DUDAK UYUŞMASIdudak uyuşması

Dudaklardaki anormal his, his değişiklikleri yada his kaybı şeklinde belirti veren dudak uyuşması dudaklarda tam yada kısmi alanlarda kendini belli edebilir.

Dudak uyuşması kökenine bağlı olarak akut yada kronik olarak ortaya çıkabilir. Diş tedavisinin yapılması amacı ile lokal anestetikler akut dudak uyuşmasına neden olurken bazı tıbbi koşullar kronik uyuşmalara neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Uyuşmuş dudaklara soğuğa maruz kalma, alerjik reaksiyonlar yada bazı ilaçların yan etkileri neden olabilir. Ayrıca daha ciddi olarak nöropati adı verilen beyin ve dudak arasındaki sinirlerin sinyal iletme yetisinin bozulması da neden olabilir. Bu durumda, dudakta uyuşma ve his kaybının yanı sıra bazı kaslarda kontrol eksikliğine de neden olabilir. Beslenme yetersizlikleri, zehirli kimyasallara maruz kalma, bazı hastalıklar nöropatiye neden olabilir.

BAŞKA HANGİ BELİRTİLER OLUŞABİLİR?

Dudak yada vücuttaki hastalık kaynağına bağlı olarak farklı belirtiler oluşabilir. Kanama, yanma duygusu, iğnelenme yada dikenlenme hissi, kızarıklık, sıcaklık ya da şişlik şeklinde dudaklarda belirtiler ortaya çıkabilir. Buna ilaveten denge sorunları, yürüme güçlüğü ve düşmeler, kas kontrolsüzlüğü, kas seğirmesi, spazmlar veya nöbetler ve kas zayıflığı gibi sinir sistemini etkileyen diğer belirtiler oluşabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ek olarak belirtiler sindirim sisteminde de ortaya çıkabilir. Bağırsak hareketlerinin değişim, idrar torbası veya bağırsak kontrolünün kaybedilmesi ve kusmalı/kusmasız bulantı gibi sindirim sisteminde belirtiler görülebilir.

Daha da ciddi olarak bazı belirtiler derhal doktor kontrolü gerektirir. Hayatı tehdit eden belirtiler olarak da ifaden bu belirtiler arasında dudak uyuşmasına ek olarak zorluk yutma/yutkunma, konuşma bozukluğu veya konuşmada yetersizlik, nefes darlığı, hırıltı, nefes almada zorluk gibi solunum problemleri, yüz, dudak ve dilde ani şişme sıralanabilir. Böyle durumlarda 112 acil yardım istenmelidir.

DUDAK UYUŞMASI NEDENLERİ NELERDİR?

Çok sayıda farklı neden dudak uyuşmasına neden olabilir. Yaygın olarak aşağıdaki nedenler dudak uyuşmasına neden olabilir;

 • Soğuk
 • Gıda alerjileri
 • Bazı ilaçların yan etkileri
 • Raynaud hastalığı veya fenomeni (Kan dolaşımını azaltarak el ve ayak parmaklarının küçük kan damarlarında meydana gelen spazmlar. Nadiren dudakları etkileyebilir)
 • Tetani (kanda kalsiyum düzeylerinin düşük olmasının neden olduğu kas kasılmaları)

Hastalıklar;

 • Kanser
 • Zehirli kimyasallara maruz kalma
 • Guillain-Barre sendromu (otoimmün sinir bozukluğu)dudak uyuşması nedenleri
 • Hipotiroidi (tiroid)
 • İskemi (dudaklara yetersiz kan akışı)
 • Lyme hastalığı (kene ısırması yolu ile yayılan bakteriyel enfeksiyon)
 • Multipl skleroz (zayıflık, koordinasyon, denge zorlukları şeklinde belirti veren beyin ve omuriliği etkileyen hastalık)

Bazı durumlarda, dudak uyuşması acil ortamda değerlendirilmelidir. Özellikle anafilaksi (yaşamı tehdit eden alerjik reaksiyon), hiperventilasyon (gerekenden daha fazla soluk alma), zehirli bitkiler, mantar ya da toksik kimyasallar yenmesi durumlarında hayat kaybı sözkonusu olacağından dikkatli olunmalıdır.

Doktora gittiğinizde doktorunuz dudaklarınızdaki uyuşmanın nedenini belirleyebilmek için bazı sorular soracaktır. Doktora gitmeden önce aşağıdaki sorulara uygun yanıt vermeye kendinizi hazırlayınız.

 • Ne zamandır uyuşma var?
 • Aniden mi başladı?
 • Başka belirtiler varmı?
 • Özel olarak yiyecek yada içecek tükettiğinizde kötü oluyor musunuz? Yada kötüleşme oluyor mu?
 • Herhangi bir ilaç kullanıyor musunuz?

Dudak uyuşması ciddi hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Tedavi edilmemesi durumu daha ileri taşıyabilir yada kalıcı hasara neden olabilir. Bu nedenle muayene olmak, tedavi aramak ve ilaçlarınızı düzenli kullanmanız önemlidir. Tedavi edilmemesi beyin hasarı, denge ve koordinasyon bozukluğu, ağrı, uyuşma veya karıncalanma nedeniyle sinir sorunları ve kalıcı duyu kaybına neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  mehmet

  Dis agrisi yuzundrn igne yapildi iltihapdanbdolayi cekilmedi antibiyotik tedavisindrn sora dis cekildi fakat uyusukluk dudak ve altunda kaldi ne yapmaliyim akupunktur iyi gelirni

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Uyuz Nedir
Kabızlık Tedavisi
Artrit Ağrısı İçin Anti-Enflamatuar Krem ve Jeller
Grip
Kabızlık Nedenleri
EKLEM AĞRISI İLE HANGİ BELİRTİLER ORTAYA ÇIKAR?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.