El Ağrısı sebepleri nedenleriEl ağrısı:

Hayatınızın herhangi bir döneminde el, bilek yada parmaklarınızla ilgili bazı sorunlarınız olmuştur. Çoğu zaman günlük hayatta karşılaştığınız zorlanmalara bağlı olarak gelişen bu rahatsızlıklar bazı durumlarda ise vücudun karakteristik özelliklerinden kaynaklanabilmektedir.

Yazımızda el ağrılarının olağan nedenlerine değineceğiz ve Bu ağrıların ortaya çıkmasındaki etkileri, el ağrılarının belirtilerini ve ayrıca el bilek yada parmak ağrılarının sebeplerini irdeleyeceğiz.

Sponsorlu Bağlantılar

El Ağrıları:

El ağrılarının veya el sorunlarının elimizi aşırı kullanmaktan kaynaklandığını söylesek sanırım şaşırırsınız. Evet el ağrıları veya el sorunları genel olarak ellerimizi ve eklemlerimizi aşırı kullanmaktan dolayı oluşmaktadır. Zorlanan veya aşırı yük binen el eklemleri ve el sinirleri zamanla yıpranır ve aşağıda belirttiğimiz sorunlara neden olur. (NOT: Başlıklara tıklayarak daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.)

Karpal Tünel Sendromu: Elde uyuşma, karıncalanma, hissizlik, halsizlik, el ayasından başlayan ve bilekten kola doğru yayılan veya parmakları etkileyen ağrılar şeklinde kendini gösteren hastalık elde baş gösteren güçsüzlükle birlikte zirveye ulaşır.

Sponsorlu Bağlantılar

Tendon Ağrıları: El bilek ve parmaklarımızda kasları ve kemikleri birbirine bağlayan tendonlar bulunur. Bu tendonlar zamanla yıpranır ve iltihaplanır. Bazen de bu tendonları çevreleyen kılıflarda sorunlar çıkar bu durumda ciddi tendon ağrıları meydana gelir.

De Quervain Hastalığı: Bilekten başparmağa doğru ilerleyen tendonlarda oluşan şişlik ve iltihaplanmalarla kendini gösteren hastalık, bu bölgelerde ciddi şişliklere neden olmaktadır.

Tekrarlayan hareket sendromu: sürekli tekrarlayan aynı türden hareketler nedeniyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Örneğin bilgisayarla uğraşanların bilek iç yüzünde ortaya çıkan şişlikler gb

Tetik Parmak Sendromu: Özellikle parmaklarda ortaya çıkan ve parmak tendonlarına bağlı olarak gelişen sorunlardır.

Gangliyon Kistler: Genellikle el ve bilek ekleminde ortaya çıkan dikenimsi olgulardır. Ayak bileği ve bacak eklemlerinde bazı durumlarda da kol ve omuz eklemlerinde görülebilmektedir.

Dupuytren Hastalığı: El derisi eller avuç içi bazı durumlarda ayak tabanında meydana gelen doku kalınlaşmalarına verilen isimdir. Bu hastalık nedeniyle el ve ayakların hareketi sınırlanır. Parmakların duruşu bozulur.

Kalp Krizi: Kalp krizi, bazı durumlarda ellerde ve kolda uyuşmalarla belirti verir. El ve kollarda ortaya çıkan nedensiz ani ağrılar koldan ele doğru yayılır ve genellikle sol kolda ortaya çıkar.

Diyabet: Kan dolaşımına bağlı his kaybı, uyuşmalar ellerde şişmeler ve el yaralarının kolay kolay iyileşmemesi gibi sorunlar diyabete bağlı olarak gelişmektedir.

Gebelik: Gebelik ödem oluşturan bir süreçtir. Bilindiği gibi ödem en önce uzuvları ve dolayısıyla elleri etkileyen bir semptomdur.

Osteoartrit: El eklemlerinde meydana gelen iltihaplı yapılardır. Bunlar genelde eklemlerin zorlanmasından sonra ortaya çıkan sorunlardır. Osteoartrit eklemlerdeki kıkırdak dokunun zarar görmesine bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

Romatoid Artrit: Romatizma, nedeni tam olarak kestirilemeyen iltihaplanmalara verilen isimdir. Romatoid artrit ise eklemlerde meydana gelen romatizmal rahatsızlıklardan kaynaklanmaktadır.

Lupus: Otoimüm bir hastalıktır. Vücudun savunma hücreleri sanki yabancı bir varlıkmış gibi vücudun diğer hücrelerine saldırır. Bu durumda eklemsel sorunlar kaçınılmazdır.

Gut Hastalığı: metabolizmal maddelerin eklemlerde birikmesine bağlı olarak gelişen gut hastalığı yine eklemlerde ciddi ağrılara ve iltihaplı yapıların oluşmasına neden olmaktadır. Bütün bu sürecin sounda eklem deformiteleri kaçınılmazdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kuyruk Sokumu Ağrısı
Rektum Sarkması
Kandidiyazis yada Pamukçuk
Bademcik ameliyatı
İdrarda Kan Görülmesi
İsilik
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.