DOWN SENDROMU NEDİR?
Diğer adı ile mongolizm, kromozomlarda görülen genetik bir düzensizliktir. Diğer bir ifade ile normal insanlarda bulunan 46 kromozomun yerine, 47 kromozom bulunmasıdır. Kromozom anormalliklerinde çoğu embriyo gelişimini tamamlayamaz. Down Sendromu ise embriyonun gelişimini tamamlayabildiği bir durumdur.

1000 doğumda bir kez rastlanabilen Down sendromlu bireylerin en belirgin özelliği zek seviyesindeki yetersizliktir. Yaşıtlarına göre daha zor öğrenir, 3-5 yıl geriden takip edebilirler. İstatistikî verilere göre Down sendromlu bireylerin oluşmasındaki en kesin sebep yaş ile artış olduğu gerçeğidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sağlıkla ilgili sorunlar ise; doğuştan gelen kalp yetmezliği riski, enfeksiyonlara hassas olma, üst solunum yolları enfeksiyonu ve reflü, troid bozuklukları, uykuda solunumun geçici bir şekilde durması, ergenlik ve erişkinlik döneminde obezite görülmesi sayılabilir.

Yaşam süresi ve üreme; Down Sendromunun kaynağı anne-baba değildir ve hamilelik öncesi veya sırası olan hiç bir şey çocuğun Down Sendromlu doğmasına yol açmaz. Bu çocukların yaşam süresi normalden 10 ile 20 yıl daha azdır. Down sendromlu dişi bireylerin yarısı, teorik olarak üreme potansiyeline sahiptir. Erkekler için ise durum daha farklıdır. Bugüne kadar Down sendromlu erkeklerden olan sadece 1 gebelik olgusu bilinmektedir. Bu olguda, düşük ile sonuçlanmıştır.

BİREYSEL ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

  • Tüm bireylerde tipik yüz görünümü,
  • Öğrenme güçlüğü,
  • El avuç içi, parmaklara yakın olan çizginin, normal insanlarda bulunanın aksine boydan boya uzanmış, tek ve derin olması,
  • Badem biçimli göz,
  • Küçük burun ve burun kökünün basık olması,
  • Kulak şeklinde anormallikler,
  • Kısa dudaklar,
  • Ayak başparmağı ile yanındaki parmağın arasının uzak olması,
  • Sarkık ve büyük dil,
  • Doğumdan sonra emzirmeye başlama güçlükleri görülmektedir.
  • El küçük parmağında ortadaki kemiğin olmaması,

TEDAVİ METOTLARI VAR MIDIR?
Down sendromu gebelik esnasında meydana gelip gelmediği belirlenebilir. Ancak, belirlendiğinde gebelik süresince, geri döndürme veya tedavi edilememektedir. Yani, ebeveynlerin çocukları ile bu şekilde yaşamalarını öğrenmeleri gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Down sendromlu çocuklarda tıbbi ve eğitici metotlara (rehabilitasyon) erken başlanmalıdır. Günümüzde Down sendromlu çocukların eğitimlerini üstlenen birçok özel eğitim kurumu açılmıştır. Fiziksel olan özelliklerinin dışında, eğitimleri sonucunda çocuk, diğer çocukların yaptıklarını yapabilmekte, okula gidebilmekte ve topluma kazandırılabilmektedir.

Çocuğa uygulanan fizyoterapi hareket gelişimini hızlandırabilir. 2 yaşında konuşmayı destekleme programları uygulanabilir. Çocuğun kendisini daha iyi ifade edebilmesi ve algılamasını kolaylaştırabilmek için çocuk şarkıları, kafiyeler, resimli kitaplar ve basit oyuncak materyalleri kullanılabilir.

Beraber oyun oynama, özellikle diğer çocuklarla oyun oynama Down sendromlu çocuklar için daha büyük önem taşır. Çocuk oyunları, tekerlemeler ve şarkılar anne ve çocuğa keyif  verir. Çevre ile kurulan ilişkiler ise konuşma ve sosyal gelişmeyi destekleyerek, çocuğa, kendisine uygun olana katılma imknı sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
SİNÜZİT TEDAVİSİ NASIL YAPILIR
Uyku Bozuklukları
Kalça Ağrısının Nedenleri Nelerdir?
Miyop
Deri kaşıntısı
Mantar Enfeksiyonları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.