EL TİTREMESİ
Ellerimiz vücudumuzun en önemli organlarındandır. Bazen ellerimizin herhangi bir sebeple bağlı olarak titremesi insanın gündelik hayatını olumsuz etkileyen faktörlerdendir. Titreme, istemsiz olarak tekrarlayan ince ritmik sarsılma hareketleridir. Titremenin değişik nedenleri olabilir.

Makalemizde titremenin çeşitleri, nedenleri ve tedavisi hususunda bilgi vermeye çalışacağız.

Sponsorlu Bağlantılar

El titremesinin hangi çeşitleri vardır?

 • Kişi istirahat halinde iken titreme olabilir. Yani durduk yere meydana gelebilir. Bu tip titreme normal kabul edilmektedir. Aşırı şekilde eller ve kollarımızın kullanılması sonucu meydana gelen yorgunluk sonucunda titreme oluşabilir. Bu tip, dinlenme ile kendiliğinden geçmektedir.
 • En sık rastlanan tipi olup, bir elde başlayıp zamanla diğer ele de sıçramaya başlar. Yeme, içme gibi önemli faaliyetlerde kayıp meydana gelir. Genelde bu tip titremenin ailesel bir öyküsü bulunmaktadır. Her yaşta görülebilir fakat ileri yaşlarda daha fazla meydana gelir. Uykuda titreme kesilir.
 • Diğer bir tip ise Intansiyon tremorudur. Bir işe odaklandığınızda ellerinizde titremeler artıyor olabilir. Bu iş genelde ince işler olmaktadır. Hasta sadece hedefe yaklaşıp odaklandığı zaman titreme meydana gelir.
 • Başka bir el titremesi de psikoloji olarak meydana gelebilir. Ani başlar, kadınlarda daha sık görülür. Hatıraların hatırlanması bunlara örnek verilebilir.

Evde ne yapabilirim?

Sponsorlu Bağlantılar

 • Stresi azaltın
 • Kolunuza ağır bir cisim takabilirsiniz
 • Düzenli uyuyun, uykunuzu alın
 • Kafeinli besinlerden uzak durun
 • Tarçın içilmesi el titremelerine iyi gelir.

Nedenleri ne olabilir?

Yukarıda kısmen nedenlerinden söz etmiş bulunmaktayız. Bunlara ilaveten el titremeleri bilinmeyen bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu genel başlıklar altında verilen titremeler dışındaki bazı durumlar da elde titremeye neden olabilir. Bunlara da değinecek olursak.

Merkezi sinir sistemimizi etkileyen hastalıklar veya ilaçlar titremeye neden olabilir. Nedir bu hastalıklar? Parkinson, karaciğer yetmezliği, şeker hastalığı, alkolizm, cıva ve kurşun zehirlenmesi, hipertiroidi gibi.

Bazen kişilerdeki stres, kafein ve alkol kullanımı da el titremelerine neden olabilir.

Tedavisi nasıldır?

Yukarıda da belirtildiği gibi el titremelerinin tek bir sebebi yoktur. Bu sebeple bir doktora görünmeniz yerinde olacaktır. Doktorunuz size el titremesine neden olan faktörün ortadan kaldırılması yönünde tedavi süreci başlatacaktır. Bu tedavi sürecinde ilaçlar etkili olabilmekte, ilaçla tedavinin yetersiz olduğu durumlarda ise cerrahi müdahaleye başvurulmaktadır.

                                                                                                          SAĞLICAKLA KALINIZ 

 

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  yeşil çay el titremesine muazzam faydalı.mutlaka yeşil çay için!
  sakın kaynatmayın! demleyerek için!acil şifalar.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Helicobacter pylori Enfeksiyonu Tedavisi Nasıl Yapılır?
Kalp Sağlığının Korunması İçin Beslenmeye Dikkat
Düşük Tansiyon Belirtileri
DİZ AĞRISI NEDENLERİ NELERDİR?
Akdeniz Anemisi
Alt Sırt Ağrısı Nedenleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.