DÜZTABANLIK

Düztabanlık, yere basarken ayak tabanı iç kısmının (ark) yere değmesidir. Yaygın ve çoğunlukla ağrısız olan düztabanlık çocukluk döneminde ayak tabanındaki iç kavisin (ark) gelişmemesi sonucu oluşabilmektedir. Diğer durumlarda ise bir yaralanma sonucu ya da ayağa binen baskıdan dolayı basit aşınma ve yıpranmalardan dolayı ortaya çıkabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Düztabanlık bazen bacakların dengeli duramamasından dolayı ayak bilekleri ve dizlerde de sorunlara yol açabilir. Ağrı oluşmuyorsa herhangi bir tedaviye gerek yoktur.

BELİRTİLERİ

Çoğu kişide düztabanlığa ilişkin herhangi bir belirti ya da şikâyet olmaz. Ancak bazı insanlarda özellikle topuk ya da ark bölgesinde ağrılar oluşabilmektedir. Ayak bileğinin iç kısmında şişkinlik de gözlenebilir.

Ne zaman doktora görünmelidir?

Kendinizde ya da çocuğunuzda ağrılı ya da ağrısız düztabanlık emaresi görürseniz doktora başvurunuz.

NEDENLERİ NELERDİR?

Ark adı verilen ayağın iç kavis kısmının bebekler ve küçük çocuklarda düz olması ya da düztaban olmaları normaldir. Çünkü henüz gelişmemişlerdir. Çoğu kişide çocukluk yılları boyunca arklar gelişme gösterir ancak bazılarında gelişmeyebilir. Bu da ileride düztabanlık sorunu ile karşılaşılmasına yol açar. Bu durum ayak tipinde görülen normal bir varyasyondur ve arklar olmadan hiç problem yaşanmaması da mümkündür.

Sponsorlu Bağlantılar

Arklar aynı zamanda düşebilir de.  Yıllarca kullanılan ayaklarda meydana gelen aşınma ve yıpranmalar arkları destekleyen kirişlerin zayıflaması sonucu düşmesine neden olabilir.

KİMLER RİSK ALTINDADIR?

Düztabanlık riskini artıran faktörler şunlardır:

• Obezite
• Ayak veya ayak bileğindeki travmatik yaralanmalar
Romatoid artrit
• Yaşlanma

TESTLER VE TEŞHİS

Fiziki muayene sırasında, doktorunuz ayaklarınızı topuktan parmaklara kadar inceleyecek ve ayak mekaniğini görmeye çalışacaktır. Ayrıca ayağınızın üzerinde durmanızı isteyecektir. Ayaklardaki aşınma ve yıpranma da incelenecektir.

Görüntüleme testleri

Eğer ayaklarınızda fazlaca ağrı yaşıyorsanız, aşağıdaki testler istenecektir:

Röntgen: Az miktarda radyasyon içeren röntgen filmi ile ayak eklemleri ve kemiklerinin görüntüleri elde edilir. Özellikle artrit saptanmasında yararlıdır.
Bilgisayarlı tomografi (BT): Tomografi ile ayağın pek çok açıdan görüntüleri elde edilir ve röntgene göre daha ayrıntılı bilgiler ve görüntüler sağlar.
Ultrason: Eğer doktorunuz ayak kirişlerinde yaralanma olduğundan şüphelenirse ultrason çekilmesini isteyebilir. Ultrason, ses dalgalarını kullanarak vücuttaki yumuşak dokuların detaylı görüntülerini elde etmeye yarar. Kemik bölgeleri için röntgen ne kadar etkili ise yumuşak dokular için de ultrason daha etkilidir.
MR: Radyo dalgaları ve güçlü bir manyetik alan kullanan MR çekimleri,  hem sert hem de yumuşak dokularda mükemmel ayrıntı sağlar.

TEDAVİ VE İLAÇLAR

Herhangi bir ağrı ya da başka bir şikâyetiniz olmadığı sürece düztabanlık için tedavi uygulanmasına gerek yoktur.

Tedaviler

Ağrılı düztabanlık sorunlarında aşağıdaki tedaviler önerilir

Ark destek cihazları ( ortez cihazlar ): Reçetesiz elde edilebilen seleler, düztabanlıktan kaynaklanan ağrıları hafifletmeye yardımcı olur. Ayrıca ayak kıvrımlarına uyumlu özel tasarlanmış ark destekleri de önerilebilir. Seleler düztabanlığı tedavi etmez ancak çoğu zaman şikâyetleri azaltır.
Germe egzersizleri: Düztaban olan bazı insanların aşil kirişlerinde kısalma da görülmektedir. Bu tür durumlarda kiriş germe egzersizleri yardımcı olabilir.
Doğru ayakkabı giyilmesi: Ayak yapısına uygun destekleyici ayakkabılar giyilmesi de ayaklara düşen yükü minimal hale getirmeye yardımcı olur. Bu amaçla tasarlanan sandalet ve ayakkabılar mevcuttur.

Ameliyat

Doğrudan düztabanlığı düzeltmeye yönelik ameliyatlar yapılmaz. Yapılan ameliyatlar kiriş yırtılması ya da kopması gibi sorunları düzeltmek için gerçekleştirilebilir.

Yaşam tarzınız ve evde hazırlanabilecek ilaçlar

Eğer düztabanlığa bağlı olarak hafif ağrılar yaşıyorsanız, aşağıdaki öneriler faydalı olacaktır:

Dinlenme: Durumu kötüleştirebilecek faaliyetlerden kaçının. Ayağa fazla baskı uygulayacak atlama ve koşma gibi aktiviteler yerine yürüyüş, bisiklet sürme veya yüzme gibi faaliyetlerde bulunun.
Ark destekleyicileri: Ayak tabanındaki iç kavisi destekleyecek seleler giyebilirsiniz.
İlaçlar: Ağrı kesici ilaçlar ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacaktır.
Kilo verme: Fazla kiloların verilmesi ayaklara düşen yükü ve baskıyı azaltacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Tek Ayakta Karıncalanma
Mide Dostu Yiyecekler
Grip
Mide ve bağırsak iltihapları – iltihabı
Sivilce – Akne
Prostattan Korunmak için bunları yapın
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.