ESCHERİCHİA COLİ ENFEKSİYONLARI
Escherichia coli
(ya da sadece E. coli) sağlıklı insan ve çoğu sıcak-kanlı hayvanların bağırsakları içinde yaşayan birçok grup bakteriden sadece biridir. E. coli bakterisi zararlı bakterilere karşı normal bağırsak florasının (bakterilerinin) dengesini korumak ve bazı vitaminleri üretmek ve sentezlemek ile görevlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ancak, E. coli bakterisinin yüzlerce çeşit ırkı veya suşları vardır. E. coli suşları farklı farklı ayırt edici özelliklere sahiptir.

E. coli O157:H7 olarak bilinen E. coli özel bir suşu: Bu bakteri suşu insanlarda ciddi bir bağırsak enfeksiyonuna neden olur. Bu bakteri insanlarda hastalığa neden olan en yaygın türdür. Güçlü bir toksin üreterek bağırsak duvarı zarına zarar verir ve kanlı ishale neden olması yönü ile diğer E. Coli bakterilerinde ayırt edilebilirler. Aynı zamanda, bu durum Enterohemorrhagic E. coli enfeksiyonu olarak bilinir.

E. COLİ ENFEKSİYONU NASIL YAYILIR?
1982 yılında E. coli O157: H7 bakterisi, başlangıçta bakteri ile kontamine olmuş çiğ hamburger eti ve az pişmiş etlerden kaynaklanan kanlı ishal nedeni olarak tespit edilmiştir. O zamandan beri, E. coli O157 salgını ıspanak, marul,  pastörize edilmemiş süt, elma suyu, elma sirkesi, salam ve kuyu suları, sık sık  hayvanlar tarafından ziyaret edilen yüzey suları ile ilişkili bulunmuştur. Salgınlar ayrıca hayvanat bahçesi ve gündüz bakım merkezleri gibi alanlarda da tespit edilmiştir.
E. coli O157: 7 formu sağlıklı sığır, keçi, geyik ve koyun gibi hayvanların bağırsaklarında bulunur. İnsanlardaki bu bakterilerin transmisyonu (yayılımı) şu şekilde olabilir:

Sponsorlu Bağlantılar

  • Etlerin zemine teması sonucu kontaminasyon olması. E. coli ile kontamine olmuş etlerin kokusu ve görüntüsü normal değildir. Bu nedenle etleri iyice pişirmek önemlidir.
  • Enfeksiyon bakteri ile kontamine olmuş suda yüzme veya içilmesinden sonra oluşabilir.
  • Bakteriler aileler arasında, çocuk bakımı ve diğer kurumsal bakım merkezlerinde kişiden kişiye bulaşabilir.

E. COLİ ENFEKSİYONU BELİRTİLERİ NELERDİR?
Bir E. coli enfeksiyonu kişiyi çok hasta yapıp ağırlaştırabilir. Semptomlar genellikle kontamine olmuş gıda veya sıvıların sindirilmesinden iki ile beş gün sonra başlar ve sekiz gün sürebilir. Yaygın belirtiler aşağıda sıralanmıştır. Fakat kişiden kişiye değişebilir.

  • Karın krampları
  • Şiddetli kanlı ishal
  • Kanlı olmayan ishal
  • Ateş olmaması veya hafif olması
  • Yorgunluk
  • Bulantı
  • Hemolitik üremik sendromu (böbrek yetmezliği ve ölüme yol açabilen ciddi bir komplikasyondur). Enfeksiyonların yaklaşık yüzde 8 oranında bu sendroma neden olabilir. Çocuklar ve yaşlılar yaşamı tehdit edebilecek bu komplikasyonun gelişmesine daha yatkın olabilir.

E. COLİ ENFEKSİYONU TANISI NASIL KONUR?
E. coli enfeksiyonu özel gaita kültürü ile teyit edilebilir. Dışkı örnekleri bir salgın neden olan kaynak ya da kontamine gıda ile karşılaştırmak sureti ile test edilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kuruyemiş
Saç Dökülmesinin Çaresi
Mide Kanseri Nedir
Kasık Kılları Nasıl Alınır
Bademcik şişmesi
Kan Nakli
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.