EGZAMA NEDİR?

Egzama herhangi bir hayati tehlike barındırmayan fakat görünüş itibariyle çirkin gözüktüğü için kişinin gündelik sosyal yaşamını olumsuz etkileyen bir deri rahatsızlığıdır. Tedavisi son derece basit ve etkilidir. Yapılan araştırmalar neticesinde dünyadaki her on kişiden birinde egzamanın hayatlarının herhangi bir bölümünde ortaya çıktığı saptanmıştır. Egzama şiddetli kaşınmaya neden olmasının dışında, kişinin her zaman açık bölgeleri olan el ve yüz gibi yerlerde meydana geldiği için kötü bir görüntüye sebep olabilir. Bu yüzden bazı hastalarda psikolojik destek alınması tavsiye edilir.

Sponsorlu Bağlantılar

NEDENLERİ NELERDİR?

Egzama çoğunlukla alerji sebebiyle meydana gelir fakat kişinin günlük yaşantısında karşılaştığı aşırı stres veya sıkıntı gibi bir takım durumlarda egzama oluşmasına neden olabilmektedir. Ortada herhangi bir faktör olmadan da ortaya çıkan egzama durumu nadir olarak görülebilir. En sık karşılaşılan egzama tipi, alerjik nedenlerden dolayı ortaya çıkandır. Tıp literatüründe atopik dermotit olarak geçen bu durum genellikle astım veya saman nezlesi bulunan kişilerde meydana gelmektedir. Saman nezlesi, özellikle baharda açan çiçek tozlarının sebep olduğu alerji kökenli bir rahatsızlıktır.

Astım ve egzama solunumla meydana gelebildiği gibi kişinin farkında olmadan tükettiği bazı gıdalar neticesinde de görülebilir. Bu sebepten oluşan egzama, herhangi bir sürekliliğe sahip değildir ve kişinin vücudu çevresel faktörlerden ötürü zayıf düştüğü durumlarda nöbet şeklinde görülür. Egzama özellikle bebeklerde ve küçük çocuklarda görülmektedir. Çocuk zaman içerisinde gençliğe adım attığı zaman hormonların değişimi neticesinde kendiliğinden ortadan kalkabilir. Yapılan araştırmalar hastalıkta genetik faktörlerinde önemli olduğunu göstermiştir. Özellikle anne veya babada astım veya saman nezlesi bulunuyorsa çocuklarının da egzamalı doğabileceği unutulmamalıdır. Bebeklik döneminde anne sütü yerine inek sütü verilen çocuklarda egzama görülme olasılığının arttığı bilinmektedir. Bu yüzden bebeklik döneminde çocuğun sağlıklı gelişiminin devam etmesi için anne sütü tavsiye edilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

EGZAMAYI OLUŞTURAN FAKTÖRLER

Kükürt, cıva, antihistaminikler, sülfamitler, penisilin, vb. ile yapılmış tozlar ya da merhemler, lastik eldivenler, çamaşır suları, temizlik deterjanları, kullanılan ilaçların yan etkileri, kozmetik ürünleri, ağaç polenleri, parfümler, tırnak cilaları, kauçuk veya sentetik olarak üretilmiş elbiseler (kullanılan boya maddesi sebebi ile), ayakkabıda kullanılan boya, cila, yapıştırıcılar egzamaya neden olabilecek faktörler arasında yer almaktadır.

EGZAMANIN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Egzamanın en temel belirtisi kızarıklık ve kaşıntıdır. Egzama gelişen cilt yüzeyinde oluşan iltihaplar kişiyi oldukça rahatsız eden kaşıntıya ve kızarıklığa neden olmaktadır. Bu iltihaplı bölgeler zamanla kuruduğu zaman sivilceye benzer bir tablo oluşturur. Bazıları su toplayarak şişebilir. Egzama oluşmuş bölge kaşındığı taktirde mikrop kaparak enfeksiyon oluşumuna neden olabilir. Bununla birlikte deride kanamalar ve yer yer şiddetli ağrı görülebilir. Egzamanın başladığı ilk dönem çoğunlukla yüz ve boyun etrafında görülür, ardından kollar ve bacaklar olmak üzere vücudun her tarafına yayılabilir. Hastalığın geçirilme şiddeti iltihaplı derinin kaşınmasına ve burada oluşan çatlaklardan vücuda giren mikropların miktarına göre azalabilir veya artabilir.

EGZAMA TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Egzama olan kişinin yaşam kalitesini arttırmak için alınması gereken önlemlerin başında ilk olarak tahriş olmuş cilt yüzeyini kaşımamak gelir. Bebeklerde gelişen egzama durumunda bunu gerçekleştirmek için bebeklerin elleri parmaksız pamuk eldivenler giydirilerek mikroplardan karşı korunabilir.

Egzama hastalığı tedavisi gören kişiler; günlük olarak kullandıkları ilaçları, losyonları ve kremleri ile bir taraftan deforme olmuş cilt yüzeylerinin iyileşmesini sağlarken, bir diğer yandan da egzama probleminin oluştuğu yerleri farkında olmadan kaşıyarak egzamanın tamamen geçmesini engellemektedir. Bunun dışında aşırı cilt döküntülerine sebebiyet veren egzama tiplerinde bile kişi, problemli bölgeyi aralıksız kaşıyarak cildin aşırı derecede hasar görmesine sebep verebilmektedir.

Egzama rahatsızlığının tedavisinde faydalanılan bir takım ilaçlar ve kremler kişinin normal şartlarda üç ile dört hafta içerisinde iyileşmesini sağlarken, bu tedavi süreci içerisinde hastanın kaşıntı hissi ne kadar şiddetli olursa olsun kaşıntıya karşı kendisini tutması gerekmektedir. 

Egzamaya çocuklarda ve bebeklerde de rastlanmaktadır. Egzamalı çocuklar genellikle en geç ergenliğe kadar egzamadan kurtulurlar. Bebeklerde inek sütü egzama yapabilir. Bunun yerine anne sütü, daha az alerjen içeren keçi sütü veya özel süt tozu gibi besinler tercih edilmelidir. Buna ilaveten mümkün olduğunca kaşımamaya özen gösterilmeli, tırnaklar kısa tutulmalı, bebeğin ellerine pamuklu eldivenler giydirilmelidir. Bazı çocukların derileri kurumaya yatkındır. Bunun içinde çok sık yıkamaktan kaçınmak ve özel nemlendiricili sabunlar ve kremler kullanmak yararlı olur.

Egzama tedavisinde kullanılabilecek ilaçlara gelince genellikle çinko ihtiva eden ve kortizon içeren deri merhemleri doktor kontrolünde kullanılmaktadır. Buna ilaveten antihistaminik adı verilen kaşıntı önleyici kremler de kullanılmalıdır. Çünkü kaşıntı egzamanın yayılmasına yardımcı olmaktadır.

Fototerapi ve Balneofototerapiler son zamanlarda tedavi süreci de sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır.

DİKKAT

  • Egzaması olan kişilerin uçuk hastalığı olanlardan özellikle uzak durmaları gerekir. Egzamalı deri, uçuk virüsüne karşı dirençsizdir; virüs alınırsa enfeksiyon yayılabilir.
  • Egzamalı kişiler çiçek aşısı olmamaları gerekir. Normal insanlara hiçbir zarar vermeyen bu aşı, egzamalı bir çocukta, ölümcül olabilen ateşli bir hastalık yapabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Sağlık

    sadece annamadim bir sey var su egzemanin kokten haldilecek cozumu yokmu.lutfen bana cevap yazin,cunku cok zor durumdayim,su astalikla psholijim bozuldu,insan arasina cikamerim.doktora gittim kremlerimi aldim ve kullandim,ve bir sure iidim sonra yine oldu.sadece bunu orenmek istiyorum,egzemanin koten addilecek bir cozumu yok mu. benim egzemam,kaplamniyor kepek gibi.lutfen cevapverin

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Dışkı Kaçırma Nedenleri Nelerdir?
ASTIM NEDİR?
SİVİLCE ÇUKURLARI NASIL GİDERİLİR?
Lyme Hastalığı ve Belirtileri
ÜST SIRT AĞRISI İLE OLUŞABİLECEK DİĞER BELİRTİLER
Diyet yaparken nelere dikkat etmeli!
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.