Dukan Diyetinin Faydaları ve Zararları

 Protein bakımından yüksek olan besinleri tüketmenin yanı sıra düşük karbonhidrat alımına sahip olan besinlerle yapılan diyetler umduğunuzdan çok daha kısa bir sürede fazla miktarda kilo vermenize yardımcı olabilir. Bu son derece normal bir durumdur.

Belirttiğimiz yöntemleri kullanarak kilo veren kişilerin sayısı da oldukça fazladır. Özellikle çok fazla kiloları olan kişiler veya kısa sürede kilo vermesi gereken kişiler bu tarz şok diyet olarak kabul edebileceğimiz beslenme programlarını uygulayarak kısa sürede zayıflayabilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Zaten bu diyet programlarının da günümüzde bu kadar popüler ve yaygın olarak uygulanmasının nedeni de hızlı bir şekilde çok kilo verilmesini sağlamasıdır. Fakat bu diyetleri uygulayan kişilerin ileride sağlık sorunlarının olup olmayacağının hiç kimse garantisini verememektedir. Çünkü yapılan araştırmalar henüz net olarak bu diyetlerin sağlıklı mı yoksa sağlıksız mı olduğunu ortaya çıkarmamıştır.

Dukan Diyeti’nin Faydaları Nelerdir?

Dukan Diyeti’de yukarıda belirtmiş olduğumuz beslenme programlarından sadece bir tanesidir ve Fransız Doktor Pierre Dukan tarafından kitap halinde yazılmıştır. Bu beslenme programını okuduğunuz taktirde protein bakımından zengin besinlerin sık bir şekilde tüketilmesiyle kilo verme garantisi sizlere sunulmaktadır. Programın ilk seviyesinde yazıldığı üzere kısa sürede gözle görülür bir incelme sağlanmaktadır. Bu sebepten ötürü uygulayan kişilerde sonucu kısa sürede görmekte ve diyeti hevesli bir şekilde aksatmadan uygulamaya devam ederler. Bu diyeti uygulayan kişiler gün içerisinde bol bol sıvı tüketirler, yüksek proteinli besinleri tercih ederler ve gün içerisinde mutlaka tempolu yürüyüş yaparlar. Dukan Diyeti o kadar popüler olmuştur ki dünya üzerinde 15 e yakın farklı dile çevrilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Dukan Diyeti’nin Zararları Nelerdir?

Dukan Diyeti ile ilgili internette veya arkadaş çevresinde çeşitli sağlık sorunları duymanız son derece normaldir. Çünkü diyet henüz tam olarak insanların vücuduna sağlıklı mı sağlıksız mı olduğu kanıtlanmış değildir ve her kişide farklı etkiler gösterebilmektedir. Özellikle sık karşılaşılan problemlerden bir tanesi vitamin ve mineral alımı hakkındadır. Çünkü diyetin ilk iki seviyesinde hiçbir şekilde meyve ve sebze tüketilmesine izin verilmemektedir. Bu nedenle vücudun ihtiyacı olan mineraller ve vitaminler karşılanamayacağı için uzun vadede bu durum bazı kişilerde sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Karşılaşılan bir başka sorun ise özellikle sindirim sıkıntısı olan kişilerle alakalıdır. Diyet programında lif içeren gıdalar çok tüketildiği için kişiler kabızlık sorunuyla karşı karşıya da kalabilmektedirler.

Dukan Diyeti’nin kilo vermeyi sağladığı çok açık bir şekilde ortadadır ve kimsenin bu duruma bir itirazı yoktur. Çok kısa bir sürede tahmin ettiğinizden çok daha fazla kilo kaybedebilirsiniz. Fakat bu ve bunun gibi diyet programlarının eğer hayat felsefesi haline gelmediği taktirde uzun vadede verdiğiniz kiloların büyük bir bölümünü hatta bazen daha fazlasını bile geri alabileceğinizi unutmamanız gerekir. Bunun dışında henüz sağlık açısından net bir sonuç ortada olmadığından dolayıda bu tür diyetleri çok zor durumda kalmadığınız sürece yapmanız tavsiye edilmemektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Diyet Yaparak Kilo Verme
Diyeti Süreklilik İçerisinde Uygulamak Önemlidir
Ünlülerin diyetleri
Dukan Diyetinin Faydaları ve Zararları
Yo yo diyeti nasıl yapılır
Temel reis diyeti ile reyhan karaca nasıl kilo verdi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.