EGZERSİZ KALP HASTALIKLARINA KARŞI KORUR?
Egzersiz kalp hastalıklarına karşı alınabilecek en iyi önlemlerden biridir. Egzersiz ayrıca kendinizin genel sağlık durumu içinde ideal bir aktivitedir. Fakat, söz konusu kalp hastalığı olunca yapılacak olan egzersizin türü ve süresi sizin için önemlidir. Bu konuda çok dikkatli olmak zorundasınız. Özellikle yorucu egzersizler zaten yorgun olan kalbinizi hepten yorabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

EGZERSİZ KALBE NASIL YARDIMCI OLUR?
Eğer kalp hastalığınız varsa, egzersiz kalp ve kan damarlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Hatta egzersiz ile kalp hastalığı ve bunun bazı risk faktörlerinin bazı türlerini tersine çevirebilirsiniz. Düzenli egzersiz, kalp için aşağıdaki faydaları sağlar;

 • Kalp kasınızı güçlendirir. Bunu vücuda daha fazla oksijen açısından zengin kan pompalayarak sağlar.
 • Oksijen taşınması ve kullanımı için vücudun yeteneğini geliştirir.
 • Kan damarlarının esnek olmasını sağlar. Bu da kan basıncını düşürür.
 • Kilo kaybetmenize yardımcı olur. Bilindiği gibi kilo, kalbin yükünü artırır. Eğer kilolu iseniz, sizin normal vücut ağırlığının sadece % 10’ unu kaybetme ile genel kalp hastalığı riskini azaltabilirsiniz. Kilo kaybı ayrıca kalp hastalığı için bir risk faktörü olan diyabet riskini düşürür.
 • Egzersiz arterlerde kolesterol seviyesini ve inflamasyonu azaltır. Sağladığı bu fayda nedeni ile aterosklerozu ilerlemesini yavaşlatabilir, hatta tersine çevirebilirsiniz. Ateroskleroz kalp hastalıklarına yol açabilir ve çoğu türünü ise kötüleştirebilir.
 • Egzersiz kaslarınızı güçlendirir. Özellikle kalp yetmezliği gibi bazı kalp hastalıkları, kasların zayıf olmasından kaynaklanır. Egzersiz kalp yetmezliği olan tüm insanlar için uygun olmasa da, günlük basit egzersizleri damar yoluyla kan akışını artırabilir.
 • Düzenli egzersiz sizin enerjik olmanızı sağlar. Bu da günlük hayattan zevk almanızı ve sevdiğiniz şeyleri yapmayı mümkün kılacaktır. Muhtemelen nefes darlığı, göğüs ağrısı gibi kalp hastalığı belirtilerini daha az yaşayacaksınız. Dahası, düzenli egzersiz hastanede kalma ve kalp hastalığı nedeniyle ölüm olasılığını düşürür.

NE TÜR EGZERSİZLERİN YAPILMASI DOĞRUDUR?
Egzersizin pek çok türü vardır ve sizin için en iyi egzersizin hangi tip olduğunu bilmek zor olabilir. Kalp sağlığı uzmanları bu konuda, sağlıklı yetişkin kişinin günlük yaklaşık 30 dakika kadar yürüyüş gibi hafif egzersiz yapmasını öneriyor. Eğer kalp hastalığınız varsa, kalbinizi güvende tutmak için doktorunuzun talimatlarına göre daha az yoğun egzersiz gerekebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir egzersiz programına başlamadan önce doktorunuzla konuşun. Yoğun veya ağır egzersiz kalp hastalığı olan kişiler için tehlikeli olabilir. Çok yorucu egzersiz, kan basıncını yükseltir ve kalp krizi riskini artırabilir. Genellikle kaçınılması gereken yorucu faaliyetleri arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Kar küreme
 • Koşu
 • Ağır kaldırma
 • Yüksek rakımlarda egzersiz. Dağlarda bile rahat yürüyüş, kalp hastalığı olan bazı insanlar için çok yorucu olabilir.
 • Hokey, futbol, futbol veya basketbol gibi yüksek yoğunluklu spor yapılması
 • Soğuk, sıcak veya nemli koşullarda herhangi bir egzersiz yapılması 

Eğer bir kalp krizi veya kalp hastalığınız varsa, doktorunuz rehabilitasyon programı önerebilir. Kardiyak rehabilitasyon, tasarlanmış ve tıp uzmanları tarafından denetlenen bir bireysel egzersiz programıdır. Kardiyak rehabilitasyon güvenli ve kalbinizin durumuna göre etkili egzersizler öğretir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR…TIKLAYINIZ!!!!

ASPİRİN KALP KRİZİNİ ÖNLÜYOR

KALP MASAJI

KALP KRİZİNİ ÖNLEYEN DİYET NASIL OLMALI?

HANGİ YAŞTA HANGİ SPOR YAPILIR?

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kas Krampları Neden Oluyor?
Baldır Kası Ağrısı Nedenleri
Koşu Bantlarının Zayıflamaya Etkisi
Yüzmenin Zayıflamaya Etkisi
Barfiks
Evde Arka Kol Kasları Nasıl Yapılır
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.