EL BİLEĞİ ÜSTÜNDE ŞİŞLİK

El bileği üstündeki şişlik ganglion kisti olarak isimlendirilmektedir. Bu şişlikler sadece el bileği üzerinde değil yanısıra ayak, parmak ve ellerde de görülebilir. Bu kistler kapalı, içi sıvı dolu ve genellikle eklem yada tendon kılıfı etrafında oluşum göstermektedir.

El ve bileklerdeki yumuşak doku kitleleri yaygın olarak görülür. Kadınlarda erkeklere oranla (3:1) daha sıklıkla görülmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

NEDENLERİ NELERDİR?

Şu anda, ganglion kistinin neden ortaya çıktığına dair yeterli teaori bulunmamaktadır. Çoğu modern teori, ganglion kistinin bağ doku içerisinden yükseldiğine dayanmaktadır.

El Şişmesi Makalesine Gitmek İçin Tıklayınız.. Nedenleri ve Daha Fazlası

Tekrarlayan travmalar travmasinovyal – kapsül arayüzünde modifiye sinoviyal hücreler tarafından hyaluronik asit / müsin üretimini uyarır. Musin kapsül kanalları oluşturmak için bağlı ligament ve kapsül boyunca incelir. Bu kanallar, sırayla, musin göllerinin oluşumuna yol açan kapak benzeri bir yapı olarak hareket ederler. Kanallarda ve göllerde musin birikimi ise zamanla ganglion kistinin oluşmasına neden olur.

Sponsorlu Bağlantılar

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Ganglion kistlerinin büyük çoğunluğu, 1 ile 3 cm arasında değişen küçük ağrısız şişlikler şeklinde ortaya çıkar. Çoğu sert yada lastik gibi olup hareketli olabilirler. En sık görülen semptomlar şunlardır:

Ağrı

Genellikle ağrı donuktur ve bileğin zorlanmasını sağlayan hareketler ağrıyı kötüleştirir. Daha sık olarak, ağrı, dorsal gangliyon ve daha küçük ganglion boyutu ile ilişkilidir.

Zayıflık

Bazen bir ganglion eklemlerden geçen bir sinirin üzerine bası yapabilir. Bu bası sonucu eklem hareketi etkilenir, el gücü zayıflar, parmaklarda yada ön kolda karıncalanmaya neden olabilir.

Fiziksel Muayene

Teşhis için çoğu zaman ganglion kistininin yeri ve görünümü yeterlidir. Buna ek olarak, kist fizik muayene esnasında el feneri ile de kontrol edilebilir.

Aspirasyon

Kist sıvısı tanıyı doğrulamak için alınabilir ve muayene edilebilir.

Röntgen

Genellikle osteoartrit, kemik dikeni, kemik tümörleri ya da kırıklar gibi diğer nedenlerle şüphe olduğu durumlarda röntgen çekilebilir. Bununla birlikte, x – ışınları, aynı zamanda bilek kemiği ilişkili hasarı belirlemek için de kullanılabilir.

MRI veya Ultrason

Nadiren ganglion kist teşhis etmek amacıyla kullanılır.

Ganglion Kisti Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

TEDAVİ NASIL YAPILIR?

Çoğu ganglion herhangi bir tedaviye gerek kalmadan gidebilir bazıları da tedaviye rağmen tekrar yenilenebilir. eğer bir ganglion semtomatikse, infekte olmuşsa yada bitişik kemik yada dokuları etkilemişse daha agresif tedavi gerekebilir. Tedavi seçenekleri şunlardır:

  • ASPİRASYON: Kist içindeki bir sıvı enjektör ile çekilir. Bu nadiren kalıcı bir çözümdür. 34 hasta ile yapılan bir çalışmada, kistlerin % 59’u üç ay içinde tekrar oluşmaya başlamıştır.
  • STEROİD ENJEKSİYONUYLA ASPİRASYON: En sık kullanılan yaklaşımlardan biridir. Tek başına aspirasyondan daha etkili olduğu düşünülmektedir. % 57-79 arasında değişen oranda etkili olmaktadır.
  • CERRAHİ MÜDAHALE: Ameliyatta amaç ganglion kisti ile birlikte bağlı dokuları da beraberinde çıkarmaktır. En kalıcı çözüm bu olsa da , % 5- 10 arasında tekrarlama riski vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
C Vitamini
İşitme Kaybı
Gaitada Gizli Kan Testi
Melisa Çayının Faydaları
Alo Gıda 174
Light Sigara
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.