2012 nin son demlerini yaşadığımız kasım ve aralık aylarında benim de fark ettiğim bazı rahatsızlıklar vardı. Boyun bölgesini içine alan ve kulağa doğru yayılan şiddetli ağrılardan bir çok insan şikayetçiydi. Çok hafif olsa da  2-3 boyunca boğazımdan kulaklarıma doğru yayılan ağrıdan ben de  şikayetçi olmuştum. Bu durumun klasik kış hastalıklarından olduğunu var sayarak belirtilerin geçmesini bekledim ve doktora da gitmedim. Ancak bir ziyaretçimiz aşağıdaki. Yorumu gönderdiğinde durumu fark ettim.

Sponsorlu Bağlantılar

Boğmaca salgını içten içe aramızda yayılıyor ve bizleri etkiliyor.

Kasım-Aralık 2012 dünyada boğmaca salgınları görülüyor. ABD’de birçok eyalette salgın ilan edildi. Ülkemizde de başladığından eminim. Gittiğim hastanenin enfeksiyon hastalıkları bölümünde bekleyen hastaların çoğu benim gibi öksürüyordu. Doktorlarımız henüz farkında değil. Kan tahlili sonucu bakteri aldığım anlaşılınca antibiyotik verildi ve tesadüfen doğru tedavi başladı. (Teşhis konulamadan).

Çocuklar aşılandığı için onlarda sorun yok fakat boğmaca geçirmiş olsalar bile yaşı büyük olanlar tekrar yakalanabilir. Hekimlerimizi boğmaca salgınına karşı uyarmanızı rica ediyorum.

Boğmacanın belirtileri nelerdir?
Boğmaca hastalığı üç döneme ayrılır:
Kataral dönem: Bu dönem 1-2 hafta sürer. Burun akıntısı, hapşırma, düşük dereceli ateş
ve hafif öksürük (soğuk algınlığı belirtilerine benzer belirtiler).
Paroksismal dönem: Genellikle 1-6 hafta sürer ancak 10 haftaya kadar devam edebilir.
Karakteristik bulguları patlar tarzda, yoğun ve hızlı öksürük nöbetleridir. Nöbetlerin
sonunda hastalar oksijensiz kaldıkları için tipik tiz bir ses çıkmasına neden olan derin bir
nefes alırlar. Bebekler ve küçük çocuklar çok hasta ve sıkıntılı gözükürler ve nöbetler
sırasında morarabilir veya kusabilirler.
İyileşme dönemi: Aylarca sürebilir. Öksürük genellikle 2-3 haftada kaybolmasına rağmen hastalar bir solunum yolu enfeksiyonu geçirirlerse nöbetler tekrarlayabilir.
Boğmaca adolesan ve erişkinlerde genellikle daha hafiftir ve diğer solunum yolu enfeksiyonlarında görülen öksürüğe benzer dirençli öksürük vardır. Bununla birlikte bu bireyler hastalığı aşılanmamış veya eksik aşılanmış diğer insanlara bulaştırabilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Diz Yaralanması
Kanser Biyolojisi
SİNÜZİT TEDAVİSİ NASIL YAPILIR
2009 H1N1 İnfluenza Grip Belirtileri ve Tedavisi
Düz Tabanlık Nedir? Tedavisi Var mı?
Hemofili Nedir? Belirtileri ve Nedenleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.