Eklem Çıtlaması

“Eklemlerimden sürekli çıtırtılar geliyor!” diye şikayetlerde bulunmayan birisini bulmak neredeyse imkansız. Oldukça yaygın olan bu durum genellikle bir problemin belirtisi değildir. Eklemlerimizden gelen bu çıtırtıların nedenini anlayabilmek için öncelikle eklemlerimizin yapısını bilmemiz gerekir. Kemiklerimizin birbirine bağlandığı yerlere eklem diyoruz. Eklemlerimiz özel koruyucu kapsüllerle çevrelenmiştir ve kemiklerimizin birbiri üzerinde rahat hareket edebilmeleri için bu kapsülün içi, çok özel kaygan bir sıvı ile doludur. Kemiklerin birbirini aşındırmaması için ise eklem kemiklerimizin arasında yastık görevi gören oldukça sağlam kıkırdak bir yastık vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu genel bilgiler ardından ilk soru ile başlayalım

Eklem Çıtlamasının sebebi Nedir?

Eklemlerimizi saran özel kapsülün içerisinde sadece koruyucu kıkırdak ve kayganlaştırıcı sıvı yoktur. Bunların yanı sıra eklem sıvısında çözünmüş durumda bulunan gazlar vardır. Siz ekleminizi esnettiğinizde eklen sıvısında basınç düşer ve sıvı içerisinde gaz kabarcıkları duyulacak şekilde patlar. Ekleminizi tekrardan esnetseniz dahi eklem sıvısına tekrardan gaz birikene kadar ikinci bir patlama olmaz.

Bir diğer eklem çıtlaması nedeni ise; kaslarımızı kemiklerimize bağlayan tendonların ve bağ dokuların hareket sırasında gerilip birden kurtulmasıyla çıkan çıtlamalardır. Özellikle tendon çıtlamaları neredeyse hiç bitmez, her hareketinizde aynı şekilde çıtlama yapabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Eklem Çıtlamaları Bir Hastalık Belirtisi Olabilir mi?

Evet, kesinlikle olabilir. Özellikle eklem çıtlaması ağrılı oluyorsa veya eklemde görülen şişlik sonrasında çıtlamalar görülüyorsa. Romatoid artrit, kemik erimesi ve romatizma eklem çıtlamalarına neden olabilir. Özellikle romatoid artrit çoğunlukla eklemlerde ağrılara da neden olur.

Hastalıklara bağlı eklem çıtlamaları ilk başlarda çok sorun oluşturmazken ihmal edildiklerinde ilerleyen zamanlar çok ciddi ağrılara neden olabilir. Bu nedenle özellikle eklemlerde şişlik ve ağrı ile birlikte çıtlamalar görülüyorsa bu durumu ciddiye alıp bir ortopedi uzmanına görünün.

Eklem Çıtlatmak Zararlı mıdır?

Daha öncede izah ettiğimiz gibi, eklemlerinizi esneterek çıtlatmanız çoğunlukla size bir zarar vermez fakat burada bir şeye özellikle dikkat etmelisiniz; eğer boynunuzu çıtlatıyorsanız çok dikkatli olunuz en azında boyun çıtlatma işini asla bir başkasına yaptırmayınız. Başkaları tarafında boyunları çıtlatılırken çok ciddi boyun fıtığı veya felç geçiren insanların olduğunu unutmayın. Boynunuzu çıtlatmak yerine çok zorlamadan esnetme ve germe hareketleri yapmanız daha doğru olacaktır.

 

 

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kehribar Taşı
Doğru Bir Güneş Kremi Nasıl Seçilir
El Yumuşatıcı Krem Nasıl Hazırlanır
Titreme ve Ateş Nedenleri
Göz Seyirmesi
Sol Alt Karında Keskin Ağrı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.