DUDAK ÜSTÜ KIRIŞIKLIKLARI NASIL GİDERİLİR?

Üst dudak kırışıklıkları sıklıkla ellili yaşlardan sonra gelişse de bazı kimselerde 30-40’lı yaşları ince çizgiler halinde belirmeye başlayabilir. Genetik temelli, sigara içilmesi ve güneş ışığına çok fazla maruz kalması nedeni ile dudak üstü ve ağız çevresi kırışıklıları çok daha erken yaşlarda ortaya çıkabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu kırışıklıklar insanı olduğundan daha yaşlı gösterir fakat kozmetik cerrahi pahalı ve zaman alıcı olduğundan, pek çok kişi çözüm olarak cerrahi olmayan sıkılaştırma seçenekleri için çözüm aramaktadır. Üst dudak kırışıklıkları topikal serumlar gibi non invaziv (kansız) prosedürlerden ameliyata ve bunların şekillenmesini öneyici tedbirlere kadar çeşitli aralıklarda yapılabilmektedir. En iyi sonuçları elde etmek ve kırışıklıklardan kurtulmak için bireylerin bunun için kendine zaman ayırmaları ve istikrarlı olmaları gereklidir.

ÜST DUDAK VE AĞIZ ÇEVRESİ KIRIŞIKLIKLARININ ANA NEDENLERİ

Sponsorlu Bağlantılar

Üst dudak kırışıklıkların en sık nedeni doğal yaşlanmadır. İnsanlar yaşlandıkça, ciltte sıkılık becerisi kazandıran elastin ve kollajen dokuyu kaybeder. Kaybedilen dokunun yerine koyulamaması ise ciltte, dudak üstünde yada ağız çevresinde kırışıklıklara ve sarkmalara yol açar. Elastinin tekrardan yerine koyulabilmesi için herhangi bir yol olmamasına karşın cildin sıkılaştırılabilmesi için kollajenin büyük miktarlarda üretilebilmesi amacı ile vücudun yeteneğini arttırmaya yönelik çeşitli yardımcı usul ve over-the-counter (reçetesiz satılan) anti aging serumlar bulunmaktadır. Bunun yanı sıra çeşitli bitkisel tarifler de aşağıda yer alacaktır.

Üst dudak kırışıklıkların başka nedeni de çevresel toksinlere maruz kalmaktır. Güneşten gelen UV ışınları, cildin elastikiyet eksikliğine neden olarak sarkmalara yol açan ayrıca cilt hücrelerini ve kolajen dokuyu tahrip eden serbest radikaller içermektedir. Aynı zamanda sigara da kan damarlarını küçülür ve cilde oksijen ve besin akışını sınırlayan önemli bir kırışıklık tetikleyicisidir. Sadece genel sağlığa verdiği zarar değil, cildin tekrar yaşlanması ve tekrar tekrar aynı çekme hareketinin yapılması da üst dudak bölgesi ve ağız çevresinde derin kırışıklıklarının oluşmasına neden olur. Sigara içenlerde bu kırışıklıklar daha erken belirebiliyorken, sigara içmeyen kişilerde de bu durum gelişebilir.

DUDAK ÜSTÜ VE AĞIZ ÇEVRESİ KIRIŞIKLIK TEDAVİSİ

Üst dudak kırışıklıkları için en yaygın tedavilerden biri dudaklar yapılan dolgun kolajen enjeksiyonlarıdır ki bu enjeksiyonlar bu derin çizgileri düzeltecektir. Çeşitli cilt tipi ve fiziksel sağlığa bağlı olarak kullanılabileceği gibi bazı dolgu malzemeleri kişide alerjiye de neden olabilmektedir. Doktorunuz size uygun olan sentetik yada doğal enjeksiyonu seçmenize yardımcı olacaktır. Bu enjeksiyonlar oldukça etkili olabilir, ayrıca pahalı ve dudaklarınızın pürüzsüz ve genç görünümlü kalması için her birkaç ayda bir tekrarlanması gerekir.

Üst dudak kırışıklıkları için tedavilerden ne önemli bir tanesi ise herkesin önemli oranda tercih ettiği lazer tedavisidir. Kansız bir tedavisi olmasının yanı sıra bir saat yada daha az zaman alması ve hastanede kalış gerektirmemesi yönü ile popüler bir tedavidir. Lazer cilt yenileme başka bir seçenektir, bu işlem genellikle lokal anestezi gerektirir ve tamamen iyileşme sağlanması bir ay kadar zaman almaktadır ve diğer lazer tedavilerine göre çok daha uzundur.

ALTERNATİF yada BİTKİSEL YÖNTEMLER

Üstteki tedavi metotlarının içinizi açmadığını biliyoruz. Size, evde kendi kendinize yapabileceğiniz hem ucuz hem de etkili bitkisel dudak üstü ve ağız çevresi kırışıklık giderici çözümler sunacağız. İşte, “Zahide İle Yetiş Hayata” programından doktor Gürkan KUBİLAY‘ın  bitkisel ve tamamen doğal  çözümlerden en etkilileri;

Öncelikle yüzünüzdeki kan dolaşımını artırmak için yaklaşık bir dakika boyunca şakaklara, dudak üstüne yada kaşlarınızın 1 cm üstüne hafif dokunuşlar yada vuruşlar ile masaj yapın.

1. Yöntem: Kabak çekirdeğinin çekirdeklerini çıkarak bir kase yada ezebileceğiniz bir havan içerisine koyun. Miktarı siz ayarlayabilirsiniz. Bir avuç kabak çekirdeği için 3 çay kaşığı zeytinyağı koyarak krem kıvamına gelene kadar iyice ezin ve karıştırın. Sonrasında yüz üstü yatarak yaptığınız kürü ağız çevresi ve dudak üstünüze sürün. 15-20 dakika kadar bekleyin ve ılık su ile durulayın.

2. Yöntem: Ağız çevresi ve dudak üstü kırışıklıkları (gülme hattı) için diğer bir yöntem ise büyülü meyve avokadodur. Avokadonun içini alarak güzelce ezin ve merhem haline dönüştürün. Ve sonrasında cildinize uygulayarak 20-30 dakika kadar bekleyin ve durulayın.

3. Yöntem: Şeker kamışı suyu da etkili bir doğal çözümdür. Bir kase içine şeker kamışı suyu koyun ve üzerine 2 çay kaşığı zencefil ekleyin. Karışımı ağız çevresi, kaz ayağı yada dudak sütünüze sürerek 30 dakika kadar bekleyin. Ve sonrasında durulayın.

Yukarıda sıralanan tüm kürleri en etkili sonuç alabilmek için haftada 2-3 kez uygulayınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yüz Çizgileri Nasıl Azaltılır
Alın Kırışıklıklarını gidermek
Gözlerinize İyi Bakın
Arko Nemlendirici Krem Mavi Anemon Çiçeği
Koltuk Altı Terlemesi Tedavisinde Yeni Yaklaşımlar.
Yüz İçin Doğal Peeling Hazırlama
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.