İÇİME ÇEKMİYORUM AVUNTUSU
Sigaranın özellikle kalp, damar ve akciğerler üzerindeki tahribatı herkes tarafından bilinen bir gerçek artık. Sigara içen çoğu insandan “ben az içiyorum” “günde 3-5 tane içiyorum” “içime çekmiyorum” gibi bir çok mazeret duyarsınız. Bunlar kendini kandırmacadan başka bir şey değildir.
Bırakın, bu yada bunun gibi lafları, sigara içilen ortamda bulunmak, o havayı teneffüs etmek dahi sigara içmek kadar zararlı.

Sponsorlu Bağlantılar

Dünyada sigaraya bağlı ölümler her yıl 3.000.000 kişiyi buluyor. Bu hiç de azımsanacak bir rakam değildir. Yukarıda savunma niteliğinde olan “günde 3-5 sigara içiyorum” cümlesi dahi kalp krizi yada her hangi bir rahatsızlıktan ölüm riskini iki kat artırıyor. Ve yaktığınız her bir sigara öcünü er yada geç sizden alıyor. Bırakın yakmayı yakmadan sadece dudaklarınızda sigarayı tutsanız bile dudak yada ağız içinde kanserleşmeler görülebilmektedir.

Sigara dumanının temas ettiği her organ da kendi sağlığı açısından risk altında. Bunların başında dudak tiryakilerini çok üzecek olan dudaklar, diş etleri, ağız, dil organları gelmektedir. Bu organlar her biri kendi arasında hastalık riski ile karşı karşıyalar. Özellikle ağız kanserleri her yıl binlerce kişiye mezara götürüyor. Dudak tiryakilerinde, sigara kullanmaya oranla kalp krizi riski de bir kat daha fazla.

Sigaranın akciğere çekilmese dahi ağızda meydana getirdiği kötü tat ve tükrükle olan bileşimi yutkunma ile birlikte mide ve diğer sindirim sistemi organlarına ulaşıyor. Bu çerçevede içime çekmiyorum diye bana bir şey olmaz demek son derece yanlıştır. Ayrıca dudak tiryakisi bile olsanız az da olsa bir miktar duman yine akciğerlerinize – siz haberiniz olmasa dahi -kaçıyordur. Buna ek olarak bir de sindirim sistemi organlarına zamanla verdiği tahribatı düşünecek olursak dudak tiryakiliğinin hiç de o kadar masum olduğunu söyleyemeyiz. Sigaranın dudak tiryakilerine verdiği diğer zararları şöyle sıralayabiliriz;

Sponsorlu Bağlantılar

  • Dudak kanseri
  • Dil kanseri
  • Yutak kanseri
  • Gırtlak kanseri
  • Çeşitli diş eti hastalıkları
  • Farenjit
  • Sinüs iltihabı
  • Orta kulak iltihabı
  • Tonsilit (bademcik iltihabı)

SONUÇ OLARAK: Sigaranın az içilmesi, light olması, çok hafif olması, CO oranının azlığı, ciğerlere çekilmemesi sonuçtaki zararlarını hafifletmez. Bu bakımdan sağlam bir karar alınıp kökten sigaranın terk edilmesi gerekir. Yapılan araştırmalar en etkili kararın bu şekilde alınıp, sigaranın bu şekilde bırakıldığını gösteriyor.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Zayıf Bacaklar
Salmonella Besin Zehirlenmesi
Düşük kalorili diyet programı
Güne Zinde Başlamanın Yolu YOGA
En uygun diyet
Ağlamanın Faydaları :)
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.