DUDAKTA YANMA HİSSİ NEDENLERİDudakta yanma hissi nedenleri

Dudakta yanma hissi her zaman masum olmayabilir. Genellikle dudaklardaki sinirlere alınana hasar yada bu sinirlerin görevlerini uygun olarak yapamamaları nedeni ile ortaya çıkan durum, çoğu zaman çatlayan yada sıcak nedeni ile meydana gelmektedir. Bu tür durumlar için fazla korkmaya gerek yoktur fakat beyinden dudaklara ulaşan sinirlerdeki bazı problemler (nöropatinin bazı türleri) de dudaklarda yanma hissine neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

YANMA HİSSİNİN ÖZELLİĞİ

Belirtiler yalnızca dudaklarda ortaya çıkabileceği gibi vücudun herhangi başka bir alanında da meydana gelebilir. Dudakta yanma hissi tek bir belirti olarak oluşabileceği gibi bu durum karıncalanma olarak başlar ve uyuşukluğa doğru ilerleyebilir yada bu belirtilerin tümü bir arada olabilir.

Dudak Uyuşması Neden Olur?

Isı, soğuk, kimyasal ve güneş nedeni ile dudaklarda yanma hissi meydana gelmesi çok sık karşılaşılan bir durumdur. Travma nedeni ile meydana gelen dudakta yanma hissi aniden başlar, fakat nöropati nedeni ile kaynaklanan durumlar ise yavaş gelişir ve zamanla kötüleşme eğilimindedir.

DİKKAT EDİLECEK NOKTA!!!

Sponsorlu Bağlantılar

Vücudun yalnızca bir tarafında oluşan ve kollarda veya bacaklarda güçsüzlük veya uyuşma ile kendini belli eden dudakta yanma hissi sonuçları tehlikeli boyutlara ulaşan bir inme işareti olabilir. İnme durumunda bunlara ek olarak güçsüzlük, felç veya kısmi felç, görme değişiklikleri, konuşma güçlükleri, kafa karışıklığı veya hatta kısa bir an için bile olsa bilinç kaybı, konuşma bozukluğu ve şiddetli baş ağrısı gibi ciddi belirtiler meydana gelebilir. Böyle belirtilerde uyanık olması ve hasta acil servise götürülmelidir.

Dudak Şişmesi Nedenlerine Dikkat!

dudakta yanma hissi neden olurDİĞER BELİRTİLERİ BİLİNİZ !

Dudak yanma hissi basit nedenlerden de kaynaklanabilir ciddi nedenlerden de. Buna bağlı olarak dudaklarda veya vücudun farklı alanlarında çeşitli belirtiler oluşabilir veya eşlik edebilir.

Dudaklarda kanama, çatlama, kuruluk, ağrı ve şişme meydana gelebilir. Şayet daha ciddi koşullardan kaynaklanıyorsa dudakta yanma hissine his değişiklikleri, dokunmaya karşı hassasiyet, eklem uyumunun sağlanamaması, kas güçsüzlüğü ve yürümede zorluk, sinir ağrısı, uyuşma veya ayak ve ayak parmaklarında ağrı veya sıcaklık değişiklikleri hissetmek, yürürken ağrı, ülser, enfeksiyonlar, şekil bozuklukları, kemik ve eklem ağrısı gibi ciddi ayak problemleri, karıncalanma veya uyuşma, geceleri kötü olabilen keskin ve batıcı ağrı eşlik edebilir.

Dudakta Karıncalanma, Batışma Hissi

DUDAKTA YANMA HİSSİ NEDEN OLUR?

Dudaklarda yanma hissi dudak ve dudağı çevreleyen dokulardaki ciltte meydana gelen hasar ve sinir harabiyeti bunun nedenidir. Bu iki nedene yol açan çeşitli sebepler bulunmaktadır. Yanıklar sık görülen nedenler arasında yer almakla birlikte kimyasal madde, gıdalar ve güneş de maruz bu tür yanıklara neden olabilir.

Yanı sıra nöropati, travma ve felç gibi sinir bozuklukları da dudakta yanma hissine neden olabilir. Diyabet gibi bir hastalık da buna yol açabilmektedir. Özetleyecek olursak;

 • Çatlamış dudaklar
 • Kimyasal yanıklar
 • Soğuk
 • Dudak yaralanması
 • Ağıza alınan travma veya yaralanma
 • Nöropati
 • Güneş yanığı
 • Termal yanıklar

Ciddi veya Yaşamı Tehdit Eden Nedenler

 • Kranial sinir (beyinden çıkıp vücuda dağılan sinirler) travması veya yaralanması
 • İnme
 • Geçici iskemik atak

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Aşırı Terleme
Deride İçi Sıvı Dolu Kabarcıklar
Gözlerde Sulanma
Prezervatifle İlgili İlginç Bilgiler
Düzenli Uyku Spor Yapmak Kadar Yararlı
Kalp Aritmisi İçin Hangi Testler Yapılır?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.