E VİTAMİNİE vitamini

E vitamini yağ içinde çözünen bir vitamindir. Bitkisel yağlar, tahıllar, kırmızı et, beyaz et, yumurta, meyve, sebze ve buğday tohumu yağı da dahil olmak üzere birçok gıdada bulunur. Aynı zamanda, takviye olarak da bulmanız mümkündür.

E vitamini nadir görülen E vitamini eksikliği tedavisi için kullanılır.Bu eksiklik, belirli bir genetik bozukluğu olan kişiler ile düşük ağırlıklı prematüre bebeklerde ortaya çıkabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

HANGİ DURUMLARDA KULLANILIR?

Bazı insanlar tıkanmış olan damarlar nedeniyle karşılaşılan damar sertliği, kalp krizi, göğüs ağrısı, bacak ağrısı ve yüksek tansiyon gibi kalp ve kan damarı hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde kullanır.

E vitamini ayrıca diyabet ve komplikasyonlarını tedavi etmek için kullanılır. Ayrıca sigara içenlerde görülen akciğer ve ağız kanserleri, kolorektal kanser ve polipler; mide, prostat ve pankreas kanserlerinin önlenmesinde de kullanılır.

Bazı insanlarda ise beyin ve sinir sistemi ile ilişkili Alzheimer hastalığı ve diğer demanslar, epilepsi, parkinson hastalığı, gece krampları, huzursuz bacak sendromugibi hastalıkların tedavisinde kullanılır. E vitamini aynı zamanda “Huntington köresi” ve sinir ve kasları içeren diğer bozuklukların tedavisi için de kullanılır.

Sponsorlu Bağlantılar

E vitamini Ne İşe Yarar

Kadınlarda yüksek tansiyon (pre-eklampsi), premenstrüelsendrom (PMS), ağrılı dönemler, menopoz sendromu, meme kanseri ile ilişkili sıcak basması ve meme kistleri ile geç gebelik komplikasyonlarınınönlenmesinde de E vitamini kullanılır.

Bazı durumlarda daE vitamini diyaliz ve radyasyon gibi tıbbi tedavilerin zararlı etkilerini azaltmak için kullanılmaktadır. Aynı zamanda “amiodaron”ilacı kullanan kişilerde saç dökülmesi ve “doksorubisin”ilacı kullanan kişilerde akciğer hasarı gibi istenmeyen yan etkileri azaltmak için kullanılır.

E vitamini Niçin KullanılırBazen de fiziksel dayanıklılığın iyileştirilmesi, enerji takviyesi, egzersiz sonrası kas hasarını azaltma ve kas gücünü geliştirmek için kullanılır.

E vitamini aynı zamanda bazı kalıtsal hastalıklar, katarakt, astım, solunum yolu enfeksiyonları, deri hastalıkları, deri yaşlanması, güneş yanığı, kistikfibrozis, kısırlık, iktidarsızlık, kronik yorgunluk sendromu (CFS), peptik ülser ve alerjileri önlemek için kullanılır.

Bazı insanlar da yaşlanma ve kanser tedavisi (kemoterapi) için kullanılan kimyasalların olumsuz etkilerinden cildi korumak için E vitamini alır.

E VİTAMİNİ NASIL ETKİ EDER?

E vitamini vücutta birçok organın düzgün fonksiyonla çalışması için gerekli olan önemli bir vitamindir.  Aynı zamanda, bir antioksidandır. Antioksidanlar hücrelerin zarar görme sürecini yavaşlatmaya yardımcı olur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Dirsek Kararması Nasıl Geçer?
Nabız
Lenf bezlerinin normal boyutları
Sağlıklı Hayatın 5 Basit Kuralı
Deve Dikeni Kapsülü
Psikoloji
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.