Ekojenite nedir?
Ultrason grafisinde yada röntgen çekimlerinde sıkça kullanılan bir terim olan ekojenite artmış yoğunluk demektir. Ekojenite vücudun herhangi bir bölgesinde görülebilir. Grafilerde ekojen doku beyaz renkte kendini gösterir. Eğer bir bölgede yoğunluk artışı baş göstermişse bu bölgeden alınan yansımalarda artacak ve grafilerde bölgeler beyaz renkte görülecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ekojenitede artış tehlikeli midir?
Bu sorunun cevabı hastanın rahatsızlığına göre değişkenlik gösterir. Örneğin böbrek taşı incelenirken artan yoğunluk taş oluşumuna işaret eder bu durumda ekojenite kötü bir göstergedir. Diğer bir örenekte ise kemik kırığı incelenmektedir. Bu durumda ekojenitedeki artış kemik dokusundaki artıştır ve bu iyi bir göstergedir.

Ekojenitedeki Artış Neyin Belirtisidir?

Yine duruma göre değişen bir durumdur. Örneğin idrar kesesinin incelenmesi sırasında karşılaşılan artış kötüye işarettir. Ancak herhangi bir iyileşme bölgesindeki ekojenite genellikle iyiye işarettir. Bu durumu yorumlayacak olan kişi muayene olduğunuz doktordur. Doktorunuz ekojenitenin iyi mi kötü mü olduğunu bilecek yeterlilikte yetişmektedir.

Bu konuda bazı terimler kullanılmaktadır. Aşağıdaki linklerden bu terimler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Konu başlıklarına tıklayarak açılan sayfalardan bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ekojenite Ne Demektir?

Anekoik Ekojenite Ne Demektir?

Hipoekoik Ekojenite Ne Demektir?

İzoekoik Ekojenite Ne Demektir?

Hiperekoik Ekojenite Ne Demektir?

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Boşaldıktan Sonra Spermler Ne Kadar Yaşar
Çıkık Nedir?
Mide Fıtığı Nedenleri ve Tedavisi
Amfizem
Kulak Kaşıntısı Nasıl Geçer
Anekoik Ekojenite Nedir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.