DÜŞÜK NEDİR? BEBEK DÜŞMESİ
Günümüzde çok sık yaşanan ve her gebe kadının korkulu rüyası olan düşükler hakkında…

Düşük, normalde 40 hafta olarak tanımlanan gebeliğin, 20inci hafta öncesinde, fetus ve ekleri ile dışarı atılması olayına denir.

Düşük nedenleri bebeğe, anneye ve babaya ait olabilir. Daha çok gebeliğin ilk 3 ayında rastlanan düşüklerde bebekte genetik anormallik olma şansı yüksektir. Doğum olsa bile zaten sağlıklı olmayan, zeka geriliği ve kalp hastalığı gibi ciddi problemlerde seyreden gebeliklerin büyük kısmı ilk 20 hafta içinde sonlanır. Özellikle ilk 3 ayda radyasyon, bazı enfeksiyonlar, toksit etkili kimyasal maddeler, kan uyuşmazlığı ve bebeğin gelişiminde çok önemli olan plasenta (eş) anormallikleri de düşük sebebidir. Anneye ait enfeksiyonlar (mikrobik durumlar), rahim ağzında yerleşmiş bir takım ……, daha çok çiğ et yemekle bulaşan toxoplasmosis, kızamıkçık virüsü ve daha çok sayıda mikrobiyolojik ….. düşük sebebidir. Annede mevcut böbrek hastalıkları, diabet (şeker hastalığı), tiroid bozuklukları, bazı hormonal bozukluklar, rahimde mevcut yapısal bozukluklar, rahim ağzında yetmezlik, psikolojik stres gibi pek çok faktör düşükte etkendir. Babaya ait nedenlerde ise spermiumlarda kromozomal bozukluklar etken olabilir.
Belirtiler vajinal kanama, ağrı, parça düşmesi şeklinde görülür.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın



.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Erken Doğan Bebekleri Bekleyen Olası Sorunlar
Alt Karın Ve Kasıklarda Şiddetli Ağrı
Tüp Bebek Tedavisinde Down Sendromu Riski
Sezeryan Neden Benimseniyor
Bebeğinizin İlk Hareketi
Doğum Sonrası Vücut Şekillendirme
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.