DÜŞÜK KARBONHİDRATLI BİR DİYETE NASIL BAŞLAMALIDüşük karbonhidratlı Bir Diyete Nasıl Başlanmalı

Düşük karbonhidrat içerikli bir diyetle beslenmek gerçekten zorlu bir mücadelenin olacağına işarettir. Ama aynı zamanda çok etkili olabilen ve verimli sonuçlar çıkaran bir diyettir. Kolay olmayan bu girişiminizi kolaylaştıracak ve karşılaşacağınız engelleri ortadan kaldırmanıza yardım edecek bazı ipuçları şunlardır:

Sponsorlu Bağlantılar

Diyette Atılacak Adımlar

 1. Atkins diyeti veya Protein ağırlıklı veya düşük karbonhidratlı diğer diyetlerin birer kopyasını edinin ve ayrıntılı olarak okuyun, inceleyin.
 2. Karbonhidratsız yiyeceklere alışabilmeniz için dolap ve buzdolabından da uzaklaşmanız gerekecektir. Ayrıca tükettiğiniz yiyeceklerin içeriğine dikkat etmelisiniz. Pekmez ya da bal gibi herhangi bir şekilde şeker içeren gıdalar, beyaz un içeren gıdalardan uzak durun. Özellikle trans yağ olarak bilinen hidrojene yağlardan da kaçının. Çünkü bu yağlar insan sağlığına zararlı yapay yağlardır. Sağlık otoriteleri de hazır ürünlerde mümkün olduğunca az trans yağ kullanımı için denetimler yapmaktadır.
 3. Her ürün etiketini dikkatlice okuyun. İçinde karbonhidrat olan yiyeceklerinizi bozulmadan birilerine veriniz veya atarak kendinizden uzaklaştırınız.
 4. Süpermarketlerin genellikle dış reyonlarında alışveriş yapınız. Et, düşük karbonhidratlı süt ürünleri (peynir, tereyağı, krema gibi), yeşil sebzeler ve çilek gibi düşük şekerli meyveler alınız.
 5. Alışveriş listenizi yeni diyet planınıza göre düzenleyiniz. Sizin için faydalı olan ton balığı, hindi pastırma, tavukgöğsü, yumurta gibi protein kaynaklarını yazabilirsiniz. Marul, mantar ve salatalık gibi düşük karbonhidratlı sebzeler eklemeyi de unutmayın.
 6. Markette elinizdeki daha önce hazırlamış olduğunuz listeye göre alış veriş yapın ve çıkın.
 7. Evde geldiğinizde, aldığınız düşük karbonhidratlı yiyecek poşetlerini dolap ve raflara yerleştirin. Tebrikler, doğru yoldasınız demektir.
 8. Ne yapamayacağınızdan çok neler yapabileceğinize odaklanın. Örneğin, artık Yunan salatası, yağsız et, yağsız sosis, biftek, tavuk kızartma, baharatlı etler, çırpılmış krema, ​​şekersiz meyve çerez krema ile (ya da sıfır kalorili tatlandırıcılar ile), şekersiz aromalı jelatinler tüketebilirsiniz.
 9. Sert peynirler (çok yumuşak peynirlerden olmasın), Welfare ve kıyılmış fındık kabuğundan yapılmış peynirli pasta, badem ve fındık, baharatlı ve acılı haşlanmış yumurta, Sezar salatası, kahvaltı için omlet, bazı yeşillikler tüketebilirsiniz. Fransız tarzı yeşil fasulyelerden alın hepsinden değil. Çilek ve domates dışında çoğu meyveden kaçının. Sebze tüketimi ise sınırsız değildir. Sebze tüketimi, yemenin sağlıklı ve lüks bir yoldur.

İpuçlarıDüşük karbonhidratlı Diyet

Sponsorlu Bağlantılar

 • Bol su içiniz. Bunu yaparak, vücudun şeker isteğini azaltmaya, içkilerden uzaklaşmanıza ve dolayısıyla böbreklerinizin en verimli şekilde çalışmasına yardımcı olacaktır.
 • Her zaman düşük karbonhidratlı yiyecekler hazır bulundurun.
 • Eğer uzun süre evden uzaklaşacaksanız yanınıza düşük karbonhidratlı aperatifler almayı unutmayın. Mesela yanınıza haşlanmış yumurta, biraz peynir ve yeşilliklerle birlikte salatalık alabilirsiniz.
 • Karbonhidrat alımını çok fazla azalttığınızda, bazı sebze ve meyveleri de diyetinizden çıkarmalınız. Her gün multi-vitamin kalitesi yüksek bir takviye almayı da unutmayın. Aksi halde vücudunuzda besin eksikliği yaşanmaya başlar. Vitamin hapları, doğal yollarla aldığınız vitaminler kadar olmaz ama hiç almamaktan iyidir.
 • Kuruyemişler yolda iken veya açlığı gidermek için faydalı atıştırmalıklardır.
 • Araştırma sonuçları, hayvansal yağ ve hayvansal proteinlerin aşırı miktarda alınmasının sağlığa zararlı olabileceğini ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle eğer bu sonuç sizin için endişe oluşturuyorsa; et ve süt ürünlerinden mümkün olduğunca az tüketmeye, soya peynir, soya sütü, fındık ve et yerine geçebilecek ürünlere yoğunlaşın. Vejetaryen diyetinin düşük karbonhidratlı olamayacağı bir mitten ibarettir.
 • Et, yumurta ve süt ürünleri diyet lifi içermez. Bu nedenle 35 gramı başka kaynaklardan edinmeye çalışın. Psyllium kabuğu tozu mükemmel bir lif takviyesidir. İki çorba kaşığı su veya proteinle karıştırıp tüketebilirsiniz.
 • Temel karbonhidrat diye bir şey yoktur. Bunu iddia eden kişilerin lise biyoloji dersini tekrar okumaları gerekir. Vücudumuz gerekli olan tüm glikozu “glukoneogenez” adı verilen bir süreç yoluyla sentezler. Bu aslında vücudun tercih ettiği yakıttır. “İyi” karbonhidrat ile “kötü” karbonhidrat arasındaki tek fark daha fazla lif içermesidir ve sağlıklı hazırlanmış bir salata ile birkaç besin maddesini edinebilirsiniz. Ticari meyvelerin içinde doğal olmayan tatlıların olma riski bulunmaktadır.

Uyarılar

 • Eğer bu diyete geçiş yapmak veya başlamak istiyorsanız öncesinde vücudunuzun ihtiyacı olan tüm besinleri aldığından emin olmak için test yaptırın. Sağlık güvenliğini elden bırakmamak en iyisidir.
 • Ayrıca bu diyet veya başka herhangi bir diyete başlamadan önce mutlaka bir uzmandan onay almanız ve engel olabilecek bir sağlık durumunuzun olmadığından emin olmanız gerekir. Şuan artık çoğu doktor düşük karbonhidratlı bir beslenme ve yaşam tarzını desteklemekte ve böyle diyetlerin faydalı olduğu düşünmektedir. Ancak, bazıları da karşıdır. Genellikle böbrek hastalığı olanların bu diyetten uzak durmalarını istemektedirler. Başlamadan önce testlerinizi yaptırdıktan ve doktorunuzdan onay aldıktan sonra 3 ay içinde bu diyetin sizin için faydalı olup olmadığını anlarsınız.
 • Eğer kilo vermeye çalışıyorsanız, düşük karbonhidratlı kekler, düşük karbonhidratlı çikolatalar ve işlenmiş ürünler yemeyin. Bu tür yiyecekler her zaman tüketmek için değildir. Sadece acil durumlarda mecbur kaldıkça tüketilebilir. Mümkün olduğunca marketlerde satılan ticari işlenmiş ürünlerden uzak durmaya çalışın.
 • Bazı araştırmalar, düşük karbonhidratlı / yüksek proteinli diyetlerin uzun vadede iyi bir sağlık seçimi olmadığı sonucunu ortaya koymuştur. Ancak, düşük karbonhidrat içerikli diyetin de diyabet, hipoglisemi, akne, IBS ve bazı tiroid sorunları gibi hastalıkları iyileştirdiği görülmüştür. Daha fazla bilgi için bu konularda tarafsız araştırma yapınız.
 • Vücuttaki yağların düşük karbonhidratlı diyet sırasında ana enerji kaynağı olarak tüketilmesi sırasında Ketonlar üretilir. Bu durum kötü nefes kokusu, mide bulantısı, halsizlik ve iştahsızlık gibi yan etkilere neden olabilir

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
5 kilo verdiren diyet
Greyfurt Diyeti
Bir Yılda 24 Kilo Zayıflamak Mümkün
Dilara Koçak 3 günde 1 kilo verdiren diyeti
Diyet Yanlışları
Ayurveda Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.