El Ağrısı
el ağrısıEller vücudumuzda birçok fiil yapmamızı sağlayan organlarımızdandır. Elde ağrı mı olur demeyin. Günümüzde değişik işlerde çalışan veya çalışmayan birçok kişi bu sorunla karşı karşıya. Tıp dilinde karpal tünel sendromuolarak adlandırılır. Eğer ellerinizde ağrı, uyuşma varsa, sancı gibi durumlardan yüksünüyorsanız, sebebini merak ediyorsanız işte karşınızda. Faydalı olması temennisi ile.

Sponsorlu Bağlantılar

El Ağrısı Kimlerde görülür?

  • Hamileler,
  • Uzun süre klavye kullananlar,
  • Tenis ve golf oynayanlar,
  • Kadınlarda daha sık rastlanıyor,
  • Örgü örenler,
  • Bahçe işi ile uğraşanlar,

El Ağrısı Belirtileri nelerdir?

Genel olarak belirtiler ellerde ağrı, uyuşma, ön koldan omuza kadar yayılan ağrılar,
parmaklarda uyuşma, güç kaybıdır.

Meydana geliş mekanizması nasıldır?

el sinirleriBaşparmağımız ve diğer üç parmağımıza ait sinirler ve tendonlar el bileğimizden geçer. Bu sinirlerin, uzun süre aynı pozisyonda bileklerin kullanılması sonucu baskı meydana gelir. Bu baskı da sinirlerde hasar meydana getirir. Bu hasar sonucunda da yukarıda izah edilen belirtiler ortaya çıkar.

Sponsorlu Bağlantılar

Elde meydana gelen ağrıların diğer sebepleri şunlardır: Tendinitler, gangliyon kistler (el ve bilekteki kistler) tendon iltihabı, enfeksiyon ve artrit, dupuytrens hastalığı (avuç içi ve cilt altı dokusunun kalınlaşması)

El Ağrısı Tedavisi nasıldır?

Gerekli önlemlerin alınması çok çok önemlidir. Böyle durumlarda ilk önce sinir üzerine baskı azaltılmalıdır. Bu halde kalmaya devam edilirse sinirlerde kalıcı hasar meydana gelir. Bu da kişinin el fonksiyonlarında bir kayıp anlamına gelmektedir.

Tedavi olarak başlangıçta tıbbi tedavi ve gece atelleri kullanılır. Yeterli iyileşme sağlanmayan durumlarda cerrahi yöntemler uygulanır. Basit bir ameliyat olup kişi aynı gün elini kullanabilmektedir. Bazı durumlarda ise fizik tedavi uygulanabilir.

SAĞLICAKLA KALINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Jale Ahıskalı

    Sol elimde şiddetli bir ağri var. Dayanamiyorum. Sicak sumu yoksa buzmu iyi gelir

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kepek
Nasırdan Nasıl Kurtulmalı
Günlük Kalsiyum İhtiyacı
Zigot
Dalak Şişmesinde Bitkisel Tedavi
Kulağa Su Kaçınca Nasıl Çıkarılır?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.