EL EGZAMASI NASIL GEÇEREl Egzaması Nasıl Geçer

Vücudun herhangi bir yerine çıkan egzama ilgili bölgede ağrı ve rahatsızlığa neden olur. Ancak elinizdeki egzama bir sorundan daha fazlası olabilir. Egzamaya tahriş edici bir madde ve bir alerjenin neden olması veya genetik kaynaklı olması gibi durumlarda yardımcı olabilecek tedavi seçenekleri bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Yapmanız gereken şeylerden ilki bir doktora görünüp hastalığın seyri hakkında bilgi vermeniz olacaktır. El egzamasını nasıl tedavi edebileceğiniz hakkında aşağıda daha fazla bilgi yer almaktadır.

EL EGZAMASININ BELİRTİLERİ

Ellerde ve parmaklarda görülen egzama türü yaygındır. Eğer gördüğünüz belirtilerin egzamaya ait olduğunu düşünüyorsanız, muhtemelen aşağıdaki belirtilerden biri veya birkaçı ile karşılaşırsınız:

 • Kızarıklık
 • Kaşıntı
 • Ağrı
 • Aşırı kuruluk
 • Çatlaklar
 • Kabarcıklar

Eğer egzama tahriş edici (temizlik maddeleri, kimyasallar, gıda, metal, plastik vb)  nedenlerden kaynaklanıyorsa – ki bu tür egzama cildin tahriş edici maddelere uzun süreli ve sık bir şekilde maruz kalması sonucu gelişir- bu tür egzamaya ait belirtiler aşağıdaki gibi olabilir:

Sponsorlu Bağlantılar

 • Parmak aralarındaki perdeli bölgelerde çatlama ve kızarma olması
 • Tahriş edicilerle temas halinde ciltte batma ve yanma hissi oluşması

Egzamanız bir alerjiden de kaynaklanabilir. Allerjik kontakt dermatit egzama denilen bir tür egzama boya, parfüm, kauçuk ya da bir bitki gibi alerjen maddelerden kaynaklanabilir. Bu tip egzama belirtileri genellikle parmak uçlarında yoğunlaşır. Ancak ellerin herhangi bir bölgesinde de görülebilir. Yaygın şekilde görülen belirtileri şunlardır:

 • Alerjene maruz kaldıktan ciltte kabarma, kaşıntı, şişme ve kızarıklık görülmesi
 • Cildin kabuklanması, pullanması ve çatlaması
 • Alerjene uzun süre maruz kalma sonucunda ciltte kararma veya kalınlaşması görülmesi

Ellerdeki egzamanın diğer bir nedeni de ”atopik dermatit” olabilir. Atopik dermatit kaynaklı egzamalar yetişkinlere göre çocuklarda daha çok görülmektedir. Yetişkinlerde de önemli bir oranda görülmektedir. Atopik dermatit belirtileri şunlardır:

 • Günler hatta haftalar süren aşırı kaşıntılar
 • Cildin kalınlaşması
 • Deride lezyonlar

ÖNCELİKLE EL EGZAMASI NASIL ÖNLENİR

#### Egzama tetikleyicilerine daha az maruz kalmaya çalışın. Doktorunuz cilt testi yaptırdığında hangi maddelerin alerjiye neden olduğunu öğrenin. Elinizden geldiğince bu tür tetikleyici alerjenlere maruz kalmamaya çalışın. Eğer temizlik ürünlerindeki bir madde ise değiştirin, başka birinin sizin yerinize kullanmasını isteyin veya koruyucu bir eldiven takınız.

#### İçinde tahriş edici koku ve boyaların olmadığı sabun ve nemlendirici ürünler kullanın. Çünkü el egzaması bu tür yapay koku ve boyalar içeren ürünlerden de kaynaklanmaktadır. Hassas ciltler için olan veya tümüyle doğal içeriğe sahip ürünler tercih ediniz.

 • Bir nemlendirici ürün yerine düz vazelin kullanmayı deneyin. Vazelinin bir reaksiyona sebep olma ihtimali daha düşük olmakla birlikte nemlendirici etkisi de daha fazladır.
 • Ellerinizi çok sık yıkamayınız. Ellerinizi yıkamanız ciltteki tahriş edici maddelerin uzaklaştırılması için iyi olsa da fazla yıkamanız egzamayı daha da kötüleştirebilir. Bu nedenle kirli olmaları dışında yıkamaktan kaçının.

#### Ellerinizi kuru tutun. Genellikle ıslak veya nemli olan ellerde egzama ortaya çıkma riski daha fazladır. Eğer ellerinizle sıklıkla bulaşık yıkıyorsanız veya ellerinizin nemli kalmasına sebep olan başka bir işle uğraşıyorsanız, egzamanın iyileşmesi için farklı çözümler bulunuz. Örneğin bulaşık makinesi kullanılabilir veya en azından bulaşık yıkarken eldiven takılabilir.

 • Su veya nem ile işiniz bittikten sonra ise ellerinizi hemen kurulayın ve tamamen kuruladığınızdan da emin olunuz.
 • Ellerinizin ıslak kalma süresini azaltmak için duş sürenizi de kısaltınız.

#### Ellerinizi sık sık kaliteli bir nemlendirici ile nemlendirin. İyi bir nemlendirici kullanılması egzamanın önlenmesinde etkilidir. Ayrıca kullanılan nemlendirici ürünün de tahriş edici olmaması önemlidir. Merhemler de genellikle el egzaması için en iyi seçeneklerden biridir. Tahriş olmuş cilde uygulandığında iyi nemlendirir ve batmalar ve yanmaların daha az olmasına yardımcı olur. Ellerinizi gerektiği her an nemlendirebilmek için yanınızda, çantanızda ufak bir tane bulundurun. Ellerinizi yıkadığınız zaman veya kuru hissettiğiniz zaman çıkarıp kullanırsınız.El Egzamasına Ne İyi Gelir

 • Doktorunuza “Tetrix” gibi nem koruyucuları kullanma hakkında danışabilirsiniz. Bu tür ürünler mağazalarda satılan nemlendiricilerden çok daha etkili olabilmektedir.

#### Elleriniz tahriş edici maddeler ya da alerjenlere maruz kalacağı zaman pamuk astarlı eldivenler takınız. Eğer bu tür kimyasalları ve ellerinizi tahriş edici diğer maddeleri kullanmaktan kaçınamıyorsanız, en azından bu maddelere maruz kalmamak ve ellerinizi korumak için pamuk astarlı lastik eldivenler kullanınız. Eldivenleri elinizi tahriş edici maddelere her maruz kalacağınız zaman mutlaka takınız.

 • Eldivenlerinizi yıkayacağınız zaman kokusuz ve boyasız sabunlarla yıkadığınızdan emin olunuz. İçini dışa çevirerek asın ve tekrar kullanmadan önce iyice kurumasını bekleyin.
 • Eğer hem pişirme hem de temizlik için eldiven kullanacaksanız, farklı çift eldivenler kullandığınızdan emin olun.

#### Elleriniz tahriş edici maddelere ve alerjenlere maruz kalacağı zaman parmağınızdan yüzüğü çıkarınız. Yüzüklerin altından ve yanlardan giren maddeler daha fazla tetikleyici rol oynayabilir.

#### Egzama tedavisi için ağartıcı banyosu kullanımı hakkında doktorunuza danışın. Su ile seyreltilmiş beyazlatıcı ürünlerin ciltteki bakteri miktarını azaltarak egzama için faydalı olduğu görülmüştür. Elbette ki denedikten sonra tetikleyici olduğu görülürse hemen kullanımı bırakılmalıdır. Kullanmaya başlamadan ve egzamalı cilt bakım rutinine eklemeden önce bir uzmana danışmanız gerekecektir.

 • Beyazlatıcıyı elinize uygulamadan önce su ile seyreltmeniz gerektiğini unutmayın. Bir galon suyun içine yaklaşık yarım çay kaşığı katılması yeterlidir.
 • İçeriğindeki çamaşır suyu benzeri maddeden dolayı renkli elbiselerinize, halılara veya diğer başka yerlere bulaşmasına karşı dikkatli olun.

#### Stresi kontrol altına alın. Bazı durumlarda, egzamanın tetiklenmesine yoğun stres durumlarının sebep olduğu görülmüştür. Egzama açısından ve vücudun geneli açısından stres faktörünü ortadan kaldırmak için hayatınıza çeşitli rahatlatıcı unsurlar eklemeye çalışın. Bunların başında günlük egzersizler yapılması ve dinlenmek için yeterli zaman ayrılması gelir. Bunun dışında yoga veya meditasyon yapma, derin nefes egzersizleri yapma, müzik dinleme, kitap okuma, yürüyüşlere çıkma ve duş alma gibi faaliyetler de stresi azaltmak için yapılabilecek aktivitelerdir.

EL EGZAMASI NASIL GEÇER?

#### Belirtileri gördükten sonra teşhis için mutlaka kısa sürede bir uzmana görünün. Herhangi bir tedaviye başlanmadan önce, belirtilerinizin egzama kaynaklı olduğunun kesinleşmesi gerekir. Çünkü görülen belirtiler belki de sedef hastalığı veya mantar enfeksiyonu gibi başka bir cilt rahatsızlığından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle test yapılması için mutlaka tıbbi bir muayene şarttır. Elde edilen sonuçlara göre doktorunuz ya bir tedaviye başlayacak veya hastalığınızın şiddetine göre belki de başka bir birime sevk edecektir.

#### Cilt testi de yapılabilir. Egzamanın nedeni konusunda eğer alerjiden şüphelenirse veya diğer muhtemel sebeplerden biri çıkmadıysa cilt testi yapılması istenebilir ve buna göre tedavi süreci de şekillenir.

 • Cilt testi sırasında cildin belli bir noktasına alerji yapan maddelerden bir miktar uygulanır ve ciltte reaksiyon olması beklenir. Testin kendisi zarar vermez ancak alerjiye sebep olan maddenin yarattığı tahriş ve reaksiyon biraz ağrıya neden olabilir.
 • Nikel egzamanın tetiklenmesine neden olan yaygın tahriş edicilerden birisidir. Cilt testi ile nikel alerjisi de kontrol edilebilir.
 • Aynı zamanda düzenli olarak yanınızda bulunan veya cildinize uyguladığınız bazı maddeler için de aynı şekilde test yapılabilir. Bakılacak bu ürünlerin arasında sabunlar, nemlendiriciler, temizlik ürünleri veya işyeri veya evinizin bir parçası ve rutini haline gelmiş özel maddeler yer alabilir.

#### %1 konsantrasyona sahip bir “hidrokortizon” merhemi kullanabilirsiniz. Özellikle egzama için etkili olan bu tür merhemler doktorunuz tarafından önerilebilir. Bu merhem sayaç üzerinde ve reçete ile kullanılabilir. Kullanacağınız krem ve diğer ilaçların yanı sıra günlük hayatta nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda da doktorunuzdan tavsiye isteyebilirsiniz.

 • Çoğu hidrokortizon ürünlerinin banyo veya duştan çıktıktan sonra olduğu gibi cildiniz yumuşak ve nemli iken kullanılması gerekir. Bu nedenle kullanacağınız egzama ürünlerinin prospektüsünde yer alan yönergesine göre kullandığınızdan emin olunuz.
 • Daha güçlü topikal kortikosteroidler bazı durumlarda gerekebilir ancak doktor tarafından reçete edilmesi gerekecektir.

#### Kaşıntıyı azaltmak için soğuk kompres uygulaması yapın. Egzama genellikle aşırı kaşıntıya neden olur ama kaşıntıyı rahatlatmak için ellerinizle kaşımamalı (enfeksiyonlara yol açabilir) ve bu yüzden kaşıntı olduğu zaman bu kaşıntıyı yatıştırmak için ilgili alana soğuk kompres uygulayınız.

 • Soğuk bir kompresi buz dolabından çıkardığınız buz kalıplarını bir bez parçası ya da havluya sarmak sureti ile yapabilirsiniz.
 • Kaşıntıya karşı alabileceğiniz önlemlerden birisi de tırnaklarınızı kısa kesmenizdir. Böylece istenmeyen kaşımalar ve dolayısıyla egzamanın kötüleşmesi bir nebze önlenmiş olur.el egzamasından nasıl kurtulurum

#### Oral antihistaminikler alabilirsiniz. Bazı durumlarda, reçetesiz sunulan oral antihistaminikler elde görülen egzamanın tedavisine yardımcı olur. Ancak bu tür ilaçların uyuşukluğa neden olabileceğini göz önünde bulundurun. Çünkü bu yan etkisinden dolayı gün içersinde birçok işi rahat ve güvenli yapamayabilirsiniz. Yine de egzamanız için faydalı olup olmayacağını öğrendikten sonra eğer önerilirse alabilirsiniz.

#### Antibiyotik kullanmanız gerekebilir. Egzamalar bazen ciltte meydana getirdiği kabarcıklar, çatlaklar ve açıklıklar nedeniyle enfeksiyonlara ve döküntülere yol açar. Cildinizde kızarıklık, şişlik ve ağrılar diğer egzama tedavilerine rağmen devam ediyorsa muhtemelen enfeksiyon vardır. Bu nedenle bu tür iltihap belirtilerinin ortadan kaldırılması için doktorunuz tarafından bir antibiyotik reçete edilebilir.

 • Doktorunuzun tavsiyesi olmadığı sürece antibiyotik almayın. Eğer ihtiyacınız olmadığı halde alırsanız, hem yeterli etkiyi göstermeyecek hem de yan etkileri ile vücudun diğer bölgelerine zarar verebilecektir.
 • Doktorunuz reçete ettiği antibiyotikleri bitene kadar önerilen dozajlarda kullanmaya devam edin. Belirtileriniz ve şikayetleriniz azalsa bile ilacı yarıda kesmeyin ve bitmesini bekleyin. Aksi halde enfeksiyonların tekrar baş göstermesi riski bulunmaktadır.

#### Reçeteli diğer ilaçlar hakkında doktorunuza danışın. Bazı durumlarda, el egzaması reçetesiz satılan topikal kremler ve yapılan yaşam tarzı değişikliklerine olumlu yanıt vermeyebilir. Bu gibi durumlarda, doktorunuz topikal ürünler yerine sistemik kortikosteroid veya bağışıklık sistemini baskılayıcı bazı ilaçları reçete edebilir. Ancak bu tür ilaçların potansiyel yan etkilerinden dolayı öncelikle topikal diğer yöntemlerin denenmiş olması gerekir.

#### Topikal bağışıklık düzenleyici ilaçlar konusunda doktorunuzdan bilgi alınız. Eğer yukarıda sayılan egzamaya yönelik tedaviler ve ilaçların hiçbiri işe yaramadıysa doktorunuz “topikal immunomodulatör” kremi reçete edebilir. Elidel ve Protopic egzama tedavisinde FDA tarafından onaylanan reçeteli iki kremdir. Bu ilaçlar bağışıklık sisteminin bazı maddelere verdiği tepki şeklini değiştirir. Bu yüzden diğer ilaçların etkili olmadığı durumlarda uzman kontrollü kullanılırlar.

#### Fototerapi almak isteyebilirsiniz. Egzama da dahil olmak üzere bazı cilt hastalıkları fototerapiye olumlu yanıt verirler. Fototerapi, cildin kontrollü şekilde ultraviyole ışığına maruz bırakılmasını içerir. Bu tedavi yaklaşımı, topikal yaklaşımların başarısız olduğu durumlarda sistematik tedavi seçeneklerine geçmeden önce önerilir.

 • Tedavi gören hastaların yaklaşık %60-70 ‘inde etkili olmaktadır ancak belirgin bir düzelmenin görülebilmesi için düzenli olarak birkaç ay devam edilmesi gerekir.

ÖNEMLİ İPUÇLARI

 • Özellikle çok kuru iklimlerde veya mevsimlerde, yatak odası için bir nemlendirici alınız. Havanın nemli tutulması, egzama belirtilerini azaltmaya yardımcı olacaktır.
 • Egzamanız kötüleşirse veya uyguladığınız tedaviler ile iyileşme göstermezse doktorunuzla konuşun.
 • Egzama tedavisinin zaman alabileceğini ve bu süre sonunda da tamamen yok olamayacağını da unutmamanız gerekir. Tedavi sürecinde denediğiniz farklı tedavi seçenekleri arasından hangilerinin size daha iyi geldiğini ve etkili olduğunu fark edeceksiniz. Olumlu etkisini gördüğünüz bu tedaviye iyileşme sağlayana kadar düzenli şekilde devam ediniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  ben 39 yaşndayım yazılarınızı okdum teşekür ederm
  iki yıldır ellermde – sag ayak üstü ve kol dirseklerimde egzema var bana nasıl yardımcı olursunuz .bana tavsiye edeceginiz ilacları fiyatı nedır ve nasil alabilirim,ne kadar süre kullanmam gereklidir.teşekkürlrmi bildirir işlernizde başarılar dilerim.ii çalişmalar.

  Sağlık

  sayın dr. ellerimde gorulen egzama icin ne yapabilirim kullandıgım krem fayda etmiyor kremin adı stafine pomat kul. zizin bir oneriniz olursa sevinirim iyi calısmalar

  Sağlık

  Merhaba ben 23 yaşındayım 5 yıldır saç derim kaşınıp sonra pul pul olup dökülüyor buna bağlı olarak da saçlarım dökülüyor doktora gittim bana dermovate verdi. kullandım fakat bir süre sonra o da etki etmemeye başladı.Şimdi ne yapabilirim.Yardımcı olacağınız için teşekkür ederim

  Sağlık

  benim bebeğim yaşına girdi. yaklaşık 1 – 1,5 aydır yanaklarında toplu iğne başı kadar kabarcıklar oldu
  alerji şurubu kullandık.geçmedi.doktorumuz cildiye doktoruna yönlendirdi.atopik egzama denildi.5 günlük bir krem kullandık ve sonrasında bepantol a devam ediyoruz.hala devam ediyoruz.şimdi çok sıcak olduğunda ,ağladığında yanakları çok kızarıyor.sabah kalktığımızda bişey kalmıyo.ne yapabilirizz.yardımcı olurmusunuz?

  Sağlık

  meraba bebeğim 1.5 yaşında yaklaşık bir yıldır yanaklarında toplu iğne başı kadar kabarcıklar oluştu doktorumuz atopik egzema teşhisi koydu ve tedavi için tuzlu serum pansumanı vede locoıd lipokrem verdi sıcaklarda yanaklarındaki kızarıklık artıyor.sabahları uyandığında azalıyor banyo yaptırırken nelere dikkat etmliyiz başka tedavi yöntemi önerirmisiniz iyileşme süreci zaman alırmı ergenlikte iz kalırmı cevap yazarsanız sevinirim.

  Sağlık

  Hocam yardımlarınız içim şimdiden teşekkür ererim;
  Benim sorunum yaklaşık 5-6 yıldır devam eden bir hastalık. Cinsel ilişki sonrası cinsel organımda deri döküntüleri, kızarıklıklar oluşmaya başladı. Masturbasyon sonrası penisimde yırtılmalar ve kabuk bağlamalarla beraber kızarıklıklar oluyor. Şu an locaid lipokrem kullanıyorum. (Doktor tavsiyesi ile ) Ancak kullanalı 2 gün olmasına rağmen toğlu iğne başı gibi tomurcuklar çıkmaya başladı penisimde. Bu tedavi süresi işe yarıyor anlamına geliyor.
  İlginize tekrar teşekkür ederim.

  Sağlık

  Merhaba;
  vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim. Ben 20 yıldır egzama hastasıyım. önce saçlarımda başladı sonra vücudumun her yanına yayıldı.önce kızarıyor sonra kuruyup pul pul dökülüyor. Dermovate krem kullanıyorum ama artık hiç yararı olmuyor . Ne yapabilirim ? yardımcı olursanız sevinirim.

  Teşekkürler

  Sağlık

  bu hastaliktan kurlus yok moralinizi bozmayin yapacak bir sey yok allaha herkese bol sifalar alr versin allaha dua edin

  Sağlık

  pomat elecon tamamen geçirmesede düzenli kullanımda yok ediyo ama tekrar geliyo. herkese acil şifalar.

  Sağlık

  Benim yüzümde egzama var kızarıklık v pul pul dökülme oluyor sadece. dermovate kullanmaya başladım acaba egzama için ne yapabilirim. dermovate etkili olrmu ve sebamed nemlendirici gündü kremi ile sebamed yüz temizleme jeli etkili olurmu

  Sağlık

  Merhaba ben 23 yaşındayım 5 yıldır saç derim kaşınıp sonra pul pul olup dökülüyor buna bağlı olarak da saçlarım dökülüyor doktora gittim bana dermovate verdi. kullandım fakat bir süre sonra o da etki etmemeye başladı.Şimdi ne yapabilirim.Yardımcı olacağınız için teşekkür ederim

  Sağlık

  merhaba,ben daha 11 yaşındayım ve ensemdeki bölge pul pul dökülüyor ve saçlarımda dökülüyor bana lütfen yardım edin.teşekkür ederim.

  Sağlık

  Merhaba ben 23 yaşındayım 5 yıldır saç derim kaşınıp sonra pul pul olup dökülüyor buna bağlı olarak da saçlarım dökülüyor doktora gittim bana dermovate verdi. kullandım fakat bir süre sonra o da etki etmemeye başladı.Şimdi ne yapabilirim.Yardımcı olacağınız için teşekkür ederim

  Sağlık

  sevgili arkadaşlar size farklı uygulama sunup ekzamanızı yok etmeye yardımcı olacağım ALLAH razı olsun derseniz sevinirim.
  Hergün 15-16 sap maydonozu katı meyve sıkacağında suyunu çıkarın yarım su bardağı su ekleyip her sabah aç karnına için kahvaltıyı yarım saat sonra yapın.Bu uygulamayı ekzama geçene kadar yapabilirsiniz genellikle bir-iki hafta içinde iyileşiyor.Geçmiş olsun.

  nazife

  arkadaşlar 8 yıldır saç egzamasıyla uğaraşıyorum tüm kortizonlu ilaç ve losyon kremleri kullandım işe yaramadı en sonunda bi forum sitesinden okudum vichy yeşil kapaklı şampuan tamamen tedavi ediyor şişeyi yarıladığımda tüm döküntü ve yaralarımdan kurtuldum allahın izniyle şiddetle tavsiye ederim

  hasan

  slm arkadaşlar egzema için majistral ilaçlarımızı ilk etapda ücretsiz göneriyoruz arayın sizede gönderelim 0541 309 36 98 kargo ücreti veya ilaç ücreti ödemiyorsunuz

  şifa

  İyi günler dileyerek başlamak istiyorum , egzama 30 lı yaşlarımdan sonra benim de başıma gelen bir sağlık sorunu. Zaman zaman ellerimde tüm belirtilerini yaşıyorum. İlk başta gitmiş olduğum bir doktoroun tavsiyesine uyarak kendisinin vermiş olduğu ciddi gıda perhizi ile sorunu aşmıştım. örnek vermek gerekirse, her türlü sütlü gıdalar ( beyaz peynir,süt, yoğurt ) bebekler de anne sütü içtiği için bebeği olan annelerin doktorlarına danışıp mama takviyesi yapmalarını önerebilirim, çilek, domates , kavun, tereyağ , patlıcan gibi bir çok sebze ve meyveden uzak durmanız gerekiyor, aynı zamanda stres ile de çok ilgili . Kaşıntı olması durumunda su ile gerekirse ılık su ile banyo yapmanız bir nebze olsun hafifletici olabiliyor. Belirli bir periyodu yok ve genelde çok sıkıldığım zamanlarda tekrar ediyor, epey ilerleyen bir durumunu da yaşadım , kortizonlu olarak eczacı arkadaşımın kendi hazırlamış olduğu kortizonlu merhemi kullanıp , pamuk eldivenleri giymiştim, hava ile temas etmemesi gerekiyor. Epey faydası oldu hatta bir kaç yıl bana tekrar uğramamıştı. Arada bir nükseder gibi olduğunda ise bende tek etkili ilaç olan , daha doğrusu bitkisel takviye olarak kullanılan Solgar firmasının Enginar ekstratı… Kür şeklinde her gün 1 adet içince karaciğer fonksiyonlarınızda düzelme oluyor, doğal olarak da cildinize ve sinir uçlarına da etkisi oluyor, kaşıntılar bitiyor ve iyileşiyorsunuz. sigara kullandığım için onun da tetikleyici bir rolü var. Ancak karaciğer çok hassas bir organımız ve herhangibir sıkıntı anında hassas bünyeler için hemen sinyal verebiliyor. Bu nedenden ötürü mümkün olduğunca stresten uzak durmaya çalışmak gerekiyor ve enginarın mucizesi… Bünyeden bünyeye göre ve hastalığın derecesine bağlı olarak da süreç değişebilir. Dilerim faydam dokunabilmiştir. Hepinize acil şifalar dilerim. Sevgiler.

  acun

  yaklaşık bir senedir saçların dokuluyor çok kötü ciddiye deri doktoruna gittim saç kiran var dedi sonra başka doktora gittim kan tahlil yaptın B12 vitamin eksikliği var dedi iğne ilaç verdi birde kafamdaki kaşıntılar için şampuan sensinol diye ilk başlarda iyi geldi ama kafamda dünden beri bir sürü yara çıktı yastığa koyamıyorum ve hala saçların dokuluyor yardım edin.

  Sitemizdeki arama kısmında kaçkıran Yazarak arama yaptırabilirsiniz. Ayrıca sitemizde B12 Vitamini hakkında birçok makale vardır.
  Değerli ziyaretçimiz, kafa derisindeki yaralar aldığınız ilaçlar ya da kullanmış olduğunuz şampuan da bu yaralara neden olabilmektedir. Bu ürünleri bir müddet kullanmayı bırakın. Durumu gözlemleyin.

  Ayşegül C.

  egzemadan kurtulmak için günde 4-5 kez SHEAP PRO kremi kullanın. 3-4 günde bitirir. ama stres yada alerji yapan şeylerle tekrarlar unutmayın

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Cilt İçin Deniz Kestanesi
Boy Uzatma
Kaş Dökülmesi, Nedenleri ve Çözümleri
Yüz Ameliyatı
Dudak Çevresi Kırışıklıkları Nasıl Giderilir?
Sabun ve Kül
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.