DÜZENLİ UYKU SPOR YAPMAK KADAR YARARLI
Bilim insanlarının zaman zaman yaptığı araştırmalar, uzun ve düzenli uykunun faydalarını gözler önüne seriyor. Sleep (Uyku) adlı bir magazinde yayımlanan araştırmanın detayları incelendiğinde, kişinin uzun uyumasının fiziksel performansına olumlu etkisi olacağı savunuluyor.

Amerika’daki bir üniversitede yapılan araştırmada, Stanford Üniversitesi’nin erkek basketbol takımından, 6 hafta boyunca günde 10 saat uyumaları istendi. Bu sürecin sonuna gelindiğinde basketbolcuların şut yüzdelerinde yaklaşık olarak yüzde 9 oranında bir artış olduğu görüldü. Çalışma sonunda uykunun antrenman ve beslenmede olduğu gibi sportif başarıya ve fiziksel performansa olumlu katkısı olacağı sonucuna varıldı.

Sponsorlu Bağlantılar

Stanford Uyku Düzensizlikleri Kliniği’nden araştırmacı Cheri Mah’a göre uykunun önemi genellikle yeterince fark edilemiyor. Mah, “Sporcular ve teknik adamlar uykunun önemli olduğununun farkında olsalar da, gerekli bir durumda ilk kısılacak şey uykuda geçirilecek saatler olarak görülüyor.” diyor.

Araştırmaya katılan basketbolculardan, önce iki ila dört hafta arasında normal düzenleri baz alınarak uyumaları (6-9 saat arası) daha sonra da beş ila yedi hafta arasında 10 saat uyumayı hedeflemeleri istendi.

Bu süre içinde, sporcuların seyahat gibi çeşitli sebeplerle uyuyamadıkları durumlarda ise gün içinde uyumaya çalışarak uyku saatlerini 10 saate tamamlamaları da önerildi. Basketbolcular, araştırma süresi boyunca kahve ve alkol tüketmeye de ara verdiler.

Cheri Mah, uzun uyuma ile faydalı sonuçlar elde edilebilmesi için, sürecin belirli bir dönem boyunca devam ettirilmesi gerektiğini, maçtan önce uzun uyumuş olmanın ise sporcunun performansına çok fazla bir katkısının olmayacağını da belirtti.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Dışkıda Sümüksü Sıvı (Mukus) Görülmesi
Kehribar Taşı
Orta Kulak Enfeksiyonu (iltihabı) Nedenleri
Kışın Enerjik Kalmanın 5 Yolu
Sol Bacakta Keskin Ağrı
Kimler AIDS Riski Taşır? Risk Nasıl Önlenir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.