlerinden oluşabilir. İşlem ile 6 ayda % 96 oranında başarı sunabilmekte ayrıca omuz için hem hareket olanağı hem de ağrıların giderilmesini sağlamaktadır. Cerrahi müdahale sonrası yoğun fizyoterapi uygulanması esastır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ses Kısıklığı Nasıl Geçer?
Karın Ağrısı Çekiyorum
SİYATİK NEDİR? SİYATİK AĞRISI NASILDIR?
Kalıcı Dövme
Bacakta yada Bacaklarda Ağrı
Uyku Apnesi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.