EL BİLEĞİ ÇIKIĞI TEDAVİSİel-bilegi-cikigi-tedavisi

El bileği çıkığında el bileği kemikleri yada buradaki 8 karpal kemiğinden herhangi birinin dizilimindeki düzensizlik meydana gelir. Spor yaralanmaları, düşme yada diğer kazalar nedeni ile oluşan bilek çıkmalarında büyük oranda ağrı, şişme ve morarma meydana gelebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

aralanmanın derecesine bağlı olarak tıbbi yardım yada acil müdahale gerekebilir fakat el bileği çıkıklarında yapılacak olan doğru tedavi uzun süreli yada kalıcı sakatlıkların önlenmesi açısından gereklidir.

Yazımızda el bileğindeki çıkıklarda ağrıyı azaltmak, kemik ve bağ iyileşmesini hızlandırmak ve el bileğine tekrar eski hareketini kazandırmak için bazı ipuçları bulunmaktadır.

1- DİNLENDİRİN VE BİLEĞİNİZİ YÜKSELTİN

Yaralı bileğin dinlendirilmesi bileğin kendi kendini tedavi edebilmesinin ilk adımıdır. Çıkık bileği kullanmaya devam etmek bölgede daha fazla travmaya ve daha büyük incinmelere neden olur. Bu ise iyileşme süresini uzatacak ve çıkığın tedavisin, daha ağrılı ve zor duruma getirecektir. Çıkık durumunda ayrıca hemen el bileği yukarı kaldırılmalıdır. Yaralanmanın ilk 24 saatinde el bileğinin kalp seviyesinden yukarıda tutulması (mümkün olduğu kadar) şişme ve herhangi bir iç kanamayı (morarma) sınırlayacaktır ve bu da iyileşmenin daha hızlı olmasını sağlayacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

2- BUZ VEYA SOĞUK KOMPRES UYGULAYIN

Yaralanmada buz uygulanması, şişliği ve iç kanamayı azaltmaya yardımcı olur. Buz, yaralanma sonrası mümkün olduğunca kısa sürede konulmalıdır. En az iki gün boyunca devam edilmeli ve her seferinde 20 dakika kadar uygulanmalıdır. Soğuk kompres veya buz sarma, el bileği çıkıklarındaki ağrı ve inflamasyonun sınırlanmasına yardımcı olur.

3- AĞRI KESİCİLER

Non-steroidal anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) ağrının yanı sıra iltihabı hafifletmek için alınabilir. Örneğin, Motrin veya Advil gibi ibuprofen ve Aleve gibi naproksen ilaçlar etkili ağrı kesicilerdir. Daha ciddi ve ağrılı yaralanmalarda ise (şiddetli burkulma, çıkık, kırık) narkotik ağrı kesici ilaçlar reçete edilebilir.

4- EL BİLEĞİ ONARIMI VE YERLEŞTİRİLMESİel-bilegi-cikigi-tedavisinde-ne-yapilir

Bilek kemiklerinde çıkık oluştuğunda tekrar eski pozisyonuna getirilmeleri gerekir. Ortopedi doktoru çıkık görülen kemikleri yerine oturtturacak ve iyileşmenin hızlanmasını sağlayacaktır. Eğer kemiklerde çıkık ile birlikte kırık da gözlemlenmiş ise karpal kemikleri, bağlar ve eklemleri düzenleyebilmek için cerrahi prosedür uygulayabilir. İyileşmenin tam sağlanabilmesi için bunların tümü gereklidir.

5- HAREKETSİZLİK

Bilek kemikleri dizilendikten sonra iyileşebilmesi için kemiklerin hareketsiz kalmasına dikkat edilmelidir. Yaralanmanın şiddeti ve cerrahiye bağlı olarak birkaç hafta için bileğin hareketsiz kalmasını amaçlayan aparatların kullanılması gerekebilir. Bu uygulama bileği daha fazla gecikmeden iyileşmesini sağlar.

6- FİZİK TEDAVİ

Bilek iyileştikçe bileğin eski fonksiyonlarını kazanabilmesine yardımcı olabilmek için fizik tedavi gerekebilir. Çünkü dinlenme, tamir ve yaralanma sonrasında hareketsiz kalan bilek güçsüzleşecektir. Terapötik egzersizler eklemdeki gücü ve bilek hareket aralığını kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Bilek çıkıkları, özellikle sporcular arasında yaygın bir yaralanmadır. İnsanların günlük yaşamlarında ellerini kullanımına dayalı olarak, atlet olmayan sporcularda dahi acı ve kaygı vericidir. Bilek çıkıklarının şiddeti hafif olsa dahi ciddiye alınmalı ve daha fazla yaralanmayı önlemek için tedavi edilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bacakta Yumru, Şişlik, Kitle
Çocuklarda Atopik Dermatit (Alerjik Egzama)
Yiyerek Zayıflamak İstiyorum
Dil Karıncalanması Nedenleri
Gribe Ne İyi Gelir
İyi Bir Kırışıklık Kremi Nasıl Seçilir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.