Sitede Arama Yapayım
Diğer Konulara Bakayım
Son Yayınlananlar Nelerdir?
Yorumları Okumak İsterim

DÜZENSİZ ADET KANAMASI
Normal bir adet kanaması düzeni olan bir kadın ortalama 28 günde bir (bu süre bir adet kanamasının başladığı ilk günden, diğer adet kanamasının başladığı ilk güne kadar geçen süredir) kanama görür ve bu kanama 3-7 gün arasında devam eder.

İlk günlerde nispeten daha fazla olan kanama yavaş yavaş azalarak en geç 7 günde tamamen biter. Tüm bu adet dönemi boyunca kadın ortalama olarak 40 mililitre kan kaybeder. Bazı kadınlarda ek olarak iki adet kanamasının ortasına denk gelen yumurtlama döneminde birkaç damla süren lekelenme tarzında kanama olabilir.

Bu kadınlarda yumurtlama esnasında oluşan bu kanama her ay tekrar eder ve normaldışı bir durum olarak kabul edilmez.

Yukarıda anlatılan düzenden her sapma düzensiz kanama olarak tanımlanır. Her düzensizlik tipinin kendine özgü nedenleri ve tedavi şekilleri olduğundan tanı koyma aşamasında kadının doktoruna düzensizliği iyi tarif edebilmesi çok önemlidir.

Üreme çağında olan ve aktif cinsel yaşamı olan bir kadında düzensiz kanamanın en sık görülen nedenlerinden biri gebeliğe bağlı oluşan sorunlardır. Bu nedenle düzensiz kanaması olan bir kadında Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı’nın size soracağı ilk soru muhtemelen “gebelik söz konusu olabilir mi?” olacaktır. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanıyor olsanız dahi bu yönde incelemeler çoğu durumda yapılır.

Adet kanaması düzensizliklerinde diğer önemli bir etken de tiroid bezi hormonlarının eksik veya fazla olmasıdır. Bu hormonların azlığı veya fazlalığı durumunda adet kanaması düzeni sıklıkla bozulur.


KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Sağlık

    slm ben suna 23 mart 2009 da adet tarzı lekelenmeler oldu kahve rengi şeklinde çikolata kislerim vardı.şimdi nisanın20 si ve adetim hala devam ediyor.doktora gittim bana 10 gün lük bi ilaç verdi adeti söktürsün diye leke şeklinde devam ediyordu.daha sonrada diana 35 dogum kontrol hapı verdi 3 ay kullan dedi.bugün doktora gitmemin 18 günü ilaç bitti dogum kontrolu kullanıyorum adetim ne zaman bitecek 28yaşındayım hiç dogum yapmadım 1yıl önce 1 kürtaj olmuştum. ilginize şimdiden teşekkürler.

    Sağlık

    merhaba 18 kasımda regli oldum bir hafta sonra az bir kanama oldu ve leke oldu sonra tekrar kanama başladı ve 3 4 gündür devam ediyor doktora gittim bana hiç açıklama yapılmadı ve primolut _N tablet kullanmamı söyledi ama rahatsızlığım ne olduğunu öğrenmek istiyorum lütfen cevaplarmısınız teşekkür ederim

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kadınlarda Adet Kanaması
Meme kanseri tesbiti
Meme Kistleri
Kadınlarda Kısırlık
ilk adet kanaması
meme kanseri belirtileri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.