DÜŞÜK TESTOSTERON NEDENLERİDüşük Testosteron Nedenleri

Düşük Testesteron

Düşük testesteron, erkeklerde yaşlanmaya bağlı olarak sıklıkla görülen bir durumdur. Testosteron seviyeleri yaşlanmayla birlikte doğal olarak azalma gösterir. Bir üroloji vakfının verilerine göre, 60’lı yaşlardaki erkeklerin yaklaşık yüzde 20’sinde düşük testesteron vardır. 70’li yaşlarda bu oran yüzde otuzlara çıkmaktadır. Yaşları 80 ve üstü olan erkeklerin ise yaklaşık yarısında bu durum ortaya çıkmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Erkekler Neden Testosterona İhtiyaç Duyar?

Testosteron erkeklerin testislerinde üretilen bir cinsiyet hormonudur. Erkek bebekler büyüdükçe bu hormon da cinsel organların gelişmesine yardımcı olur. Ergenlik sırasında, testosteron erkeklerde fiziksel olarak erkeklere has özelliklerin ortaya çıkmasında önemli rol oynar. Yüz bölgesinin kıllanması, kasların gelişmesi ve ses kalınlaşması gibi gelişmeler bu hormon sayesinde gerçekleşir.  Daha sonraki hayatında ise, testosteron bir erkeğin cinsel işlevlerinde de önemli bir rol oynar.

Testosteron Düzeyleri Neden Düşer?

Testosteron düzeylerinin düşmesi yaşlanmaya bağlı olarak gerçekleşen doğal bir süreçtir. Yaşlanmayla ters orantılı olarak testesteron da düşüş gösterir. Testosteron düşüşünün yaşlanma dışında başka nedenleri de bulunmaktadır. Bunlar arasında, testislerin herhangi bir yaralanma sonucu fiziksel olarak zarar görmesi ve genital bölgede kanser tedavisi için kemoterapi veya radyoterapi uygulanması gösterilebilir. Diğer nedenler arasında hipofiz bezi hastalıkları ve steroidler gibi bu bezi etkileyen ilaçlar yer alır.

Sponsorlu Bağlantılar

Düşük Testosteron BelirtileriDüşük Testosteron Düzeyleri Cinsel Yaşamı Nasıl Etkiler

Testosteron düzeylerinin düşük olması, bir erkeğin yaşamında özellikle de cinsel yaşamında önemli etkilere yol açar. Ereksiyon problemi bunların başında gelir. Düşük hormon düzeyi ereksiyonun eskisi kadar güçlü olmamasına ve daha az sıklıkta gerçekleşmesine neden olabilir. Erkeklerde cinsel dürtü (libido) azalması da testesteron düşüklüğüne bağlı olarak yaşanabilir. Bütün bu faktörler bir araya gelince erkeğin daha az sıklıkta ilişki yapması söz konusu olur. Bu da eşler arasındaki ilişki üzerinde olumsuz etkiler yaratır.

Düşük Libidoya Son… Şifalı Bitkiler..

Düşük Testosteronun Diğer Etkileri

Düşük testosteron, sadece cinsel dürtü ve seks yeteneğinizi olumsuz etkilemekle kalmaz. Bunun yanı sıra başka diğer belirtilere de yol açabilir. Kilo alma ve düşük enerjili olmak, vücut yağının fazla olması ve kas kütlerinin düşmesi bunlar arasında gösterilebilir. Ruh halinizi de etkileyerek kendinizi depresif hissetmenize neden olabilir. Bazı erkeklerde konsantrasyon ve yoğunlaşma sorunu da görülmektedir.

Sağlık Açısından Endişeler

Testosteron düşüklüğü bazen vücut üzerinde uzun vadeli ciddi etkiler de yaratır. Testosteron seviyesinin çok fazla düşük olması, kemikleri zayıf düşürerek “osteoporoz” denilen bir duruma yol açar. Osteoporoz (kemik erimesi) kişiyi yaralanmalara daha meyilli hale getirir. Klinik Endokrinoloji ve Metabolizma Dergisinin yaptığı bir çalışmanın sonuçlarına göre,  kalp hastalığı ve diğer nedenlere bağlı ölüm riski de düşük testosterona bağlı olarak yükselmektedir.

Düşük T’nin Tanılanması

Eğer cinsel dürtüde azalma veya ereksiyon problemleri gibi belirtiler yaşıyorsanız bir doktora görünmelisiniz. Testosteron seviyesini görmek için kan tahlilleri istenecektir. Gün içerisinde testosteron seviyesinin değişkenlik gösterebilmesinden dolayı birden fazla kan örneği vermeniz gerekebilir. Testosteron düzeyleri sabahları yüksek olduğundan dolayı doktorunuz kan testinin de sabah yapılmasını isteyebilir.

Düşük T için Tedavitestosteron düşüklüğü

Eğer test sonuçlarına göre hormon seviyeleri düşük çıkarsa, Testosteron Replasman Tedavisine (TRT) başlanır. Düşük testosteronlu çoğu erkek kolları ya da omuzlarına bir testosteron jeli sürer. Başka bir yöntemde, doğrudan kaslara iğne yapılır. Cilde yapıştırılan bantlar ile testosteronun kana yavaş yavaş geçmesi de uygulanan başka bir tedavi türüdür. Deri altına yerleştirilen haplar da vardır. Prostat kanseri olan erkekler dışarıdan testosteron alamaz çünkü kanser hücrelerinin ilerlemesine neden olmaktadır.

Tedaviye Ne Zaman İhtiyacı Olduğunuzu Bilin

Son birkaç yıldır, birçok ilaç şirketi düşük T. tedavisi için tasarlanmış ürünlerin reklamlarını yapmaktadır. Bir dergide yayınlanan makaleye göre, 2001 ve 2011 yılları arasında “düşük T.” tedavisi gören 40 yaş üzerindeki erkeklerin sayısı üç katına çıkmıştır. Eğer teşhis konmuşsa ve tedaviye gerçekten ihtiyacınız varsa, buna erken başlanması önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Geç Boşalma
Testis Kanseri
Prostat
Sperm Sayısı
Erkek Kısırlığı
İktidarsizlık Kabusu
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.