DÜŞÜK TANSİYON NEDENLERİ
GENEL BİLGİLER
Tansiyon, arterlerdeki kanın damarlara yaptığı basınçtır. Kalbin iki türlü hareketi vardır. Kasılma(aktif) ve gevşeme(dinleme evreleri). Kasılma evresinde meydana gelen basınç SİTOLİK KAN BASINCI, gevşeme zamanında damarlara yapılan basınç ise DİYASTOLİK KAN BASINCI olarak isimlendirilir (bu, halk arasında büyük ve küçük tansiyon olarak ifade edilir).

Sponsorlu Bağlantılar

Tansiyonun en genel olarak normal değerleri 120/80 mmHg’ dır yada 12/8 olarak bilinir. Elbette bu rakamlar kişinin fizyolojik yapısı ve çevresel faktörlere göre değişir (vücut pozisyonuna göre, nefes alma ritimi, stres düzeyi, fiziksel durum, kullandığınız ilaçlar, ne yediğiniz ve içtiğiniz,  hatta günün belli saatleri) Tansiyon geceleri en düşük seviyesinde seyreder, uyandıktan sonra ise yükselme gösterir.

DÜŞÜK TANSİYON NEDİR?
Düşük tansiyon (hipotansiyon), tansiyonun normal değerlerinden daha aşağı değerlerde (genelde 11’den aşağı seviyelerde) olması durumudur. Her ne kadar tansiyonun normal değerlerden düşük olması kişiden kişiye değişse de birtakım ortak belirtiler, size, tansiyonunuzun düşük olduğunun haberini verebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Hatta bazı durumlarda sistolik kan basıncı normal diyastolik kan basıncı (50mmHg) olabilir. Bu durumda da tansiyonun düşük olduğunu söyleyebiliriz. Bazı kişilerde ani tansiyon düşüklükleri altta başka sorunların yattığının ipuçlarını ifade edebilir. Ani tansiyon düşüklükleri beyni yetersiz kan gitmesi nedeni ile bayılma ve baş dönmesine yol açıp, hayatı tehdit edici olabilir.

Sizde;

 • Konsantrasyon eksikliği, yorgunluk,
 • Bulanık görme, bulantı, göz kararması,
 • Soğuk, ıslak, soluk cilt,
 • Hızlı, sığ nefes,
 • Depresyon,
 • Susuzluk,
 • Bayılma (senkop),
 • Baş dönmesi veya sersemlik,

gibi durumlardan şikayetçi iseniz tansiyonunuzun düşük olduğunu söyleyebiliriz. Birçok durumda, düşük kan basıncı ciddi değildir, fakat ani düşüşlerde bir doktoru ziyaret etmenizi öneririz. Uzun süreli tansiyon düşüklüğü de kalp ve damar hastalıkları gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu durumda da bir doktora görününüz.

Makalemizde tansiyon düşüklüğünün yanı sıra bu sorunla ilgili farklı başlıkları da bulacaksınız. Yararlı olmasını temenni ediyoruz.

HANGİ YAŞLARDA GÖRÜLÜR?
Tansiyon düşüklüğü daha çok 25-30’ lu yaşlardaki kişilerde görülür. Bu nedenle “genç hastalığı” olarak da bilinir. Düşük tansiyon daha çok kadınlarda görülen bir problemdir.

Düşük tansiyon yaşlı kimselerde de görülebilir. Bu durum genellikle yemek yenmesini müteakip meydana gelir. Yemek yendikten sonra kan, sindim organlarına daha yoğunlukla gider. Bu da hayati organ olan beyne az kan gitmesine yol açar. Böyle bir düşük tansiyon durumunda günde en az 6 bardak kadar su içmenizi tavsiye ediyoruz. Su içilmesi kan miktarının artmasına destek olur. Yemek sonrası bir miktar yürümek de faydalı olacaktır.

DÜŞÜK KAN BASINCI TİPLERİ VAR MIDIR?

Evet! Vardır. Bunlar;

 1. Postural veya ortostatik hipotansiyon (ayakta iken düşük kan basıncı)
 2. Postprandial hipotansiyon (yemek yedikten sonra düşük tansiyon)
 3. Nökardiyojenik hipotansiyon (hatalı beyin sinyalleri kaynaklı hipotansiyon)
 4. Ortostatik hipotansiyon ile çoklu sistem atrofisi (Sinir sistemi hasarına bağlı düşük kan basıncı)

TANSİYON NEDEN DÜŞÜK OLUR?
Tansiyon düşüklüğü birçok nedene bağlı olabilir. Bunlar sıklıkla şunlardır;

GEBELİK: Bir kadının dolaşım sistemi hamilelik sırasında hızla genişler. Bu bakımdan kan basıncının düşmesi kuvvetle muhtemeldir. Gebeliğin ilk 24 haftasında, sistolik basınç 10, diyastolik basınç ise 10-15 mmHg kadar düşebilir ve bu normaldir. Doğum yaptıktan sonra kan basıncı, genellikle hamilelik öncesi düzeyine döner.

KALP PROBLEMLERİ: Düşük kan basıncına düşük kalp hızı (bradikardi), kalp kapakçığı sorunları, kalp krizi ve kalp yetmezliği gibi bazı kalp hastalıkları neden olabilir. Yeterince kan sirkülasyonu sağlanmadığından düşük kan basıncına neden olabilir.

ENDOKRİN PROBLEMLER: Bir inaktif tiroid (hipotiroidizm) veya aşırı aktif tiroid (hipertiroidi) düşük kan basıncına neden olabilir. Buna ek olarak, adrenal yetmezliği (Addison hastalığı), düşük kan şekeri (hipoglisemi) ve diyabet gibi diğer koşullar düşük kan basıncı tetikleyebilir.

DEHİDRASYON: Dehidrasyon susuz kalma demektir. Susuz olduğunuzda, vücudunuzda halsizlik, baş dönmesi ve halsizlik gibi sorunlar baş gösterebilir. Ateş, kusma, şiddetli ishal, diüretiklerin aşırı kullanımı ve yorucu egzersizler aşırı su kaybına yol açabilir.
Çok daha ciddi olan hipovolemik şok, hayatı tehdit eden bir dehidratasyondur. Düşük kan hacmi, kan basıncında ani düşme ve dokulara giden oksijen miktarının azalmasına neden olur. Eğer tedavi edilmezse, şiddetli hipovolemik şok birkaç dakika veya saat içinde ölüme yol açabilir.

KAN KAYBI: Önemli bir yaralanma ya da iç kanama fazla kan kaybına yol açarak kan basıncında ciddi bir düşmeye yol açar.

ŞİDDETLİ ENFEKSİYON(SEPSİS): Vücutta bir enfeksiyon, kan dolaşımına girdiğinde septisemi olabilir. Bu koşullar septik shock olarak isimlendirilir. Şiddetli alerjik reaksiyonlar (anafilaksi) kan basıncında yaşamı tehdit eden bir düşüşe yol açabilir. Anafilaksi, hayatı tehdit eden potansiyel olarak ciddi ve alerjik reaksiyondur. Anafilaksiyi tetikleyen yaygın tetikleyici gıdalar bazı ilaçlar, böcek zehirleri ve lateks içerir. Anafilaksi solunum sorunları, ürtiker, kaşıntı, şişkinlik boğaz ve kan basıncının düşmesine neden olabilir.

BESİN EKSİKLİĞİ: Vitamin B-12 ve folik asit eksikliği, düşük kan basıncına yol açabilir. Bu besinlerden yoksun beslenme kan hücrelerinin yetersiz olmasına ve kansızlık sorununa yol açar.

BAZI İLAÇLAR: Bazı ilaçlar düşük kan basıncına neden olabilir:

 • Diüretikler (idrar söktürücüler)
 • Alfa blokerler
 • Beta blokerler
 • Parkinson hastalığı için kullanılan ilaçlar
 • Antidepresanların bazı türleri (trisiklik antidepresanlar)
 • Sildenafil (Viagra), özellikle kalp ilaçları ve nitrogliserinle ile birlikte alındığında düşük kan basıncına yol açar.

DİĞER NEDENLER arasında düşük kan basıncı; kalıtsal kaynaklı, kadınların menstrüal dönemleri (regl, adet, aybaşı) veya aşırı sinirlenme de sıralanbilir.

TANSİYONU DÜŞÜK OLANLAR NELERE DİKKAT ETMELİDİRLER?
Düşük tansiyon durumunda tuzlu ayran geçici bir çözüm sağlayabilir. Fakat sadece tuzlu ayran değil tüm yenilen gıdaların alımına özen gösterilmelidir. Sürekli yorgun olma, uzun süreler ayakta durma ve aşırı sıcaktan şiddetle kaçınmalıdırlar.

Tansiyonu düşük olanların dikkat etmesi gereken önemli özelliklerden bir tanesi de spor yaparken dikkatli olmalarıdır. Spor yapılacaksa güneşin altında, havanın sıcak ve kirli olduğu zamanlarda yapılmamalıdır. Sahil yada ormanlar tercih edilebilir. Bunların dışında tansiyon düşüklüğü durumunda sıvı alımını artırmanız yararlı olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Tuba

  Slm Bn 21 yasindayim gecen aksam sigara iciyodum bi ara nefesis kaldim sonra su ictim su icerken gozlerim karadi basim dondu sonra bayildim uyandim da kendimi yerde buldum kafami feln carpmisim sizce tansiyonumu dustu ?

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bademcik İltihabı
tüp bebek tedavisi işlem basamakları
Verem Nedir? Verem Neden Olur?
Kolon Temizleme
YAKINDAN TV İZLEMEK MİYOP YAPIYOR
Kol Uyuşması
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.