E VİTAMİNİ ALIMI NASIL ARTIRILIRe-vitamini-alimi-nasil-artirilir

Vücudun düzgün işleyebilmesi için E vitaminine olan ihtiyacına ve düzenli olarak E vitamini alımına dikkat etmek önemlidir. E vitamini serbest radikal hasarı ile mücadele ve kalp hastalığı ve kanser gibi sağlık sorunları gibi çok sayıda hastalığı önlemeye yardımcı olan güçlü bir antioksidandır. Bu besin aynı zamanda gen ekspresyonu, hücre ve bağışıklık sisteminin sağlığı açısından da önemli bir rol oynar. Bu bakımdan aşağıdaki besinlerin alımını artırarak diyetinize daha fazla E vitamini ekleyebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

  1. Kivi

Kivi E vitamini günlük gereksinimin % 10’ unu karşılar. E vitaminin yanı sıra önemli oranda da C vitamini ve lif içermektedir. Kiviyi sade meyve olarak tüketmenin yanı sıra meyve salatası ve yoğurda ekleyerek de kullanabilirsiniz.

  1. Ayçiçeği tohumları yada ayçekirdeği

Hem çitleyerek zaman geçirmek ve hem de E vitamini alımını artırmanın en iyi ve en kolay yollarından biri ayçekirdeğidir. Yaklaşık 1 onsluk (yaklaşık 30 gr) miktar günlük gereksinimin üçte birini karşılayabilmektedir. Ayçekirdeğini kuru üzüm ve çikolata ile birlikte tüketerek hem lezzet artırımına gidebilir hem de daha fazla temel madde gereksiniminizi karşılayabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

  1. Mango

Kıyılmış veya doğranmış ½ fincan mango günlük E vitamini ihtiyacının yaklaşık % 5’ini karşılar. Yoğurda katarak, avokado ile birlikte yada atıştırmalık şeklinde tüketebilirsiniz.

  1. Domates

Basit, ucuz ve bir o kadar da etkili. Pişmiş ya da çiğ domates iyi bir E vitamini kaynağıdır. Domatesi her hangi bir şekilde kullanabilirsiniz. Garnitür, çorba, sos yada diğer şekillerde. Tam olarak günlük ihtiyacı karşılamasa da diğer besinler ile buna takviye yapmalısınız.

  1. Badem

Ayçiçeği tohumu gibi, badem de E vitamini kaynağı olan iyi bir çerezdir. Kekler, çerezlik yada yulaf ezmesine katarak tüketebilirsiniz. Bademi ayrıca meyve ve bal ile birlikte yoğurda katarak da tüketebilirsiniz.e-vitamini-alimi-nasil-artirilir-ispanak

  1. Ispanak

Başka bir E vitamini açısından sağlıklı gıda ıspanaktır. Yarım kase ıspanak günlük E vitamini ihtiyacının % 10’ unu karşılar. Salata, sebze çorbası, kavurma ve taze şekillerde kullanılabilir. Seçenekler sonsuzdur. Kalorisi düşük olduğu için de endişelenmenize gerek yok, kilo aldırmaz.

  1. Fıstık ezmesi

E vitamini alımının artırılması için harika seçeneklerden birisi de fıstık ve bunun ezmesidir. Kahvaltıda tost ekmeğinin üzerine sürerek tüketmek en iyi seçeneklerden biridir. Ayrıca farklı olarak makarna üzerine de katarak tüketilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Somon Balığı
KONDROİTİN SÜLFAT
Yeşil Çay Kapsülü
PİCRORHİZA
B12 Vitamini Yetersizliği
KUTSAL FESLEĞEN (HOLY BASİL)
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.