DUA İLE TEDAVİ
Dua ile tedavi olur mu?  Dua, hangi dinden olursa olsun, hayatımızda önemli yer tutar. Kuran’da “Duanız olmazsa ne ehemmiyetiniz var” denilmekte ve birçok yerinde dua etmenin öneminden bahsedilmektedir.  Peki, nedir dua? Dua, kulun rabbiyle konuşmasıdır, bir ibadettir, kendi halini kendine şah damarından daha yakın bir Zat’ a arz etmektir. Bunlar meselenin dini boyutu.

Buna ilaveten, son yapılan araştırmalar tıpta birçok tecrübe ile ispatlanmış, çoğumuzun bilmediği gizemli yönleri bulunmaktadır. Hamilelikten kalp hastalıklarına kadar türlü türlü dertlerde deva olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Yazımızda dua ile yapılan tedavi metotları ve bunların yerli ve yabancı örneklerini sizler için araştırdık. Şimdi bunlardan birkaçını sizlerle paylaşalım.

DUANIN BEDEN ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ NASILDIR?
Uzmanların yapmış olduğu araştırma ve tespitlerde duanın, kanseri bile iyileştirebilecek en büyük enerji kaynağı olduğu belirlenmiştir. Bu enerji yani dua sayesinde ‘İnsan Denen Meçhul’ kitabının yazarı ve iki Nobel ödülü sahibi Dr. Alexis Carrel tedavi edilemeyen çoğu hastalığın şifa bulduğunu ifade etmiştir. Newsweek´in anketine göre de, ABD halkının yüzde 84´ü hastalar için dua etmenin iyileştirici bir etkisi olduğuna inanmaktadır.

 • 1998–1999 yıllarında Seul/ Kore’ de 199 kadın üzerinde yapılan bir araştırmada, bir grup yabancı insanın kendileri için dua edilen grupta bulunan kadınların diğerlerine oranla daha yüksek oranda hamile kaldıkları görülmüştür.
 •  Kalp ameliyatı geçirme riski altında bulunan 150 kişinin, dua gruplarına katıldıktan sonra daha az komplikasyon yaşadığı tespit edilmiştir.
 •  Yapılan araştırmalar bitkilerin dahi dua gücüne cevap verdiğini tespit etmiştir.
 •  Bir araştırmada, araştırma sahibi Dr. William Haris ve ekibi, kalp, akciğer hastası olan 1000 hastayı dua için iki gruba ayırıp, deneye tabi tutar. Hastaların haberleri olmadan 4 hafta kadar, din adamları tarafından dualar edilir. Sonuç inanılmazdır. Dua edilen grupta %11 kadar hızlı iyileşme olduğu ve acının azaldığı belirlenmiştir.
 •   ABD`nin Maryland Üniversitesi`nde Doç. Dr. Jon Astiyd tarafından 23 hastalık vakası üzerinde yapılan bir araştırmada, dua uygulanan hastaların ağrılarının azaldığı, daha hızlı iyileştiği ve sağlıklarına kavuştukları rapor edilmiştir.
 • Tüm çalışmalar, dindar insanların daha uzun ve sağlıklı yaşadığını gösteriyor. Dindar olmayan hastalar, dindar olanlara göre üç kat daha uzun süre hastanede yatıyor.
 •  Dindarlar daha seyrek depresyon yaşıyor, depresyona girince de daha çabuk düzeliyorlar.
 •  Güne dua etmekle başlamak, tansiyonun düşmesine yardımcı oluyor.

SONUÇ:
Duanın tedaviye yani alternatif tıpta insan bedeni üzerine nasıl bir katkı sağladığı meçhul. Ama katkı sağladığı yukarıdaki araştırmalardan anlaşılmaktadır. Bu hususta açıklayıcı olduğunu düşünerek,

Sponsorlu Bağlantılar

İslam limlerinden Bediüzzaman Said Nursi’ nin alternatif tıp yöntemlerinden dua ile ilgili beyanlarını aktarmak yerinde olur: “Arkadaş, bilhassa zorda kalmış olanların dualarının büyük bir tesiri vardır. Bazen o gibi duaların hürmetine, en büyük bir şey, en küçük bir şeyin emrine amade olur. Evet, kırık bir tahta parçası üzerindeki fakir ve kalbi kırık bir masumun duası hürmetine, denizin fırtınası, şiddeti, hiddeti inmeye başlar. Demek dualara cevap veren Zat, bütün mahlûkata hkimdir. Öyleyse bütün mahlûkata dahi Halik`tır.”

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  ayşin

  Uluslararası alanda tanınan kilo kaybı uzmanı Dr. Edward F. Grubu, III, doğal takviyesi de dahil olmak üzere ameliyat olası alternatifleri kilo kaybı cerrahi ve bilgiler de verilmektedir.
  zayıflamak istiyorum

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Aile içi etkin iletişim
Gençlerde Etkili Yüz Yıkama Nasıl Olmalıdır
Zümrüt Taşı
Kol Ağrısı Kalp Krizi Habercisi
Ozon Tedavisi
Saçlarımızın Görevi Nedir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.