DUDAK ŞİŞMESİ

Sponsorlu Bağlantılar

DUDAK ŞİŞMESİ
Şişme genellikle vücuttaki aşırı sıvı birikimi veya iltihabın bir işaretidir. Şişme yaygın olabildiği gibi vücudun belirli bir alanına lokalize olmuş olabilir.

DUDAK ŞİŞMESİ NEDİR?
Dudak şişmesi bir veya iki dudakta doku içinde sıvı birikmesi veya iltihap nedeniyle meydana gelen genişler yada şişliklerdir. Dudak şişmesi, dudak ödemi olarak da ifade edilebilir. Bazı hafif rahatsızlıklar, çeşitli hastalıklar dudak şişmesine neden olabilir. Şişme infeksiyon, inflamasyon, travma veya malignite (kanser) kaynaklı olabilir.

Nedenine bağlı olarak, örneğin dudak çatlaması ve güneş yanıkları gibi dudak şişmeleri kısa sürede iyileşir ve gözden kaybolur. Fakat bazı zaman içinde gelişen ve ek belirtileri de beraberinde getiren dudak şişmeleri bir enfeksiyon veya inflamasyon işareti olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

DİKKAT!!!
Eğer karşılaştığınız dudak şişliğine nefes almada zorluk, ürtiker veya döküntü, yoğun sıkıntı ile birlikte şişlik, ateş, kızarıklık ya da sıcaklık eşlik ediyorsa yaşamı tehdit eden bir durumun işareti olabileceğinden acil tıbbi yardım alınız.

Yazar Hakkında
Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıdan Sağlık Yorumları

Yazı Hakkında Bir Yorum Yapınız
  • Kanal D Doktorum Programı
  • Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

  • Samanyolu TV Hayatın Nabzı Programı
  • Opr. Dr. Bülent Erkurt'un sunumuyla Hayatın Nabzı hafta içi her sabah, saat 08:30'’da Samanyolu TV'de

  • ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER
  • “ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor