Bu yazıyı okuyorsanız çocuğunuzun Down sendromlu doğduğunu ya da beklediğiniz bebeğin Down sendromu şüphesi olduğunu varsaymalıyız. Öncelikle şunu belirtmekte fayda görüyoruz. Down Sendromu bir hastalık ya da bir sakatlık durumu değildir. Bu durum farklı bir insan ırkının ortaya çıkmış halidir. Bu bireyler kendilerine has yapısal ve düşünsel özellikler taşırlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Down Sendromlu bireylerin özellikleri nelerdir?

Kısa boyun,

El içerisinde genellikle tek çizgi şeklindeki simyan çizgisi,

Ayak başparmağının diğer parmaklardan ayrı duruyor oluşu,

Göz kenarındaki çizgilerin normal bireylere oranla daha çekik oluşu,

Baldır kemiğinin kısalığı,

El çil parmağının kemiklerinde eksiklik,

El başparmağının geriye doğru esnek yapısı,

Boyun arkasındaki çukurluğun olmaması,

Kafa ölçülerinin küçük oluşu,

Kulakların göz hizasından aşağıda olması ve uçlarının aşağıya doğru bükük yapısı,

Gibi birçok ayrıcı özellik Down lu bireylere aittir.

Bu özelliklerden bazıları görülebilirken bazıları ise bu bireylerde görülmeyebilir.

Down Sendromunun Tedavisi:

Günümüzde bu durumun tedavisi mümkün değildir. Ancak iyi bir fizik tedavi yaklaşımı ve zekâ geliştirici hayat tarzı sayesinde bu bireyler hayatta kendilerine yer açabilirler. İlgili ve bilgili aileler sayesinde bu bireyler oldukça başarılı işlere imza atabilirler. Ülkemizde Down sendromuyla doğmuş olduğu halde üniversite okuyan, çeşitli spor branşlarında gerçekten iyi başarılar kazanan, harika müzik-ritmik performanslar sergileyen ve resim gibi insanların pek azının başarabildiği dallarda çok başarılı olan bireyler azımsanmayacak kadar çoktur.

Sponsorlu Bağlantılar

Püf nokta; ilgi, alaka, şefkat ve bilinçtir. Bu dörtlüyü tutturabilmiş aileler gerçekten güzel işlere imza atabilmektedir.

Down Sendromlu Bireye Nasıl Yaklaşılmalıdır?

Bu bireylerin normalden daha fazla ilgiye muhtaç oldukları kaçınılmaz bir gerçektir. Çünkü etraflarını algılamada ve olaylara anlam vermede zorluklar yaşayabilmektedirler. Bu bireylerin etraflarına nazaran farklı olduklarını anlamaları uzun sürmez. Bu farklılığı sevmeleri ya da bundan nefret etmeleri siz anne-babaların elindedir. Bu bireylere yaklaşımınız bireyin kendinden nefret etmesini önler ve bireyin hayata daha iyi adapte olmasını sağlar.

Bu bireyler genellikle bazı davranışlara takıntı geliştirebilmektedirler. Örneğin downlu bir bireyin düzen takıntısı bildiğimiz bir gerçektir. Bu bireyi sinirlendiren ve hırçınlaştıran en önemli etken onun düzenine yapılan müdahalelerdir. Diğer yandan bir başka bireyde ise takıntı kravatlardır. Yüzlerce kravatı olduğu halde gezmelerden yeni kravatlar edinerek eve dönmek bu birey için vazgeçilmez bir haz kaynağıdır. Ruhsal yönden dikkatli bir yaklaşım şefkatle birleştiğinde bu bireyler oldukça uyumlu, uysal ve mükemmel bireylerdir. Bütün iş şefkat, ilgi ve bilgidedir.

Fiziksel olarak ise bu bireylerin çeşitli sorunları olabilmektedir. Bu sorunlara aşağıda değinilecektir. Anne-babalara düşen ise bu sorunlara karşı tetikte olmak ve bu bireylerin rutin kontrollerini yaptırmaktır.

Down Sendromlu Bireylerde Sağlık Kontrolleri Nelerdir?

Bireyler genellikle ciddi kalp sorunlarıyla doğarlar ve bu sorunlar hayatlarının ilerleyen zamanlarına kadar devam edebilir. Bu bireyler genellikle hayatlarının belli bir döneminde bir ya da birden fazla kalp ameliyatı geçirmek zorundadırlar.

Down sendromlu bireyler birçok kanser türüne karşı insanlardan daha dayanıklıdırlar. Ancak kan kanseri(Lösemi) ne karşı ise dayanıksızdırlar. Bu bireylerin sık sık kontrol amaçlı taramalardan geçirilmesi gerekmektedir.

Sendromlu bireyler genellikle dişlerin oluşumundan kaynaklı sağlık sorunları yaşarlar. Diş kontrollerinin küçük yaşlardan itibaren düzenli yapılması çok önemlidir.

Down sendromlu bireyler gevşek kas yapıları nedeniyle. Sindirim sorunları çekebilir. Bu bireylerin beslenmeleri dikkatli bir şekilde takip edilmelidir. Özellikle ilerleyen yaşlarda bu bireyler lapa haline getirilmiş gıdalarla beslenmek zorunda kalabilirler.

Aşağıda Down Sendromlu Bireyin Doğumundan Sonra Yapılacaklar Maddeler Halinde Verilmiştir.

Doğumdan hemen sonra kalp grafisi ve kalp muayenesi,

Kalp durumunun ortaya çıkarılmasına kadar ayda bir kalp muayenesi,

Yılda bir mutlaka işitme testlerinin yapılması,

Yılda bir mutlaka görme testlerinin ve göz muayenesinin yapılması,

6 Ayda bir diş kontrollerinin yapılması,

3 yaşından sonra 5 yaşına kadar düzenli olarak kemik taramasının yapılması,

Yılda bir mutlaka troid bezi taramasının yapılması,

Yılda bir mutlaka kan taramasının yapılması,

Sitemizden Diğer Yazılar:

Kısaca Down Sendromu

Down Sendromu Nedir?

Tüp Bebekde Down Sendromu

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Diyet Değişikliği İle Jet Lag Nasıl Engellenir
Saçkıran Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer
Hipertansiyon Nedir?
Metanol Zehirlenmesi
Gribe Ne İyi Gelir
Ele Kramp Girmesi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.