Ebola Kanamalı Ateşi Anlamı ve Tarihi

Ebola hastalığı ismini Afrika’da bir nehirden almıştır. 1976 yılında Ebola nehrinin kenarındaki bir köyde ilk olarak görülmüş ve hızla yayılarak ciddi salgınlara neden olmuştur. Özellikle Nijerya, Sierra Leone ve demokratik Kongo Cumhuriyetinde çokça görülen hastalık aslında bir tür meyve yarasası tarafından barındırılmaktadır. Bu yarasalardan insansı maymunlara ve oradan da insana geçen hastalık antiloplar, geyikler ve birçok memeli türünü etkileyebilme gücüne sahiptir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ebola Virüsü Nedir?

Yapısında RNA genetik materyali bulunur. 80 nm civarında bir uzunluğa sahiptir. Diğer virüslerden farklı olarak ebola ipliksi formdadır. Hastalığın etkeni olan virüse karşı vücut bağışık değildir. Bir virüs tarafından meydana getirilmesi nedeniyle hastalığa antibiyotikler etki edememektedir.

Ebolanın Belirtileri Nelerdir?

Hastalık bir virüs tarafından ortaya çıkarıldığından kuluçka süresine sahiptir. Bu süre içerisinde hastalık hemen hemen hiç bir belirti vermeyecektir.  Ebolanın kuluçka süresi 2-21 gündür. Kuluçka süresi içerisinde hastalığın belirtileri de bazen şiddetli ve ani bazen de yavaş yavaş ortaya çıkacaktır. İlk zamanlarda ateş, halsizlik, kas ağrıları, baş ve boğaz ağrısı hastalığın belirtileri arasındadır. Ebola ilerleyen zamanlarda özellikle karaciğer de kendini gösterir ve karaciğerin harap olmasına neden olur. Bunun yanında virüs; kusma,  ishal, deride döküntüler, böbrek fonksiyonlarında bozukluk meydana getirebilir. Bu hastalık nadir de olsa bağırsaklarda ve diş etlerinde kanamalara neden olabilmektedir. Kan değerlerinin düşmesi ve karaciğer enzimlerinin artışı da ebolaya işaret etmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ebola Nasıl Teşhis Edilir?

Ateşli hastalıklar olan sıtma, tifo ve menenjit gibi hastalıklar sıklıkla ebola hastalığıyla karşılaştırılmaktadır. Ebolanın teşhisi için karmaşık bir süreç izlenir.

  1. Eliza testi
  2. Ebolaya has moleküllerin yakalanması
  3. Serum nötralizasyon testi
  4. Ters Traskriptaz Polimeraz Zincir reaksiyonu
  5. Elektron mikroskobu görüntüleme yöntemi
  6. Hücre kültürü
  7. Virüs izolasyonu

Gibi yöntemler ebolanın teşhisi için geçerli süreçlerden bazılarıdır.

Ebola Virüsü Nasıl Bulaşır?

Virüs insanlara hava yoluyla bulaşmaz. Bu virüs doğrudan temas yoluyla bulaşmaktadır. Hasta birisiyle öpüşmek, cinsel temas, hasta kişiden kan almak, organ bağışı almak gibi faktörler hastalığın bulaşması için yeterli durumlardır. Diğer yandan hastalık, hasta olan hayvan tarafından saldırıya uğramış kişilere de bulaşabilmektedir.

Ebolanın tedavisi Var mıdır? Ebola Aşısı.

Hastalığın belirli bir tedavisi yoktur. Ancak hastalık nedeniyle ortaya çıkacak yan hastalıkların tedavisi başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bu hastalığa karşı geliştirilmiş bir ilaç yoktur. Ebola aşısı ise halen deneme aşamasındadır. Bazı bağışıklık sistemini güçlendirici tedavi yöntemleri denense de hastalıktan ölüm oranı ciddi derecede yüksektir.

Hastalığın Bulaşması Nasıl Önlenir?

Özellikle ülkemizden Afrika gibi yerlere seyahat eden kişilerin dikkatli olmaları çok önemlidir. Hastalık insanlara doğrudan vücut sıvıları veya kan yoluyla bulaşmaktadır. Çiğ et ürünlerinin ciddi tehlikeler barındırdığı göz önüne alınması gereken bir faktördür. Afrika gibi hastalığın daha çok görüldüğü yerler internetten araştırılmalıdır. Böylece seyahatlerinizde daha dikkatli olursunuz.

Ebola Hangi Ülkelerde Çokça Görülmektedir?

Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Uganda, sudan, Güney Afrika, Gabon, fildişi ve Nijerya’da hastalık ciddi oranda görülmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Zatürre Belirtileri
Tetanoz Nedir
Aort Daralması
DUDAK ŞİŞMESİ
Kordon Kanı
Nefrotik Sendrom
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.