DÜŞÜK ABORTUSDüşük Abortus

Aynı zamanda “spontan abortus” olarak da adlandırılan düşük yapma durumu, gebeliğin normal bitiş süresinden önce fetüsün hayatının sona ermesidir. Erken gebelik döneminde lekelenmeden ziyade herhangi bir vajinal kanama olması düşük tehdidi olarak kabul edilir. Vajinal kanama gebeliğin erken döneminde çok yaygındır.

Sponsorlu Bağlantılar

Yaklaşık her dört hamile kadından birinde gebeliğin ilk aylarında bir miktar kanama olur. Bunların yarısında bu kanama durmakta ve gebelik normal şekilde devam etmektedir.

Düşük tehdidi (erken gebelikte vajinal kanama): Düşük tehdit ile kanama ve ağrı genellikle hafiftir ve servikal os (rahim ağzı) kapalıdır. Sağlık uzmanının yapacağı jinekolojik muayene ile servikal os’un açık olup olmadığı belirlenebilecektir. Tipik olarak, hiçbir doku rahimden geçmez. Rahim ve fallop tüpleri duyarlı haldedir.

Kaçınılmaz düşük (servikal os’un açılması ile birlikte vajinal kanama): Bu durumda, vajinal kanama mevcuttur ve rahim ağzı açıktır. Kanama genellikle daha şiddetlidir ve karın ağrısı ve kramplar sıklıkla görülür.

Eksik düşük: Gebeliğin 20. haftasından önce gebelik yapılarından bazılarının çıktığı durumdur. Eksik düşükle ile kanama daha ağırdır ve karın ağrısı neredeyse her zaman mevcuttur. Rahim ağzı açıktır ve gebelik sonlandırılmaktadır. Ultrason ile bazı gebelik yapılarının hala anne karnında olduğunu gösterir.

Sponsorlu Bağlantılar

Tam düşük: Fetus ve plasenta dokuları da dahil olmak üzere rahim içindeki tüm yapılar dışarı atılır. Kanama, karın ağrısı ve dokuların geçişi gibi işlemlerin tümü meydana gelmiştir, ancak kanama ve ağrı genellikle durmuştur. Eğer fetüs görülebiliyorsa düşük gerçekleşmiştir. Ultrason görüntüleri boş rahmi gösterecektir.

Fetüs genellikle 20. haftada hayatta kalma yeteneğine sahip görünse de belli olmayan bir nedenden dolayı düşük gerçekleşir. Bu kez kadının son adet döneminin ilk gününden itibaren ölçüm yapılır. Düşük yapma gebeliğin sık görülen bir komplikasyonudur. Tüm gebeliklerin yaklaşık yüzde yirmisini oluşturmaktadır. Gebeliğin bu şekilde bitişi “spontan abortus” olarak adlandırılır.

Düşük Neden Olur?

Düşük, fetüs ve plasentanın rahim duvarından ayrılması nedeniyle gerçekleşir. Düşüklerin gerçek nedeni çoğunlukla bilinmemekle birlikte, en yaygın nedenleri şunlardır:

 • Anormal bir fetüs gebeliğin ilk üç ayında (birinci trimester) hemen hemen tüm düşüklere neden olur. Anormal fetüsten genlerdeki sorunlar sorumludur ve düşük yapan fetüslerin yarısından fazlasında bulunur. Kusurlu genlerin riski annenin 35 yaşından büyük olması ile artar.Düşük Abortus, Nedir
 • Gebelik ikinci üç aylık döneminde (ikinci trimester) düşükle ilgili nedenler genellikle fetüsten ziyade anneden kaynaklanır. Diyabet, şiddetli yüksek tansiyon, böbrek hastalığı, lupus ve hipoaktif veya aşırı aktif tiroid bezi de dahil olmak üzere görülebilen bu kronik hastalıklar bir düşüğün sık nedenleridir. Doğum öncesi taramalar bu hastalıklardan bazılarını göstermesi açısından önemlidir.
 • Alman kızamık dahil olmak üzere akut enfeksiyonlar, CMV (sitomegalovirüs), mikoplazma pnömoni ve diğer olağandışı mikroplar da düşüğe neden olabilir.
 • İçerdeki dişi organlarındaki hastalıklar ve bozukluklar da düşüğe neden olabilir. Bu hastalıklardan bazılarına örnek olarak plasentanın anormal büyümesi, anormal rahim, miyom ve rahim ağzında kötü kas tonusu verilebilir.
 • Alkol, tütün ve kokain gibi diğer faktörler, özellikle bazı ilaçlar da düşükle ilişkili olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  merhabalar
  Yazılanların çoğu benim yabancı olmadığım gerçekler. Hatta 3 kez boş gebelik geçirdim. Bazen çığlık atıp imdat demek istiyorum. Çünkü herşey normal görünüyor fakat 8. haftaya kadar . Sonrası korkunç. Çok istediğin varlığı kendin aldırmak zorunda kalıyorsun. Belki de bir sonra ki yine böyle olacak deyip karamsarlığa düşüyorsun.Araştırmalar doktor isimleri ve sukutu hayal. artık bir doktor kadar bilgiliyim ve bigiye ulaştıkça karamsarlık büyüyor.Boş gebelik ile ilgili seminer dahi vereblirim fakat yine de gördüğüm her yazıyı okuyorum.
  Bu konuda tedavi görmüş ve bebek sahibi olmuş kişiler varsa yazsınlar bana

  Sağlık

  gebelik var ama bebek görünmüyor dediler bana bunun sebebi ne olabilir bilmiyorum bu konuda bilgi edinmek istiyorum bana yardımcı olursanız çok sevinirim kendimi çok kötü hissediyorum :(

  Sağlık

  MERHABALAR

  BENİM SON ADET TARİHİM 5 NİSANDI SONRA REGL OLMADIM 4 GÜNÜM GEÇİNCE 9 MAYISTA HEM KAN TESTİ YAPTIM HEMDE DOKTORA GÖRÜNDÜM GEBELİK VARDI AMA BEBEKTE KESESİDE GÖRÜNMEDİ BENDE DOKTORUMDA ÇOK KÜÇÜK OLDUĞU İÇİN GÖRÜNMEMİŞTİR DEDİK VE 1 AY SONRASINA TEKRAR RANDEVULAŞTIK

  DÜN ÇOK HAFİF KANAMAM OLDU KORKTUĞUM İÇİN HEMEN EN YAKIN HASTANEYE GİTTİK DOKTOR MUAYENEDEN SONRA KANAMANIN ÖNEMLİ BİŞİ OLMADIĞINI KORKMAMAM GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ YANLIZ TUHAF BİŞİ VARDI ARADAN 12 GÜN GEÇMESİNE RAĞMEN HALAA BEBEK VE KESESİ GÖRÜNMÜYORDU DOKTOR TEKRAR KAN TESTİ İSTEDİ TEST SONUCU 137.30 DU OYSA 12 GÜN ÖNCE İLK YAPTIĞIM TEST 139 DU YANİ İLERLEMESİ GEREKİRKEN GERİLEMİŞ DOKTOR ŞAŞIRDI GEBELİK HEM VAR HEM YOK DAHA DOĞRUSU BUNA TIP DİLİNDE İLERLEMEYEN GEBELİK DENİYORMUŞ

  İKİ İHTİMAL ÜZERİNDE DURUYORUM DEDİ DOKTOR

  BİRİNCİSİ YA BEBEK HİÇ GELİŞMEMİŞ OLDUĞU YERDE DURUYOR

  İKİNCİSİDE GEBELİĞİN ÇOK BAŞINDA OLABİLİRSİNİZ ONDAN GÖRMÜYORUZDUR DİYOR

  PAZARTESİ TEKRARLANACAK KAN TESTİ VE MUAYENEDEN SONRA BELLİ OLACAK HERŞEY AMA BEN ÇOK KORKUYORUM BU BEBEĞİ ÇOK İSTİYORDUK HİÇ BÖYLE BİŞİ DUYMADIK NEDEN BENİM BAŞIMA GELDİ ÇOK ÜZGÜNÜM NE OLACAK ŞİMDİ

  Sağlık

  Bos gebelik bende gecirdim. Bu bir kadinin basina gelebilcek en kotu seydir. Ilk olunca daha da beter. Sabirla bebegimin olmasini bekliyorum. 5,5 ay gecti ve halen gebelik denen bisi YOK. Aslinda merak ettigim bos gebelikten sonra ne kadar beklediniz bayanlar? Yarim sene beklemek normalmi acwba? pfffff

  lale

  Merhaba
  Benim yaklasik iki haftadir kanamam var doktora gittim bebek iyi dedi sizde yapilan testlerde rahimde iltihap var dedi bu kanama iltihaba bagli dedi bi kac ilac verdi fakat kanamam devam ediyo kanamam edet kanamasi gibi yogun degil agrimda yok sizce dusuk mu yapiyorum yoksa iltihaba mi bagli bu kanama.Cevaplariniz icin tesekkurler.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Emzirirken Saç Boyanır mı
Bebekler ne zaman ne yiyebilir?
Bebeğinizin İlk Hareketi
Çocuklarda Dikkat Eksikliği
Pişik Kremi Nasıl Uygulanır
Bebeklerde İshal
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.