DÜŞÜK TANSİYON
Herhangi bir rahatsızlığı veya hastalığı bulunmayan orta yaşlı bir bireyde kan basıncı seviyesi 130/80 mmHG değerleri arasında değişmektedir. Eğer kişinin büyük tansiyon değeri 100 mmHG seviyesinin altına inmiş ise düşük tansiyon yani tıp dilindeki ismiyle hipotansiyondan söz edilebilir. Hipotansiyon, kişinin vücut içerisindeki kan dolaşımının yeterli olmadığını ve vücudun ihtiyacını karşılayamadığının bir göstergesidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Hipotansiyon bulunan kişide hızlı hareket etmek gibi eylemlerin neticesinde özellikle beyin içerisine yeterli miktarda oksijen taşınamaz. Beyin en hassas organımız olduğu için bundan hemen etkilenebilir. Hareket halinde bulunmuyorken büyük tansiyon seviyesi 100 mmHG seviyesinin altında bulunan kişilerde dolaşım sorunu olduğundan bahsedilebilir.

DÜŞÜK TANSİYON BELİRTİLERİ NELERDİR?
Bazı durumlarda hipotansiyon durumu kişide çokta önemli olduğunu düşündürmeyecek ve ağrısız şikayetlere neden olabilir. Bu kişilerde kan basıncı seviyesi olması gerekenin altında olsa bile herhangi bir ıtarget=”_blank”>sağlık sorunu bulunmaz. Bazı durumlarda ise tansiyon seviyesinin normalin altında olduğu oldukça belirgindir.

Hipotansiyon bulunan kişiler daha çok bu rahatsızlıklarını sabah saatlerinde hissederler. Kişi güne kendini yorgun hissederek, uykusunu alamamış ve sürekli esneyerek başlar. Yapılacak en ufak hareket bile kişiye çok zor gelir ve büyük bir zorlukla bu hareket gerçekleştirilir. Yüzde kızarma ve aşırı terlemenin dışında yoğun baş ağrısı ve solgunlukta meydana gelebilecek belirtiler arasındadır. Kişinin sürekli yorgunluk hissi nedeniyle kronikleşen psikolojik durumu ise ishale ve sık tuvalete gitmeye neden olabilir. En büyük belirti, kişi yemek yedikten sonra beyine giden oksijen miktarının yetersiz olmasından dolayı karşı koyulamayan uyku durumudur.

Sponsorlu Bağlantılar

DÜŞÜK TANSİYONA NELERE YOL AÇAR?
Düşük tansiyon, kişinin sağlığına çok ciddi sorunlar meydana getirmeyen yapısal bozukluklardan dolayı kaynaklanır ve kişilerin tansiyon seviyeleri normal değerinin altında olsa bile sağlıklı olarak nitelendirilirler. Günümüzde yapılan son araştırmalar düşük tansiyona sahip olan kişilerin, normal seviyedeki bireylere göre daha uzun yıllar yaşadığını göstermiştir.

Tansiyon seviyesinin normalin altında olması kanın ve oksijenin vücuda servis edildiği damarları daha az yormakta ve bu sebepten dolayı yaşlılık döneminde meydana gelebilecek kalp damar rahatsızlıklarının oluşumunu en az seviyeye indirmektedir. Bütün bunlar sadece düşük tansiyonu bulunan kişiler içindir ama genellikle tansiyon seviyesinin düşük olması başka bir hastalığı işaret etmektedir.

Kişide eğer yüksek tansiyon değil sadece düşük tansiyon varsa ve herhangi bir hastalığı bulunmuyorsa sağlıksal olarak bir sorun teşkil etmeyeceği gibi tansiyon seviyesinin düşük olması bir hastalık nedeniyle meydana geliyorsa o hastalığın da mutlaka doktor kontrolünden sonra tedavi edilmesi gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    sümeyye

    benim yaşım 17 ve tansiyonum genelde büyük 9 küçük 5 te oluyor bazen büyük 8 e de düşebiliyor.Ayağa kalktığım zaman baş dönmesi oluyor bazen. Bugün baktım büyük 7 küçük ise 3 ayağa kalkamıyorum durmadan uyumak istiyorum.ne yapmalıyım. şimdiden teşekkürler…

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Böbrekteki iltihap için kortizon kullanılır mı ?
Bronşit Nedenleri, Kimler Risk Altında
İdrar Yolu Enfeksiyonu
Hücresel ve Sıvısal Savunma
Şifa Ayetleri
Burun Kırılması
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.