DÖVMELERİN YOK EDİLMESİdovmelerin-yok-edilmesi

Dövmelerin yaygın şekilde kullanılmaya başlanması ile bunları yapmaktan pişmanlık duyanların sayısı da aynı şekilde artış göstermiştir. İstenmeyen dövmelerin yok edilmesinde başarılı sonuçlar veren yeni teknikler bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Ne yazık ki dövmeler için birçok ev tipi yönteme de başvurulmaktadır ve bunların çoğu etkisiz veya güvensizdir. Aşağıda dövmeler üzerinde tuz kullanılmasından diğer tekniklere kadar faydalı değişik yöntemler hakkında bilgiler bulacaksınız.  

Bölüm 1: Ne yapılmaması gerektiğini bilmek

Dövme yok etmek için sürtünme amaçlı kullanacağınız tuz için çok dikkatli olmalısınız. İstemediğiniz veya uzun süredir var olan bir dövmeyi yok etmek istediğinizde tuz kullanmanızın tehlikeli olmasının nedenleri şunlardır:

  • Derimiz iç katman olan “dermis” ve dış katman olan “epidermis” olmak üzere iki tabakadan oluşmaktadır. Dövme yaptırıldığında kullanılan mürekkep cildin üst katmanı ya da bu katmanı geçerek alt katmanına ulaşır. Epidermis üzerine tuz uygulayıp ovalamak kolaydır ancak fayda vermez. Tuzun dermişin içine ulaşması gerekir. Tuz, cildin üst tabakasındaki mürekkebin bir kısmını kaldırabilir fakat sonuç muhtemelen istediğiniz gibi olmayacaktır.
  • Sürtünme yoluyla dövme üzerinde tuz uygulamanız oldukça kötü bir döküntü görüntüsüne neden olacaktır. Ayrıca yara izleri, cilt kırışıklıkları ve deride pigmentasyona neden olabilir. Dolayısıyla evde bu işlemi yapmanız önemli olumsuz sonuçlar doğurabileceği gibi dövmenin daha da kötü görünmesine de yol açabileceğini biliniz.

Tuz kullanma mitinin neden başladığının bilinmesi

Sponsorlu Bağlantılar

Hafif aşındırıcı olarak tuz kullanılması bir dermatolojik prosedür olmasına rağmen, tuzun iyi bir dövme silicisi olduğunun bilinmesine yol açan başka bir neden vardır. Dövme yaptırdığınız zaman özellikle suya ve tuzlu suya daldırılmaması gerektiği söylenir. Buradan hareketle eğer dövmenizin silinmesini istemiyorsanız tuzlu sudan uzak tutmanız gerektiği, eğer tam tersine yok etmek istiyorsanız da tuzlu suya başvurmanız gerektiği gibi bir sonuç ortaya çıkarılmaktadır. En azından mantıklı olarak bu sebep gösterilmektedir.

Tuzlu suda dövmenizi ıslatmanız aslında sadece mürekkebi dağıtmakta ya da solmasına neden olmaktadır. Dövmenin sihirli bir şekilde kaybolmasına neden olmaz. Eğer dövmeyi yeni yaptırmışsanız, tuzlu suya daldırdığınızda muhtemelen daha kötü görünecektir. Ancak eğer dövme birkaç haftalık veya daha uzun süreli ise tuzlu suya daldırmanızın hiçbir etkisi olmayacaktır.

Aşındırıcı olarak tuz kullanılan prosedürlerin var olduğunu bilin.

DIY tuz aşınma olarak da adlandırılan “salabrasion” muhtemelen iyi bir fikir değildir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, kendinize yarardan çok zarar vermeniz olasıdır. Ama salabrasion kullanılan profesyonel prosedürler vardır ve bunlara başvurulması umut verici sonuçlar yaratabilir.

Alman Ulusal Sağlık Enstitüsü‘nün yaptığı araştırmaya göre, salabrasion tekniğinin dövme silmede mükemmel sonuçlar verdiği görülmüştür. Ancak bu çalışmada, kırışma meydana gelmiş fakat skar oluşumu görülmemiştir.

Bir salabrasion prosedüründe, dövme üstüne topik anestezi uygulanır. Daha sonra mürekkep tabancası benzeri bir cihaz ile tuzlu su çözeltisinin etkin şekilde dermisi delip ve ciltteki mürekkebin çıkmasını sağlar. Bu işlem bir nevi dövmenin tersine işlemle yok edilmesidir. Prosedür 6 ila 8 hafta içinde iyileşir. Prosedürü uygulatacağınız yere başvurmadan önce referanslarını görün.

Bölüm 2: Diğer seçeneklerin göz önüne alınmasıdovmelerin-yok-edilmesi-lazer

Lazerle dövmeleri yok ettirmeyi tercih edebilirsiniz.

Lazerle dövme çıkarma en etkili ve güvenilir yollardan birisidir. Doktorlar veya estetikçiler lazer ışınlarını ilgili bölgeye yoğunlaştırarak mürekkebin parçalanmasını ve azalarak yok olmasını sağlarlar.

Dövmenin büyüklüğüne bağlı olarak, lazer cerrahisinin piyasadaki maliyeti 100 dolar ile 1000 dolar arası değişebilir.

Dermabrazyon hakkında bir estetisyene danışabilirsiniz.

Bu prosedür de salabrasion ile çok benzerdir. Mürekkebi çıkarmak için eğitimli profesyoneller cildin daha alt katmanlarına doğru uygulama yaparlar.

Bu yöntem lazer tedavisine göre az daha pahalıdır. Yaklaşık olarak 1000 ile 2000 dolar arası bir maliyet çıkarabilmektedir. Prosedür uygulanırken en az dövme yaptırılırken ki kadar ağrı oluşabilir. Ayrıca mürekkeplerin görünürlüğü lazere göre daha fazladır.

Riyoterapi ve kimyasal peeling yaptırmayı düşünebilirsiniz. Kriyoterapi ile cilt dondurulur ve mürekkep sıvı nitrojen ile yakılır. Kimyasal peeling cildin kabarcıklanarak soyulmasını sağlayarak dövme mürekkebinin bir kısmının çıkmasını sağlar. Pahalı ve ağrılı olmasına rağmen popüler bir seçenektir.

Ameliyat seçeneği için doktorunuz veya estetisyen ile konuşabilirsiniz. Ameliyat son seçenektir. Bir neşter ile doktor dövmeli deriyi kaldıracak ve çevresindeki eski deri ile kapayacaktır. Yeni bir yara izi oluşacak ve topikal anestezi verilmesine rağmen ağrılı olabilir.

İpuçları

Her uygulamadan sonra enfeksiyonu önlemek için antiseptik merhem uygulamalısınız ve aynı zamanda steril gazlı bir bez ile ilgili bölgeyi temizlemelisiniz.

Sonuç almazsanız ümitsizliğe düşmeyin, sabırlı olun.

Ağrı ve kanamaya neden olabileceği için çok sert ovalamayın.

Uyarılar

Tuzun dövme çıkarmada etkili olduğunu duyup kulaktan dolma bilgilerle davranmayın, dikkatli olun.

Bu yaklaşım tehlikeli olabilir ve istenmeyen ağrı ve yara izlerine yol açabilir. Özellikle açık yaralara tuz uygulamamalısınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
KURU CİLTLERE EV HAZIRLAYABİLECEĞİNİZ MASKE
Yağ Aldırma
Yağlı Cilde Ne İyi Gelir
Güzel Bir Cilt İçin
Kırışıklık Tedavisi
İğneli Epilasyon Nedir? Fiyatları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.