DÜZENSİZ KANAMADüzensiz Kanama

Düzensiz dönem yada kanama hemen her kadında görülen bir durumdur ve bunun bir takım nedenleri bulunmaktadır. Bazı kadınlar diğerlerine oranla bu duruma karşı daha da meyillidirler. Her ne kadar döngünün ortalama süresi 28 gün olsa da, bazı kadınlar bunu 21 gün kadar kısa bazıları ise 40 kadar uzun geçirme deneyimi yaşayabilirler. Düzensiz peryoda sahip bir kadın endişelenmemelidir, çünkü böyle bir durum egzersiz, diyet değişiklikleri hatta kadının stres düzeyine bağlı olarak dahi ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlar, özellikle doğum kontrol hapları düzensiz adet kanamaları için en yaygın nedenlerinden biridir.

Sponsorlu Bağlantılar

Genellikle, gebeliğin ilk belirtilerinden biri adet gününün kaçırılmasıdır, bu nedenle olası bir gebelik söz konusu ise böyle bir durumun olması normaldir. Yumurtalık kistleri gibi tıbbi durum genellikle çok ağrılı adet düzensizliklerine neden olabilir.  Bu nedenle birkaç ay boyunca düzensizliğinizin devam etmesi durumunda ciddi bir şeyin olup olmadığını anlamak için alanında uzman bir doktora görünmenizi öneririz. Aksi takdirde, düzensiz kanamaların nedenleri genellikle yaşam tarzı ya da genel fiziksel sağlığınızda yaptığınız son değişiklikler ile ilgilidir. Son geçirdiğiniz ameliyatlar veya hastalıklar da düzensiz dönemlerin en sık görülen nedenleridir.

Aşırı egzersiz veya sıkı diyetlerin uygulanması düzensiz kanamaların yaygın görülen nedenleri arasında yer alır. Kanamanın durması amenore olarak bilinir ve sık sık yeme bozuklukları olan kadınlarda görülür. Uzun süreli amenore sağlıklı değildir ve eğer nedeni ağır egzersizler olsa dahi bir yada birden fazla periyodun kaçırılması adetinizin tamamen kesilmesinin bir işareti olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Düzensiz Kanama NedenleriDoğum kontrol hapları da sık sık bazı kadınlarda kanamanın daha hafif yada var olmamasına neden olsa da bunun tersi de olabilir. yani daha ağır kanama ve dönemler arasında kanamanın var olması. Bazen bu sorunları ortadan kaldırmak ve döngüyü düzenlemeye yardımcı olabilecek doğum kontrol hapından farklı bir marka deneyebilirsiniz. Deneme yanılma yolu ile en iyisini belirleyebilirsiniz.

Artan stres düzeyleri ve yeterli uyku alamama aynı zamanda düzensiz dönemler için sık görülen nedenlerden biridir. Özellikle stres vücuda çok zararlı olabilir, bu nedenle mümkün olduğunca kontrol altına almak önemlidir. Bireylerin her gece altı ve sekiz saat arasında uyku uyumaları tavsiye edilir; Bu, hem strese karşı hem de normal adet döngülerinin sağlanması açısından önemli bir durumdur. Bunlar sadece düzensiz kanamaların en yaygın nedenlerinden birkaçıdır ve herhangi bir değişiklikten haberdar olmak için her ay döngüsü izlenmesi önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Sağlık

    slm ben suna 23 mart 2009 da adet tarzı lekelenmeler oldu kahve rengi şeklinde çikolata kislerim vardı.şimdi nisanın20 si ve adetim hala devam ediyor.doktora gittim bana 10 gün lük bi ilaç verdi adeti söktürsün diye leke şeklinde devam ediyordu.daha sonrada diana 35 dogum kontrol hapı verdi 3 ay kullan dedi.bugün doktora gitmemin 18 günü ilaç bitti dogum kontrolu kullanıyorum adetim ne zaman bitecek 28yaşındayım hiç dogum yapmadım 1yıl önce 1 kürtaj olmuştum. ilginize şimdiden teşekkürler.

    Sağlık

    merhaba 18 kasımda regli oldum bir hafta sonra az bir kanama oldu ve leke oldu sonra tekrar kanama başladı ve 3 4 gündür devam ediyor doktora gittim bana hiç açıklama yapılmadı ve primolut _N tablet kullanmamı söyledi ama rahatsızlığım ne olduğunu öğrenmek istiyorum lütfen cevaplarmısınız teşekkür ederim

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Vajina Kokusu
Menopozda Ateş Basması
Kadınlarda Akıntı
Kızlık Zarı Diktirme
Rahim Uru
İdrar Karçırmaya Karşı Egzersizler
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.