DÜŞÜK SONRASI İLK ADETDüşük Sonrası İlk Adet

Düşük gerçekleştikten sonra ilk adet kanaması zaman alabilir. Eğer düşük sonrası iyileşme normal ve sağlıklı sürecinde devam ederse – ki bunu belirtilerini takip ederek fark edersiniz- olabildiğinde en kısa sürede adet dönemlerinize geri dönebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Spontan yada kendiliğinden meydana gelen düşük genellikle gebeliğin 20. Haftası içinde fetüsün vücuttan atılması durumudur. Düşük hemen hemen doğum gibi etki gösterdiğinden, nasıl ki doğum sonrası iyileşme ne kadar hızlı olur ve adet görme süresi o kadar kısalırsa benzer şekilde düşük sonrasında da durum aynıdır. Düşük sonrası ilk adetin hCG (gebelik hormonu) düzeylerinin sıfıra dönmesinden 4 hafta içerisinde meydana gelmesi gerekir. Gebelik hormonu seviyesi 5’in altında düşene kadar birçok muayene geçirilebilirsiniz, bu yüzden tam olarak normal bir kanamanın ne zaman olacağını bilmek zordur.  İyileşmenizin temeli düşük olayının ne zaman fark edildiğine göre değil, doğal olarak düşüğün ne zaman başladığına göre ayarlanmalıdır.

DÜŞÜK SONRASINDA KADIN NELER YAŞAYABİLİR? İLK ADETİN OLASI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kanamaya eşlik eden belirtileri fark etmek vücudunuzun düşük sonrası düzgün şekilde iyileşip iyileşmediğini belirlemenize yardımcı olur. Vücudunuzun iyileştiğine işaret eden çeşitli belirtiler şunlardır.

Sponsorlu Bağlantılar

EN YAYGIN BELİRTİLER

Düşükle gelen kanama genellikle bir hafta içinde yavaşlayacak ve düzenli kanamanız sona erdikten sonra lekelenmeler halen bir hafta boyunca devam edebilir.  Lekelenmeleriniz bitene kadar hCG düzeylerinin sıfıra ulaşması gerekir. Bu dönemde aynı zamanda vajinadan çıkan kahverengi veya sarı akıntı görebilirsiniz. Bu, vücudunuzun ürettiği doğal bir sıvı olduğundan sizin için endişe nedeni olmamalıdır. Siz adet döneminizi tipik olarak hormonlarınızın normal seviyelere dönmesiyle birlikte göreceksiniz. Bazı durumlarda, adet dönemi düşükten sonra yedi hafta kadar geç gerçekleşebilir.

Bu noktada bir yumurtlama dönemi testi yaptırılabilir, fakat çoğu durumda bu yanlış çıkacaktır. Çünkü büyük olasılıkla bir düşüğün ardından meydana gelen ilk adet sürecinde yumurta üretiminiz olamayacaktır. Bu dönemde anormal vücut ısısı veya adet periyodunuzun geç olması gibi gebelik belirtileri yaşayabilir ve yanılgıya düşebilirsiniz. Vücudunuz normal döngüsüne gelmeye çalıştıkça belirtilerinizde çeşitli dalgalanmalar görmeniz yaygındır ve mümkündür.

DAHA AZ YAYGIN FAKAT NORMAL BELİRTİLER

Daha az yaygın durumlarda, kanamanız zaman zaman lekelenme olsa da oldukça hızlı bir şekilde sona erebilir. Bir veya iki hafta sonra da kanama yeniden başlayabilir. Bu yeni kanama ağır olabilir, ağrı eşlik edebilir ve kramplara neden olabilir. Kanamanın ikinci başlangıcı tekrar lekelenme başlaması öncesine kadar birkaç günden fazla sürmemesi gerekir. En az 20 gün geçmedikçe – bu süre hormon düzeylerinin sıfırlanması için yeterli zamandır-  adet döneminizle karıştırılmamalıdır.

Bu ikinci kanama düşük sırasında rahime bağlı olan plesanta nedeni ile ortaya çıkar. Plesanta vücudunuzda kaldığı sürece kan ile beslenmeye devam edecek ve tamamen gevşeyip ayrılana kadar gebelik hormonları üretmeye devam edecektir. Bu durumu yönetmek ve atlatmak duygusal olarak sizin için zor olacaktır ama fiziksel olarak tehlikeli değildir.

ANORMAL BELİRTİLERDüşük Sonrası İlk Adet Ne Zaman Olur

Eğer kanama veya lekelenme tamamen durmadan haftalarca devam ederse, sizin iyileşmenizi engelleyen bir sorununuz olabilir. Eğer kanama durumu lekelenme ve ağır kanama arasında birbirini izliyorsa sizin hCG düzeyleri hala yüksektir ve vücudunuzdan atılması gereken doku parçalarına sahipsinizdir. Böyle bir durum uzun süre devam ederse doktorunuz döngünüzün tekrar başlamasına yardımcı olacak ve doku parçalarının atılmasını sağlayacak ilaçlar reçete edebilir.

Hala birkaç hafta geçmesine rağmen lekelenmeleri devam eden kadınlar nispeten daha düşük hCG hormonuna sahiptirler. Var olan bu hormon dengesizliği vücudun normal döngüsüne dönmesine izin vermez. Doktorunuz vücudunuzun kendini adet döngüsü bitmiş gibi zannetmesini sağlayacak şekilde vücudunuzu zorlaması için progesteron hormonu reçete edebilir. Bu ilaç alındıktan sonra vücudunuz normale döner ve normal adet döngüsüne sahip olursunuz. Eğer hala bu noktada lekelenme tarzı sorunlar yaşıyorsanız, hormonlarınızı düzenlemeye yardımcı olabilecek geçici olarak kullanabileceğiniz doğum kontrol hapları alabilirsiniz.

ŞİDDETLİ BELİRTİLER

Düşükten iki hafta sonra dahi şiddetli kanama ile uğraşıyorsanız bu, tıbbi yardım gerektiren bir sorununuz olduğuna işaret ediyor olabilir. Ayrıca kan ile birlikte büyük bir oranda siyah doku fark edebilirsiniz. Böyle aşırı kanama durumları aynı zamanda kan kaybına neden olabilir ve hCG seviyesi 500 yada daha yükseğe ulaşabilir.

Vücudunuzun böyle bir reaksiyon vermesinin iki açıklaması vardır. İlki kısmi molar gebelik denilen durumdur ki bu, vücudunuzun aylarca yüksek hCG düzeyleri ve kanama belirtileri göstermesine neden olabilen bir durumdur. Vücudunuzdan tamamen bu hormon temizlenene kadar gebe kalamayacaksınız. İkinci durumda ise siz halen üreme sisteminize takılıp kalmış kendi kendine temizlenmeyecek olan bir doku parçasına sahip olabilirsiniz. Böyle bir Düşük Sonrası İlk Adet- lekelenmedurumda ilgili dokuyu öldürmek için dilasyon/kürtaj veya metotreksat tedaviler gerekebilir. Bu dokunun giderilmesi konusunda kanama ve enfeksiyon riskini azaltmak için doktorunuzla görüş alışverişinde bulunacaksınız.

AYRINTILI MUAYENE

Düşükten yaklaşık iki ile altı hafta sonra, durumunuzun geçip geçmediğini anlamak için bir takip muayenesi yaptırınız. Bu noktada, rahim ağzınız hala açık ve çok gergin olacaktır. Randevunuzdan önce bir anti-inflamatuar ilaç almak rahatsızlığınızı azaltmaya yardımcı olabilir.

İlk randevu genellikle soru – cevap şeklinde olur ve birçok test yapılmayabilir. Aynı zamanda süreç duygusal olabileceğinden bu duygusal karmaşaya da hazırlık olun.

İLİŞKİ NE ZAMAN?

Düşükten kısa bir süre sonra cinsellikten kaçınılmalıdır. Sizin serviks yada rahim ağzı hala açık olacaktır ve bu sizi ağrı ve enfeksiyona çok duyarlı hale getirecektir. Kesinlikle normal adet döneminizi kazanana kadar ilişki yada gebe kalmaya çalışmaktan uzak durun.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Göğüs Kanserini Yenmenin Doğal Yolları
meme kanseri belirtileri
meme kanseri riski
Candida vajiniti
Rahim Uru
Serviks Hastalıkları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.