EECP Tedavisi Amerika Birleşik Devletleri ve Gelişmiş Ülkelerde eski ancak Ülkemiz için yeni bir Tedavi yöntemidir. EECP Tedavisinin Ülkemizde 9 yıldır başarı ile sessizce uygulandığını belirtmek isteriz. Sizinde bildiğiniz gibi Kalp Hastalıklarında ölümler tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de 1. sırayı almakta ve Sağlık Bütçesinden en büyük harcama Kalp hastalıkları Tedavisine yapılmaktadır. Dolayısı ile önemli bir konudur.

Sponsorlu Bağlantılar

EECP tedavisi gelişmiş ülkelerde yapılan maliyet düşürmeye yönelik çalışmalar neticesinde ortaya çıkmıştır. EECP Tedavisi Ankara’ da Medkar Tanı ve Tedavi Merkezinde Prof. Dr..Sayın Çoşkun İKİZLER ve Prof..Dr. Sayın Enver EKİCİ , Çay Yolu A Klinik’ de Kardiyolog Mustafa Kahraman tarafından, İstanbul’ da Amerikan Hastanesinde Sayın Erdoğan AYGAR , Memorial Hastanelerinde , İzmir’ de Ege Üniversitesi Profesörlerinde Sayın Cüneyt TÜRKOĞLU ve Uzman Kardiyolog Dr. Hasan OMAR hocaların muayenehanelerinde, Kocaeli Üniversitesinde Doç. Dr Sayın Güliz KOZDAĞ, Gaziantep Konukoğlu Hastanesinde Sayın Talantbek BATURALİYEV tarafından kullanılmaktadır. Adı verilen hastanelerdeki Kardiyolog hekimler ile iletişim kurabilirsiniz.

EECP ( Enhanced External Counterpulsation ) Güçlendirilmiş Harici Konturpulsasyon Koroner Arter Hastalıklarında ve Kalp Yetmezliği tedavisinde uygulanan bir tedavi yöntemidir. Tedavi 1995 yılında FDA ( Food & Drug Administration ) Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanmasından sonra, Amerikada hızla yayılmaya başlamıştır. Halen, New York City Christ Hospital and Medical Center, Clevland Clinic, Beth Israel Medical Center, John Hopkins, John F. Kenedy Medical Center, Mayo Clinic, Miami Heart Institute, Texas Heart Institute, New Jersey Medical School, Colombia University, State University of New York, University of Pitsburg, San Francisco – University of California, Gainesville – University of Florida ve University of Virginia gibi önde gelen Üniversite ve Merkezlerde kullanılmaktadır. 2000 yılı sonlarında 250 olan EECP Tedavi Merkezi sayısı günümüz itibariyle 1000’ i aşmıştır. Amerika dışında 50’ yi aşkın merkezde kullanılan sistem Hindistan, Kanada, Pakistan, Ürdün , İran, Fransa, Endonezya, Suudi Arabistan, İtalya, İrlanda, İsviçre, İngiltere ve Almanyada kullanılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Türk Kardiyoloji Derneğinin olumlu görüşü ile Türk Tabipler Birliği 21 Ocak 2002 tarihinde Birim Fiyatını belirlemiştir. Buna göre Meclis hastaları, Özel Sigorta Hastaları, Anlaşmalı Kurum Hastaları ve Banka Hastaları tedaviden ücret ödemeden yararlanabilmektedirler.

EECP Sistemi, Çok Merkezli çalışmaları yapılmış ve kendisini ispatlamış bir sistemdir. 2000 yılı sonlarında Sistem Kalp yetmezliği için de FDA Onayı almıştır. By – Pass veya PCI / balon tedavisi görmüş ancak tekrar Damar Tıkanması gelişmiş hastalarda, Maksimum Medikal Tedavi altında olduğu ve girişimsel tedaviler yapıldığı halde Angina ( Göğüs Ağrısı ) Semptomu ( şikayeti ) devam eden hastalarda ( Refrakter Angina Pectoris) , Koroner Arter Anatomisi PCI ya da By – Pass yapılmasına uygun olmayan hastalarda, PCI veya By – Pass olmak istemeyen Hastalarda, eşlik eden hastalıklardan ötürü ( Diyabet, Solunum Yetersizliği , Böbrek Yetersizliği gibi ) Cerrahi veya PCI ( Balon – Stent takılması ) girişimi yapılması uygun olmayan hastalarda başarı ile uygulanmaktadır.

EECP tedavisinden sonra hastaların yaşam kaliteleri artmakta, paket taşıyabilmekte, Anjin Atakları nadiren görülmekte, daha az ilaç gereksinimi duymakta, yeniden işlerine dönebilmekte, kendilerine güven duymakta ve egzersiz yapabilir hale gelmektedirler.

EECP Tedavisi illa da Kişi Kalp Hastası olduktan sonra uygulanır gibi bir şart yoktur. Hastaya iyi gelen bir tedavi hastalık öncesinde de kişiye yararlı olacaktır. Gelişmiş ülkelerde, özellikle kişinin ailesinde Kalp Hastalıkları nedeni ile erken ölümler olmuşa, kişi beslenmesine dikkat etmiyorsa, sigara kullanıyorsa, spor yapmıyorsa, obezite ( kilo ) sorunu varsa EECP tedavisinden ÖNLEYİCİ amaçla yararlanabilir.

EECP Tedavisi günde 1 saat olmak üzere, hafta sonları hariç- haftada 5 veya 6 gün ve 7 hafta süre ile yani 35 gün, sürmektedir. Hastalar tedaviye ayakta gelip tekrar işlerine devam edebilmektedir. Sarf Malzemesinin kullanılmadığı EECP Tedavisinde, provoke edilen kolleteraller, damar ağı oluşturarak Kalp Kasının beslenmesi sağlanmaktadır. Ancak aktif spor yaşamı ile sağlanabilecek, damar ağı oluşması ve Kalp Kasının beslenmesi olgusunu, EECP Cihazı çabuklaştırmakta ve bunu yapamayacak hasta kişilere kalplerini güçlendirme imkanı tanımaktadır. Başarı oranı % 80 lerin üstünde olan EECP tedavisi hastalarının 5 yıl içersinde tekrar şikayet etme oranı % 5 seviyelerindedir. Sistem, sonuçları kalıcı olması yanında, son derece güvenilir, hiç bir riski olmayan ve girişimsel olmayan bir yöntemdir.

Sistem hakkında detaylı bilgilere http://www.eecp.com.tr sitesinden ulaşabilir, günümüze kadar yapılmış Klinik çalışmalar, Bilimsel Yayınlar, Basın Bildirileri’ nin tam metnine ulaşabilir, uygulayıcı doktorların görüşleri, hasta intibaları gibi konularda bilgi edinebilirsiniz.

Sağlıklı günlerde işlerinizde başarılar dileriz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  EECP doğal by-pass tedavimi sayın Erdoğan Aygar yaptı ameliyat için gün almıştım az daha kanlı bir ameliyat geçirecektim.eecp tedavisini bana öneren ve uygulayan doktorum erdoğan beye minnettarım.bu sebeple tüm kalp hastalarına tavsiyem ERDOĞAN AYGAR ile görüşmeden kesinlikle ameliyat olmasınlar.ayrıntılı bilgileri benden her zaman her saat alabilirsiniz ZEKİ AKYÜREK

  Sağlık

  zeki bey bende eecp yöntemi düşünüyorum ama çok tedirginim bana ayrıntılı bilgi verirmisiniz?gerekirse tel numaranızı alıp sizinle görüşmek isterim.

  Sağlık

  merhabalar
  istanbulda hangi hastanelerde bu tedavi uygulanmaktadır.Ayrıca ssk emeklisiyim ssk güvenliğinden tedavi yaptırabilirmiyim.yaptıramazsamda ücret olarak ne kadar ödemek zorundayım bu konuda bilgi alabilirmiyim
  iyi günler

  Sağlık

  merhaba sorulmasına rağmen bu eccp tedavisini nerede ve ne şartlarda yaptırabileceğimizle ilgili nedense bilgi yok ilgili kişi kimse bende soruyorum lütfen cevaplarmısınız iyi akşamlar.

  Sağlık

  bende yeşil kartlıyım ve ecp yani doğal bypass istanbulda en uygun şartlarda nerede ve nasıl yaptırabilirm ama sorular yanıtsıs kalıyor cevap alamıyoruz.

  Sağlık

  zeki bey bilgi ve şartları öğrenmek için telefon numarası nasıl alabiliriz

  Sağlık

  5 aydır cevap alamıyoruz neden cevap vermek zormu kardeşim.

  Bizim size herhangi bir sağlık kuruluşu tavsiye etme durumumuz olamaz. arama yaparak ilgili sağlık kuruluşlarını kendiniz bulabilirsiniz.

  Sağlık

  KOCAELİ TIP FAKÜLTESİ DEKANLIĞINA saygılarımla 5 mayıs günü eecp tedavisi olmak amacı ile hastanenize Doç Gülniz KOZDAĞ müracat ettim eecp tedavisine başladık üç hafta 15 seans devam ettim eecp makinası arızalı idi Ahu hanıma doktorumu sordum bilgileri mesaj attığını söyledi üç hafta tedaviye gidip geldim doktor görmedim eecp makinasının tuşundan sorumlu makinist ahu hanıma tekrar doktorumu sordum bilgileri mesaj attığını söyledi 28 mayıs günü şiddetli baş ağrısı ve yüksek tansiyonum oluştu makinist Ahu hanım Ayakta gezmememi hemen acile gitmemi söyledi kendimi acile nasıl attım hatırlamıyorum sonra oğluma telefon açtım geldi beni çıkartıp ıstanbula hasteneye götürdü bir hafta geçti ancak kendime gelebildim sizi haberdar ediyorum Devletin tıp fakültesinde fenalaşan hastaya acile git demekle sorumluluktan kaçmak diye algıladım bizim başımız ağrımasında hastaya ne olursa olsun anladım Türkiye cumhuriyeti devletinin tıp fakültesine güvenmek suçmudur hastaya karşı davranış sistemi bumudur böyle davranış gösterenlerin hipokrat yemini ettim diye övünmeye hakları varmı ben yurdun diğer ucundan gelip ücretimi cebimden ödeyip canımı tedavi etsinler diye Kocaeli tıp fakultesi doktorlarına emanet ediyorum başıma gelenlere bakınız doktor gülniz KOZDAĞ hanım vakti yoksa yapmasın efendim yani o makamı işgal etmek ona insanların sağlıını hiçe saymak hakkımı veriyor bu ne sorumsuzluk hatırlatan olmassa bir vatandaşlık görevi olarak ben bunu gerekli olduğuna inandığım her MAKAMA her mevkiye yazarım. İlhan KIRCA
  İlhan KIRCA

  hatay çep

  EECP’nin faydası var mıdır? Ücretleri ne kadardır? Bilgi verirseniz sevinirim.

  EECP bütün dünyada kullanılan bir tedavi şeklidir. Kalp rahatsızlıklarında rahatlama ve tedavi masraflarında azalma gibi faydaları vardır. Fiyatları değişkenlik göstermektedir. Bulunduğunuz yerden sorabilirsiniz. Hastahanelerin kardiyoloji bölümleri durumunuzla ilgilenecektir.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
PARESTEZİ NEDENLERİ NELERDİR?
BOYUN LENF BEZLERİNDE ŞİŞME
sinüzit cerrahi tedavi
Ağız Kanseri
Kuru Öksürük Nedenleri
Romatizma
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.