DÜŞÜK SPERM SAYISI

Düşük sperm sayısı, boşalma sırasında meni içerisinde normalden daha az sperm bulunması anlamına gelmektedir. Düşük sperm sayısı aynı zamanda “oligospermi” olarak da adlandırılır. Menide hiç sperm bulunmaması durumuna da “azoospermi” denir. Eğer bir mililitre meni içerisinde 15 milyondan az sayıda sperm varsa, bu sayı normalden daha düşük olarak kabul edilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Düşük Sperm Sayısı Kısırlık Nedenidir

Erkekte sperm sayısının düşük olması, yumurtanın döllenme ihtimalini ve dolayısıyla gebelik ihtimalini azaltmaktadır. Ancak yine de düşük sperm sayısına sahip erkeklerin birçoğu kendiliğinden birçoğu da kullanılan etkin yöntemlerle baba olabilmektedirler.

SPERMLERİMİN SAYISININ AZ OLDUĞUNU NASIL ANLARIM?

Düşük sperm sayısının en temel belirtisi istenildiği halde çocuk sahibi olamamaktır. Başka belirgin belirtiler görülmeyebilir. Bazı durumlarda ise, aileden gelen hormonal dengesizlikler veya sperm geçişini engelleyen durumlar belirti ve bulguların altında yatan nedenler arasında yer almaktadır. Düşük sperm sayısı ile ilişkili yaygın olarak görülen belirtiler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Sponsorlu Bağlantılar

• Cinsel dürtüde azalma veya erekte olmada güçlük (erektil disfonksiyon)
 gibi cinsel fonksiyonlarda sorunlar yaşanması,

• Testis bölgesinde ağrı, şişlik ya da yumru,

• Yüz bölgesinde veya vücudun diğer yerlerinde kıl azalması veya kromozom ya da hormon anormalliklerine ait diğer belirtilerin görülmesi.

Ne Zaman Doktora Görünmelisiniz?

Aşağıdaki durumlarla karşılaşırsanız bir doktora görününüz:

• Eşiniz ile bir yıl boyunca düzenli olarak ve korunmasız bir şekilde cinsel ilişkiye girdiğiniz halde çocuğunuz olmadıysa,

• Ereksiyon, boşalma problemleri, cinsel dürtüde azalma veya başka diğer cinsel sorunlar meydana gelirse,

• Testislerde ağrı, rahatsızlık, yumru veya şişlik oluşursa,

• Testis, prostat ya da diğer cinsel sorunlar ile ilgili daha önce yaşanmış bir öykü varsa,

• Kasık, testis, penis veya testis torbasından ameliyat olunmuşsa

NEDENLERİ NELERDİR?

Sperm üretimi karmaşık bir süreçtir ve testislerin yanı sıra hipotalamus ve hipofiz bezlerinin normal işleyişini de gerektirir. Hipofiz bezi ve hipotalamus sperm üretimini tetikleyici hormonlar üreten beyin yapılarıdır. Sperm testislerde üretildikten sonra meni ile karışıp penis dışına atılana kadar hassas borularla taşınır. Bu sistemlerden herhangi biri ile ilgili sorun oluşması durumunda sperm üretimi olumsuz şekilde etkilenebilir. Ayrıca, anormal sperm şekli (morfoloji) ya da anormal sperm hareketi (motilite) problemleri de meydana gelebilir. Genellikle düşük sperm sayısının kesin nedeni tespit edilememektedir.

Tıbbi nedenleri:

Düşük sperm sayısına bir dizi sağlık sorunu ve tıbbi tedaviler neden olabilir. Bunlardan bazıları şunlardır:

Varikosel. Varikosel, testis damarlarında meydana gelen genişlemedir. Erkeklerde görülen kısırlığın yaygın nedenlerinden biridir. Varikosel testisin normal şekilde soğumasını engelleyebilir. Ayrıca düşük sperm sayısına ve sperm hareketlerinde azalmaya de yol açabilir.

Enfeksiyon. Bazı enfeksiyon türleri sperm üretimini ve sperm sağlığını olumsuz şekilde etkileyebilir veya sperm geçiş yollarında yaralar oluşturarak tıkanmalara neden olabilirler. Enfeksiyonlar arasında cinsel yolla bulaşan bazı türleri de vardır. Bunlar arasında “klamidya” ve “gonore” de yer alır. Ayrıca prostat iltihabı (Prostatit), kabakulaktan kaynaklanan (kabakulak orşit) testis iltihabı ve diğer bazı idrar yolları ve üreme organları enfeksiyonları neden olarak gösterilebilir.

Boşalma sorunları. Geri boşalma, orgazm sırasında meninin penis ucuna doğru ilerlemek yerine mesane içine doğru gitmesi ile meydana gelir. Diyabet, omurilik yaralanmaları, mesane, prostat veya üretra ameliyatı gibi çeşitli sağlık koşulları geri boşalmaya neden olabilir. Alfa blokerler olarak bilinen bazı tansiyon ilaçları da geri boşalmaya neden olabilir. Ayrıca, omurilik yaralanmaları veya benzer bazı diğer hastalıkları olan erkekler sperm üretimi olduğu halde hiç sperm boşaltamazlar.

Antikorların spermlere saldırması. Anti-sperm antikorları, spermleri zararlı hücreler olarak algılayıp yok etmeye çalışan bağışıklık sistemi hücreleridir. Bu durum özellikle Vazektomi ameliyatı olan erkeklerde yaygındır.

Tümörler. Kanserli ve iyi huylu tümörler, doğrudan erkek üreme organlarını etkileyebilir veya hipofiz bezi gibi hormonların üretimi ile ilişkili bezleri etkileyebilir. Tümörleri tedavi etmek için yapılan ameliyat ve uygulanan radyasyon veya kemoterapi tedavileri de erkek doğurganlığını olumsuz şekilde etkileyebilir.

İnmemiş testis. Bebeğin gebelik sırasındaki gelişimi sırasında bazen bir testis ya da her iki testis birden testis torbasının içine düşmez. Erkeklerde kısırlık ihtimali bu tür durumdaki erkeklerde daha fazladır.

Hormon dengesizlikleri. Hipotalamus, hipofiz ve testisler sperm üretmek için gerekli olan hormonları üretirler. Bu hormonlarda veya tiroit ve böbrek gibi diğer sistemlerde meydana gelen değişimler sperm üretimini bozabilir.

Sperm kanalı kusurları. Sperm taşıyan tüpler hastalık veya yaralanma ile zarar görebilir. Bazı erkekler testislerinde sperm depolayan kanallarda tıkanma (epididim) veya testislerden sperm taşıyan tüplerden birinde tıkanma (vaz deferens) ile doğarlar. “Kistik fibrozis” ve diğer bazı kalıtsal koşullar ile doğan erkeklerde sperm kanalları hiç olmayabilir.

Kromozom kusurları. Klinefelter sendromu (XXY sendromu) gibi kalıtsal hastalıklar da erkek üreme organlarında anormal gelişimlere neden olabilirler. Erkeklerde kısırlık ile ilişkili diğer genetik sendromlara Kistik Fibroz, Kallmann sendromu, Young sendromu ve Kartagener sendromu örnek verilebilir.

Çölyak hastalığı. Glütene (nişastası az ekmek) karşı hassasiyete neden olan bir sindirim bozukluğu hastalığı olan çölyak hastalığı da erkek kısırlığına neden olabilir. Doğurganlık glütensiz diyet ile arttırılabilir.

Bazı ilaçlar. Testosteron tedavisi ilaçları, uzun süreli anabolik steroid kullanımı, kemoterapi ilaçları, bazı antifungal ilaçlar, bazı ülser ilaçları ve diğer bazı ilaçlar sperm üretimini bozarak erkek doğurganlığını azaltabilir.

Çevresel nedenler

Bazı çevresel unsurlara aşırı şekilde maruz kalma sperm üretimini ve işlevini etkileyebilir. Bu tip çevresel etkenler şunlardır:

Endüstriyel kimyasallar. Benzen, toluen, ksilen, bitki ilaçları, böcek ilaçları, organik çözücüler ve boya malzemeleri gibi maddelere uzun süre maruz kalma sperm sayısında düşüşe neden olabilir.

Ağır metallere maruz kalma. Kurşun ve diğer ağır metallere de uzun süre maruz kalma kısırlığa neden olabilir.

Radyasyon veya X-ışınları. Radyasyona maruz kalmak da sperm üretimini azaltabilir. Sperm üretimini normale dönmesi için birkaç yıl gerekebilir. Özellikle yüksek dozlarda verilen radyasyon sperm üretimini kalıcı olarak azaltabilmektedir.

Testislerin aşırı ısınması. Sauna veya sıcak banyo küvetlerine sık sık girmek geçici olarak sperm sayısında düşüşe neden olabilir. Ayrıca uzun süre oturan, dar kıyafetler giyen ya da uzun süreler kucağında dizüstü bilgisayar kullananlarda da testis torbasının sıcaklığında artış olduğu için sperm üretimi de azalabilir. Giyeceğiniz iç çamaşırının türü de üretilecek sperm sayısını önemli ölçüde etkilemektedir.

Uzun süre bisiklete binme. Uzun süreli bisiklet kullanımı da testislerin aşırı ısınması nedeniyle kısırlığa davetiye çıkaran başka bir etkendir.

Düşük sperm sayısının diğer nedenleri ise şunlardır:

Uyuşturucu kullanımı. Vücut geliştirmede kullanılan “anabolik steroid” ler bir yandan kasları gelişmeye teşvik ederken diğer yandan testislerin küçülmesine ve üretilen sperm sayısının azalmasına neden olmaktadır. Kokain veya marihuana de kullanımı geçici olarak sperm sayısı ve kalitesinde azalmaya neden olabilir.

Alkol kullanımı. Alkol tüketimi de testosteron düzeylerinde düşüşe neden olarak sperm üretiminin azalmasına yol açabilir.

Meslek. Bilgisayar ya da video görüntü monitörlerinin uzun süreli kullanımını gerektiren bazı meslek dalları kısırlık riskini artırabilir. Ayrıca bazı mesleklere bağlı olarak oluşan stres de sperm sayılarını olumsuz etkileyebilir.

Sigara içilmesi. Sigara içen erkeklerde sigara içmeyenlere göre daha düşük sperm sayısı olabilmektedir.

Duygusal stres. Uzun süreli ve ağır duygusal stresler sperm üretmek için gerekli bazı hormonların çalışmasına engel olabilir.

Kilo. Obezite erkek doğurganlığını olumsuz etkileyen hormon değişikliklerine neden olabilir.

Sperm testi sorunları. Bazı nedenlerden dolayı normal sperm sayısından daha düşük sperm sayısı çıkabilir. Örneğin bir önceki boşalmadan kısa bir süre sonra tekrar örnek alınması, meni alma sırasında bir kısmının dökülmesi, sperm örneklerinin bir hastalık veya stresli olay sırasında alınması gibi etkenler alınan sperm örneğinde sperm sayının normalden düşük olmasına neden olabilir.

HANGİ ERKEKLER DAHA FAZLA RİSK ALTINDA?

Sperm sayısının düşük olması ile ilişkili bir dizi risk faktörü bulunmaktadır. Bunlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

• Sigara ve diğer tütün mamulleri
• Alkol
• Uyuşturucu kullanımı
• Fazla kilolu olmak
• Geçmişte ya da şimdi enfeksiyon geçirilmesi
• Zehirli bazı toksinlere maruz kalınması
• Testislerin aşırı ısınması
• Vazektomi ameliyatından sonra tekrar geri dönüş ameliyatı olunması
• Doğurganlığı olumsuz etkileyen bir hastalık ya da kan bağı ile doğmuş olmak
• Tümörler ve kronik hastalıklar gibi bazı tıbbi durumlar
• Ameliyat veya radyoterapi gibi kanser tedavileri
• Bazı ilaçların kullanımı
• Oturma yeri yanlış ayarlanmış bisiklet sürme ya da sert bir koltukta uzun süreli olarak oturma gibi aktiviteler.

KOMPLİKASYONLAR

Kısırlık nedeni olan düşük sperm sayısı sizin için ve eşiniz için stresli bir sürece neden olabilir. Görülebilecek komplikasyonlar şunlardır:

• Altta yatan nedenin bulunması ve tedavisi için ameliyat yapılması ya da diğer tedavi seçeneklerinin uygulanması,

• Tüp bebek tedavisi gibi pahalı olan kısırlık tedavisi yöntemlerine başvurmak zorunda kalmak,

• Çocuk sahibi olamamanın yarattığı stres

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sperm Artırıcı Gıdalar
Testis Muayenesi Nasıl Yapılır?
Kısırlık Araştırma yöntemleri
Erkeklerde Sürekli Yorgunluk
Sünnet Olma
Orta Yaş Krizi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.