EKLEMLERDE AĞRI VE SIZI
Eklem ağrısı, vücudun genel eklemlerinde yada bir ekleminde meydana gelen ağrı yada rahatsızlık hissine verilen isimdir. Eklemler kalça, diz, omuz, dirsek ve ayak bileği gibi alanlarda iki veya daha fazla kemiklerin birbirine bağlanmasını sağlayan alanlardır.

Eklem ağrısı eklem hareketi olmadan oluşabilir ve hatta sizin hareketinizi sınırlayacak kadar şiddetli olabilir. Kişinin eklem bölgesindeki rahatsızlık inflamasyon, artan sıcaklık veya yanma, ağrı, sertlik olarak tarif edebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Eklemler bizim kemiklerimizin hareket etmesini sağlar. Eklemler kıkırdak, bağ, tendon, bursas (eklem minderine yardımcı içi sıvı dolu keseler) ve sinovyal membrandan (eklem yağlamak için sinovyal sıvı salgılayan eklem kapsülünün astarı) oluşmaktadır.

Bir eklem yapısının herhangi bir haff yada ciddi yaralanma, tahriş, inflamasyon ve ya hastalık gibi durumlara karşı bir yanıt olarak eklemlerde ağrı meydana gelir. Eklem ağrıları kısa bir süre devam edebilir ya da 1-3 ay arasında devam edebilen kronik olabilir.

Eklem ağrısının birçok nedeni vardır. Ani eklem ağrısı hafif bir burkulma sonucu kas ve ligamentlerdeki bir sorun, bursit ya da çıkık nedeniyle olabilir. Kronik eklem ağrısı romatoid artrit, osteoartrit, lösemi, kemik veya kanser gibi yaşamı tehdit eden ciddi koşulların bir belirtisi olabilir.  Eğer hareket kabiliyeti kaybı ile ani eklem ağrısı yaşarsanız en kısa sürede bir tıbbi bir profesyonel yardım isteyin. Unutmayınız ki erken tanı ve tedavi rahatsızlığı en aza indirmek ve ciddi komplikasyonlara yakalanma riskinizi azaltabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ağrının birkaç günden fazla sürmesi veya bir ateş oluşması, açıklanamayan kilo kaybı veya diğer olağandışı ortaya çıkması durumunda zaman kaybetmeden alanında uzman bir doktora görünün.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Tifüs
Parazit
Baş Dönmesi Nedenleri?
Horlama Tedavisi
Ganglion Kisti
Kasık Şişmesi Nedenleri Nelerdir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.