EL BİLEĞİNDE TÜMSEK, ÇIKINTIel-bileginde-tumsek-cikinti

El yada bilekteki ganglion kistleri, şişlik şeklinde kendini belli eder ve yaygın görülen bir sorundur. Çoğu durumda da zararsızdır ve kanser değildirler. Çeşitli yerlerde oluşabilirler fakat genellikle el bileği üstünde gelişir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu sıvı dolu kistler hızlı bir şekilde görünebilir, kaybolabilir ve büyüklüğü değişebilir. Çoğusu için ise tedavi gerekli değildir. Ancak bazı türlerinin ağrılı olması, yapacağınız hareketleri engellemesi yada sizin için kabul edilemez durumda olmalarından ötürü tedavi edilebilir ve bunun için birkaç tedavi yolu bulunmaktadır.

GANGLİON KİSTİ NEDİR?

Bir ganglion kisti, bir balon gibi eklemin üzerinde yükselmektedir. Ligament, tendon, kılıf ve eklem astarı gibi eklemi çevreleyen dokuların dışında büyüyen ganglion kistlerinin içinde eklemleri yağlayan sıvıya benzer kalın, kaygan bir sıvı bulunmaktadır.

Ganglion kistleri alt bilek üzerinde yanı sıra parmak dibinde ve parmak uçlarının da dahil olduğu çeşitli yerlerde gelişebilir. Büyüklükleri farklı olabilir ve artan bilek hareketleri ile daha da büyürler. Dinlenme durumunda yumru genellikle küçülür.

Sponsorlu Bağlantılar

NEDENLERİ NELERDİR?

Bu ganglion oluşumunu neyin tetiklediği bilinmemektedir. 15 ve 40 yaş arasındaki genç kişilerde yaygındır ve kadınların erkeklerden daha fazla etkilenme olasılığı vardır. Bu kistler ayrıca, defalarca bileğine stres uygulayan jimnastikçiler arasında da yaygındır.

Parmak uçlarında gelişen ganglion kistleri mukus kisti olarak bilinmektedir. Mukus kistleri çoğu durumda parmak eklemindeki artrit ile ilişkilidir ve 40-70 arasındaki kadınlarda daha fazla yaygındır.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Çoğu ganglion, görünür bir şişlik oluşturur ancak küçük ganglionlar cilt altında gizli kalabilir. Birçok ganglion başka belirti göstermemesine rağmen kist, eklemden geçen sinirlere baskı yaparsa ağrı, karıncalanma ve kas güçsüzlüğüne neden olabilir.

Büyük kistler, onlar acı verici olmasa bile, görünümü ile ilgili endişelere neden olabilir.

DOKTOR MUAYENESİ

İlk randevu sırasında, doktorunuz size tıbbi geçmişiniz ve belirtileri soracaktır. Ne kadar var olduğu, boyutunun değişip değişmediği ve acıyıp acımadığını bilmek isteyecektir.

Herhangi bir gerginlik varmı yok mu bunu belirlemek için baskı uygulayabilir. Ganglionların içi sıvı dolu kesecikler olmaları nedeni ile şeffaftırlar. Bu açıdan doktorunuz ne kadar şeffaf olduğunu gözlemlemek için bir fener kullanabilir.

TESTLER

X – ışınları: Sık kullanılan bu test türü kemik gibi yoğun yapıların net görüntülerini oluşturur. X – ışınları bir ganglion kistini göstermemesine rağmen artrit veya bir kemik tümörü gibi diğer koşullarının olasılığını ekarte etmek için kullanılabilir.

Manyetik rezonans görüntüleme ( MRG) veya ultrason: Bu görüntüleme testleri ganglion gibi yumuşak dokuları gösterebilir. Bazen, MR ve ultrason görünür olmayan gizli ganglionu bulmak veya başka tümörlerden kisti ayırt etmek için gereklidir.

TEDAVİ

Cerrahi dışı tedavi:

Bir ganglion kistini başlangıç tedavisi cerrahi olmamaktadır.

  • Gözlem. Ganglion kanserli değildir ve belirtiler yoksa, zaman içinde yok olabilir. Doktorunuz onu gözlemlemeyi ve zaman içindeki alışılmadık değişimleri izlemenizi önerebilir.
  • İmmobilizasyon. Aktivite genellikle ganglionun boyutunun artmasına ve sinirler üzerine baskı yaparak ağrıya neden olabilir. Bir el bilek ateli, semptomları hafifletebilir ve ganglion kistinin boyutunu küçültebilir. Ağrı azaldıkça, doktorunuz bileği güçlendiren ve hareket kabiliyetini artıran egzersizler yapmanızı isteyebilir.
  • Ganglion büyük ağrılara neden oluyor yada son derece bilek hareketlerinizi engelliyorsa, kese içindeki sıvı alınabilmektedir. Bu işlem aspirasyon olarak isimlendirilmektedir. Ganglion kist etrafındaki alan uyuşturulur, kist bir iğne ile delinir ve böylece akışkan geri çekilebilir. 

Aspirasyonun, eklem veya tendon kılıfının bağlantısını kaldıramaması nedeni ile ganglion tamamen ortadan kalkmaz. Kökü giderilmedikçe birçok durumda, ganglion kisti aspirasyon işleminden sonra geri döner.

Aspirasyon işlemleri en sık bileküstünde bulunan ganglionlar için tavsiye edilir.

CERRAHİ TEDAVİ

Belirtiler, cerrahi olmayan metotlar yada aspirasyon ile giderilemiyorsa muhtemelen operasyon gerekli olacaktır. Ganglion kistlerini olduğu yerden çıkama eksizyon olarak isimlendirilir.

Kistin yanı sıra eklem kapsülü yada tendon kılıfının bir kısmı cerrahi olarak çıkarılmaktadır. Ameliyat sonrası çıkarılan ganglion kistinin küçük de olsa yineleme olasılığı bulunmaktadır.

Eksizyon tipik olarak hastanede yatış gerektirmez ve bölgenin belirli bir gözlemlenmesinden sonra hasta eve gönderilir. İlgili alanda operasyon sonrası gerginlik, rahatsızlık ve şişme hissedilebilir. Hasta 2-6 gün sonrasında normal aktivitelerine geri dönebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Tuvaletteki Kurtçuklara dikkat!
Fetişizm Fetisizm Fetisistler
Diyet Değişikliği İle Jet Lag Nasıl Engellenir
Beyin Kontrol Yöntemleri
İçtikten Sonra Kusma Nasıl Yatıştırılır
Eşcinsellik Değiştirilebilir mi?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.