DUDAK ÇATLAMASI
Çatlamış dudaklar özellikle soğuk ve kuru kış mevsimlerinde çok yaygın bir cilt sorunudur. Çatlayan dudaklar gerek görüntü bozukluğu, gerekse de yemek yeme hatta gülümseme gibi aktivitelerin dahi yapılmasına mani olabilir. Bu faaliyetlerin yapılması durumunda kanama, acı, ağrı gibi istenmeyen rahatsız edici durumlarla karşı karşıya kalınabilir. Çatlamış dudakların ortak belirtileri kızarıklık, kuruluk, duyarlılık, çatlama, yarılma, soyulma ve ağrıdır. Dudak çatlamalarında en önemli kural dudakları yumuşak ve nemli tutmaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Yazımızın en önemli bölümlerinden birini dudak çatlamasına karşı yapılabilecek olan telafiler yer almaktadır. Bu telafilerin yararlı olmasını ve sorunlarınıza çözüm getirmesini arzuluyoruz.

KURU DUDAKLARIN NEDENLERİ

 • Dehidrasyon(vücudun aşırı susuz kalması) ya da kuruma
 • Kuru hava
 • Dudak ısırma
 • Aşırı sıcaklıklar ve aşırı ışıklandırma
 • Yıpranan protezler
 • Riboflavin (B2 vitamini) eksiklikleri
 • Alerji
 • Enfeksiyonlar
 • Kışın soğuk algınlığı
 • Diğer tıbbi sorunlar

KURU DUDAKLAR İÇİN YARDIMCI UYGULAMALAR
Kuru, çatlamış dudaklar için bazı temel ilaçlar şunlardır:
Ovmak Aloe vera suyu, salatalık suyu, neem(Azadirachta indica ) özü ile kuru dudaklarınızı ovabilirsiniz. Ayrıca geceleri saf tereyağı veya süt kremi sürmeyi deneyebilirsiniz. Buna ek olarak gliserin veya süt içinde gül yapraklarını ezin. Hamur haline geldikten sonra kuru dudaklarınıza hafifçe sürünüz. Çatlamasını önleyecektir. Bu kıvamlı hamur ayrıca dudaklarınızın pembe renkli ve aynı zamanda kayıp nemi korumak için yardımcı olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kuru dudaklar için diğer bir etkili yöntem ise bal ile muameledir. Dudaklarınıza bal sürüp birkaç saniye kurumasını bekleyin. Sonra biraz vazelin sürerek 10-15 dakika bekletin. Nihayetinde ise bal ve vazelini kaldırmak için bazı sıcak su kullanın. Bu muameleyi bir hafta boyunca her gün günde bir kez uygulayın. Çatlamış dudakları kurtulacaksınız. Bunların dışında soğuk ve kuru havalarda dışarı çıkmadan önce ve gün içinde birçok kez küçük bir miktar Hindistan cevizi yağı uygulayın. Dudak çatlamalarının önüne geçmede yararlı olacaktır.

ÇATLAMIŞ DUDAKLAR İÇİN DİYET
Kuru dudakların ana sebeplerinden biri vücuttaki su eksikliğidir. Bu nedenle cildi yumuşak ve esnek tutabilmek için bol su içilmelidir. Buna bağlı olarak da ne kadar istemeseniz de özellikle kış mevsiminde su alımını artırın.

Vitaminlerle zenginleştirilmiş uygun diyetler kullanın. Bilhassa A vitamininden zengin beslenme cilt onarımı için önemli kurallardan ilkidir. A vitamini havuç, domates ve yeşil yapraklı sebzelerde bol oranda yer almaktadır. Siz de kendi mutfağınızda vitamin açısından zengin meyve suları hazırlayabilirsiniz. Bir bardak domates suyu, 1 çorba kaşığı havuç, ıspanak suyu, su teresi ve 2 çorba kaşığı buğday tohumu yağı ve 1 çorba kaşığı beslenme mayasını karıştırın. Bu karışımı gün boyunca içiniz.
Ayrıca kepekli tahıllar, baklagiller ve beslenme mayası tüketiniz. Vücudunuza yetersiz vitamin, demir ya da esansiyel yağ asitlerinin alımı da dudakların çatlamasına yol açabilir. Bu çerçevede doktorunuz ile görüştükten sonra gerekirse bir multivitamin / mineral takviyesi alın.

ÇATLAMIŞ DUDAKLARINIZA BUNLARI YAPMAYIN

 • Dudaklarınızı yalamayın.
 • Dudaklarınızı ısırmayın.
 • Dudaklarınızda kuruyabilir rujlar kullanmayın.
 • Dudaklarından ölü kuru cildi soymayın.
 • Bazı diş macunları dudaklarınızda alerjiye neden olarak kuru dudaklar meydana getirebilir. Şayet buna duyarlı iseniz ağız temizliğinde gargara kullanımını deneyiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  dgjk

  Dudağım yarıldı. Nasıl geçer? Ne iyi gelir?

  Dudağınızı nemlendirici kremlerle kremleyin. Dudaklarınızı kesinlikle yalamayın. Özellikle rüzgarlı havalarda doğrudan rüzgara maruz bırakmayın. Geçmiş olsun.

  Drn

  Dudağım sürekli çatlıyor. Ben de ısırıyorum (bunu yapmamam gerektiğini biliyorum).Isırdığım için dudağımda diş izi oluştu. Nasıl geçiririm?

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kan Şekeri Düştüğünde Ne Yapılır?
Biyoenerji İle Tedavi
Rektum Sarkması
Kaşıntı Döküntü İle Oluşan Belirtiler Nelerdir?
Boğaz Ağrısı Neyin Belirtisidir?
El ve Ayaklarda üşüme
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.