DÜŞÜK SPERM SAYISI İÇİN YAPILABİLECEK TESTLER NELERDİR? TEDAVİ NASIL YAPILIR?

Düşük sperm sayısının tedavisinin yapılabilmesi ve çocuk sahibi olmadığınız için bir doktora başvurduğunuzda, altta yatan nedeninin belirlenmesine çalışılacaktır. Doktorunuz düşük sperm sayısının kısırlık nedeni olduğunu düşünse bile, her iki eş açısından da diğer kısırlık nedenlerini araştırmak için bazı testler yapılmasını isteyecektir. Uygulanacak testler aşağıdaki gibi olabilir:

Sponsorlu Bağlantılar

GENEL FİZİKİ MUAYENE VE TIBBİ ÖYKÜ

Bu aşamada genital bölgenin incelenmesi ile herhangi genetik bir hastalık, kronik sağlık sorunları, hastalıklar ve yaralanmalar olup olmadığı veya geçmişte doğurganlığı etkileyen ameliyatlar geçirilip geçirilmediği hakkında sorular sorulacaktır. Doktorunuz ayrıca cinsel alışkanlıklarınız ve cinsel gelişiminiz hakkında da bilgiler isteyebilir.

MENİ ANALİZİ

Sperm sayısının düşük olduğu yapılan meni analizi sonucunda ortaya çıkar. Sperm sayısı genellikle mikroskop altına alınan meninin birim karesinde kaç sperm olduğu sayılarak incelenir. Bazı durumlarda sperm sayısını ölçmek için bilgisayar desteği de alınır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden meni örneğinin alınabilmesi için doktorunuz mastürbasyon yapmanızı ve verilen bir kabın içerisine boşalmanızı isteyecektir. Ayrıca ilişki sırasında özel bir kondom kullanılarak da meni örneği alınabilir. Sperm sayısı genellikle değişmektedir. Çoğu zaman belli bir süre boyunca farklı sayıda meni örneği alınarak yapılan sayımlar doğru sonucu vermektedir.

Testislerde yeni sperm üretimi sürekli devam eder ve üretilen sperm hücrelerinin olgunlaşma süresi yaklaşık 40 ila 76 gün arasında değişmektedir. Dolayısıyla yapılan meni analizi yaklaşık 2.5 ay içerisindeki sperm durumunu yansıtır. Sperm üretimi için yapmış olduğunuz herhangi pozitif değişikliklerin birkaç aylık bir süre içinde sonuçları görünmez.

Düşük sperm sayısının en yaygın nedenlerinden biri sperm örneğinin eksik veya yanlış alınmasıdır. Bu nedenle çoğu doktor sperm örnekleri arasında tutarlılığı sağlamak için belli aralarla birden fazla sperm örneği alınıp incelenmesini isterler. Meni örneklerinin doğru şekilde alındığından emin olmak için aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi gerekir:

• Boşaldığınızda meninin hepsinin kaba ya da kondoma boşaldığına dikkat ediniz.
• Sperm örneği almak için bir hastalık veya stresli olaydan sonra en az üç ay bekleyiniz.
• İkinci defa sperm örneği almadan önce birincisinin üzerinden en az yedi gün geçmelidir.
• Mastürbasyon sırasında kayganlaştırıcı kullanmayınız. Çünkü sperm hareketlerini önleyebilirler.

MENİ ANALİZ SONUÇLARI

Bir mililitre meni içerisindeki normal sperm yoğunluğu 15 milyon ile 200 milyon sperm arasında değişir. Eğer mililitre başına 15 milyondan az ya da meni toplamında 39 milyondan az sayıda sperm varsa, analiz sonucu düşük sperm sayısı olarak kabul edilir. Eşinizin hamile kalma şansı sperm sayısı azaldıkça azalır. Bazı erkeklerin menisinde hiç sperm bulunmaz. Bu durum “azospermi” olarak bilinir.
Üreme ile ilgili birçok faktör vardır ve sperm sayısı da bunlardan sadece biridir. Düşük sperm ile bazı erkekler başarılı bir şekilde çocuk sahibi olabilmektedir. Aynı şekilde, normal sperm sayımı olan bazı erkeklerin de çocuk sahibi olamadığı görülmektedir. Eğer yeteri kadar sperm sayısına sahipseniz ve spermlerin en az yarısı bile normal şekilli ise (morfoloji) ve normal bir şekilde ileriye doğru hareket edebiliyorsa (motilite), eşinizin hamile kalma olasılığı yüksektir.

İSTENEN DİĞER TESTLER NELERDİR?

İlk bulgulara bağlı olarak, doktorunuz düşük sperm sayısı ve erkek kısırlığının diğer olası nedenlerini aramak için ilave testler önerebilir. Bu testler şunları içerebilir:

Skrotal ultrason. Bu test testis ve testisleri destekleyen diğer yapıları incelemek için yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanır.

Transrektal ultrason. Küçük yağlanmış bir aygıt rektum içerisine yerleştirilerek prostat bezi ve meni taşıyan tüplerdeki (boşalma kanalları ve semi nal veziküller) tıkanıklıklar incelenir.

Hormon testi. Doktorunuz cinsel gelişim ve sperm üretiminde önemli rol oynayan ve hipofiz, hipotalamus ve testisler tarafından üretilen hormonların düzeyini görmek için bir kan testi isteyebilir.

Boşalma sonrası idrar tahlili. İdrarda sperm olması, boşalma sırasında spermlerin penisten dışarıya doğru değil de mesaneye doğru gittiğini gösterir. Spermlerin bu şekilde yanlış yöne gitmesi “geriye boşalma” olarak adlandırılır.

Genetik testler. Sperm konsantrasyonunun çok düşük olması genetik nedenlerden de kaynaklanabilir. Kan testi ile genetik anormalliğin belirtisi olan Y kromozomlarındaki değişiklikler incelenir. Genetik testler çeşitli konjenital veya kalıtsal sendromları teşhis etmek için de istenebilir.

Testis biyopsisi. Bu testte bir iğne ile testisten örnekler alınır. Genellikle menide spermin hiç olmadığı durumlarda bu test uygulanır. Sperm üretiminin normal olup olmadığı testis biyopsisinin sonuçları ile belli olur. Eğer sonuçlara göre sperm üretimi normal şekilde yapılıyorsa, sorun büyük ihtimalle sperm taşıyan kanallardaki tıkanıklık ya da taşıma ile ilgili başka bir sorundan kaynaklanmaktadır.

Anti-sperm antikor testleri. Bu testler bağışıklık sistemi hücrelerinin (antikorların) spermlere saldırıp saldırmadığını kontrol etmek için kullanılır.

Özel sperm fonksiyon testleri. Uygulanan bir dizi test de boşaldıktan sonra spermlerin ne derece hayatta kalabildiklerini ve yumurtayı delip delemediğini inceler. Spermin yumurta ile birleşmesinde bir problem yaşanıp yaşanmadığı da incelenir. Eğer sperm sayısı düşükse var olan spermlerin sağlıklı olması erkek doğurganlığı açısından önemlidir. 

TEDAVİ VE KULLANILABİLECEK İLAÇLAR NELERDİR?

Düşük sperm sayısı için uygulanan tedaviler şunlardır:

Ameliyat. Testis damarlarında genişlemeye neden olan “Varikosel” rahatsızlığında ya da tıkalı olan “vas deferens tüplerinin” onarımında ameliyat seçeneği kullanılabilir.
• Enfeksiyonların tedavi edilmesi. Antibiyotikler üreme sistemindeki enfeksiyonların tedavisinde kullanılabilir ancak kullanılan bu ilaçlar her zaman doğurganlığı geri kazandırmaz.
Hormon tedavileri ve ilaçlar. Hormon tedavileri veya ilaçlar hormon düzeylerini değiştirmek için reçete edilebilir. Hormon tedavilerinin meni üzerinde etkisini görebilmek için üç ile altı ay gibi bir süre beklenmesi gerekebilir.
Yardımcı üreme teknolojileri. Bu tekniklerde erkeğin özel durumuna bağlı olarak, normal boşalma, ameliyatla sperm elde edilir ya da donör kişilerden sperm alınır. Alınan spermler daha sonra kadın genital sistemine bırakılır ya da tüp bebek tedavisi gibi tekniklerde kullanılır.

Tedavi ne zaman işe yaramaz?

Bazen erkek kısırlığı tedavi edilemez ve baba olmak imkânsız bir hal alabilir. Bu durumda, erkek bir donörden sperm alınarak çocuk sahibi olunmaya çalışılır. Özellikle batı ülkelerinde bu şekilde baba olan birçok kişi vardır. Ancak ülkemizde dini ve etik açıdan uygun görülemeyeceği için pek uygulanabilen bir yöntem olmamaktadır.

HAYATINIZDA BU DEĞİŞİKLİKLERİ UYGULAYIN!!!

Aşağıda eşinizin hamile kalma şansını arttırmak için uygulanabilecek bazı öneriler bulunmaktadır:

Seks sıklığını arttırın. Yumurtlama dönemlerinde sık sık cinsel ilişkiye girmek, eşinizin hamile kalma şansını arttıracaktır. Ancak, boşalmanın sık olması menide gelen sperm sayısını da azaltabilir.

Döllenmenin mümkün olduğu zamanlarda seks yapınız. Bir kadının yumurtlama sırasında hamile kalma ihtimali daha yüksektir. Bu zamanlar da adet döngüsünün ortalarına denk gelir. Uzmanlar genellikle yumurtlama zamanına yakın her iki günde bir ilişkide bulunulmasını tavsiye ederler.

Madeni yağlar kullanmaktan kaçının. Astroglide, jöle, kayganlaştırıcı jeller, losyon gibi bazı ürünler ile tükürüğün sperm hareketi azalttığı bilinmektedir.

ALTERNATİF OLARAK AŞAĞIDAKİLERİ KULLANABİLİRSİNİZ….

Bazı bitkiler veya bitkisel takviyelerin sperm sayısını arttırdığına inanılmakla beraber kesin veriler bulunmamaktadır. Sperm sayısını ve kalitesini arttırdığı düşünülen bazı vitamin, mineral ve amino – asitlere şunlar örnek verilebilir:

• Çinko
• Selenyum
• E vitamini
• Vitamin B-12
• Folik asit
• L-karnitin
• C vitamini
• Beta karoten

Bu tür bitkisel takviyelerin uzun süreli ve yüksek dozlarda alınması olumsuz yan etkilere neden olabileceğinden dolayı kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışınız.

SPERM SAYISINI DÜŞÜRMEMENİN BİR YOLU VAR MI?

Sperm sayısı ve kalitesini olumsuz şekilde etkilediği bilinen bazı faktörlerden kaçınmalısınız:

• Sigara içmeyiniz.

• Alkolü bırakın ya da tüketimi azaltın

• Uyuşturucu maddeler almaktan sakının

• Sperm sayısını etkileyebilen ilaçlar hakkında doktorunuzla konuşun

• Fazla kilolarınızdan kurtulun

• Testisleri aşırı ısınmadan koruyun 

• Stresi azaltın

• Tarım ilaçları, ağır metaller ve diğer toksinlerden kaçının.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  korsan

  Sperm azlığı ve gecikme sorunu başladı. Ne yapmalıyım?

  Durmunuzu bir doktor mu teşhis etti? eğer bir sağlık kuruluşunda sperm sayısını tespit ettirdiyseniz ve sperm azlığı varsa yazımızdaki tavsiyeleri dinleyebilirsiniz. Sağlıcakla kalın

  Kuralsız

  iyi günler benim yumurtalar doğuştan karın bölgesindeyi ameliyatla aşağıya indirdiler 21 yıl oldu şimdi 26 yaşındayım 3 yıldır evliyim çocuğum olmuyor doktora gittim sperm testi yaptılar ilkinde 1.500.000 çıktı 2.5 ay sonra bir daha yaptılar bu sefer 4.000.000 çıktı başka test yapılmadı ne yapmalıyım şimdiden teşekkür ederim

  Sperm sayısının 20milyonun üzerinde olması gerekmektedir. Çocuk düşünüyorsanız profesyonel bir yardım almalısınız. Yüksek ihtimalle tüp bebek yada diğer aşılama yollarından bazılarını deneyeceksiniz.

  Aslı

  Eşimin spermi çok az ve direk bizi tüp bebeğe yöneltiler. Sperm sayısının çoğalması için ne tür bi tedavi uygulamamız gerekiyor. Lütfen yardımcı olun.. İki yıllık evliyiz.

  Osman

  Benim doguştan yumurtalar görünmüyodu amasonra
  20 yaşında bir kasık agrısı sonucu doktora gittim
  Ve yumurtalar yukarda oldugunu söyledi ama
  Biri normal digeri çok küçük oldıgunu söyledi
  Amaliyat oldum ama yumurtalar torbaya inmedi
  Kasık bölgesin de bu şartlarda çoçuk olur ne yapmalıyım

  Bebeksiz

  Doktora gittim sertleşme sorunum vardı ve sperm testi yaptırdım çocuk istiyoruz ama sperm sayım 3.000.000 çıktı ne önerirsiniz.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Testosteron Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler
Geriye boşalma
Testis Şişmesi
Penis Ağrısının Nedenleri Nelerdir?
İyi Huylu Prostat Kanseri
Testis Tümörü
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.