EL VE AYAKLARDA TERLEME

Ter bezleri vücudun doğal termostatI olarak görev yapar. Bazen aşırı şekilde çalışarak ter üretir ve bunun sonucunda ellerin içi ve ayaklar ıslak hale gelir.

El ve Ayaklarda Yanma

Aşırı terleme rahatsızlığı olan kişiler hem başkaları ile tokalaşmak istemez, hem de karşıdaki kimse böyle bir eli tutmak istemez. Toplumda azımsanmayacak şekilde kitlenin sessiz çığlıklarını oluşturan ve sosyal utangaçlığa neden olan sorun karşısında elbette günümüz tıbbı çaresiz değil. Hiperhidroz yada aşırı terleme durum tedavi edilebiliyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Sıcak, nemli hava, sıkı egzersiz, duygusal stres, panik atak gibi birçok neden vücut ısısının aniden yükselmesine sebep olabilir. Aşırı terleme terli avuç içi (palmar hiperhidroz), terli ayak (plantar hiperhidroz) veya terli koltukaltı (aksiller hiperhidroz) olam üzere vücudun çeşitli bölümlerinde ortaya çıkabilir. Hatta çoğu kişi yaz olsun kış olsun ellerinin sürekli terlediğinden şikayetçidir.

Aşırı terlemenin en önemli nedenlerinden biri kafein yada kafein içeren ürünlerin fazla miktarda alınmasıdır.

İnsan vücudunun derisinde 2-5 milyon arasında ter bezi yer almaktadır. Vücut ısısı yükseldiğinde ise bu ter bezleri otomatik olarak deri yüzeyine ter bırakır. Terin buharlaşması durumunda ise cilt soğumaya başlar ve bu nedenle aşırı terleme sorunu olan kişilerin terleyen alanlar soğuk bir duruma kavuşur.

Sponsorlu Bağlantılar

Özelleşmiş apokrin ter bezleri, koltuk altında aşırı terlemeden sorumludur.

Sıcak, nemli hava, stres ve anksiyete gibi çeşitli faktörlerin yanısıra sıra, avuç içi ve ayaklarda terlemeye neden olan başka tetikleyiciler de vardır. Bunlar arasında;

 • Kafeinli içecekler ve alkol
 • Hipoglisemi (kan şekeri düşüklüğü)
 • Tıbbi ilaçlar (örneğin bazı ağrı kesiciler, kardiyovasküler ilaçlar ve antidepresanlar gibi)
 • Menopoz
 • Hipertiroidi (aşırı aktif tiroid)

EL VE AYAK TERLEMELERİNDE TEDAVİ NASIL YAPILIR?

Günümüzde sıkça kullanılan ve reçetesiz satılan, birkaç gün boyunca kokuyu perdelemeye yarayan bir çok çeşit deodorant ve parfüm bulunmaktadır. Elbette bunlar ter kokusunu bastırmaktan başka bir işe yaramazlar. Daha uzun süre kullanılması amacı ile ise alüminyum klorür içeren güçlü ter önleyici ürünler de bulunmaktadır.

Uzun rahatlama için, bazı dermatologlar avuç içi ve koltuk altı için botox enjeksiyonlarının yararlı olabileceğini düşünmektedirler. Günümüzde de uygulanan bu yöntem ile rahatsızlığı olan kimse 4-6 ay arasında sorunlarından uzaklaşabilmektedir.

El ve Ayaklarda Üşüme

Yine, ter bezlerinin aşırı çalışmasını inhibe etmek için kullanılan bir diğer yöntem ise iyontoforezdir. İyontoforezde ter bezlerine düşük derecede elektirik aımı uygulanmakta ve aşırı çalışma engellenmektedir. Bu yöntem de kişilerde geçici bir rahatlama sağlamaktadır.

Hiperhidrozun çok şiddetli olduğu durumlarda, uzmanlar endoskopik transtorasik sempatektomi olarak bilinen bir cerrahi işlem önerebilir. Bu ameliyat, kalıcı hiperhidrozu durdurmak için etkili olan tek yoldur. Operasyon genel anestezi altında yapılır ve ince bir kesi açılarak ter bezlerini kontrol eden sempatik sinirlerin kesilmesini içermektedir. Hastalar genellikle birkaç gün içinde günlük normal aktivitelerine dönebilmektedirler.

EL VE AYAK TERLEMELERİ İLE BAŞA ÇIKMANIN DİĞER İPUÇLARI NELERDİR?

Eğer, sürekli terli avuç içi ve ayak veya koltuk altı terlemelerinden şikayetçi iseniz aşağıdaki adımlar size yardımcı olabilir;

 • Yatmadan önce avuç içi ve ayaklarınıza ter önleyici ürünler uygulayın.
 • Sempatik sinir sistemini tetikleyebilen kafein ve baharatlı gıdalardan uzak durun.
 • Günlük duş alın, fakat vücut ısısının çok hızlı yükselmesine neden olan sauna ve sıcak duştan kaçının.
 • Banyo ya da duştan sonra mikroorganizma üremesine engel olmak için terleyen organlarınızı kurulayın. Bilinen ayak kokusu ayakta mikroorganizmaların üremesi sonucu meydana gelir.
 • Yalın ayak gezebilirsiniz. Bu, ayaklarınızın havalanmasını sağlar.
 • Ayakkabılarınızı giymeden önce ayaklarınızın kuru olduğundan emin olun.
 • Doğal malzemelerden yapılmış gevşek pamuklu çorap ve giysiler giyin. Onlar nemi daha iyi emer, ayak ve cildinizin nefes almasını sağlar.
 • Meditasyon yapın. El ve ayaklarınızın terlemesine neden olan stres ile başa çıkmada etkili bir seçenektir.

El ve ayak terlemelerinde çeşitli bitkisel kürler de bulunmaktadır. Fakat aşırı hiperaktif ter bezleri için yeteri kadar çözüm sunmamaktadır.

NOT:  El ve ayak terlemeleri ile ilgili hastanelerin Dermatoloji, endokrin yada dahiliye bölümleri ayrı ayrı yada birbiri ile beraber ilgilenebilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Alex

  Avuç içi terlemesi hiperhidroz? iyontoforez deneyin.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
HIV yada AIDS
Kas Ağrısı, Nedenleri, Nasıl Geçer?
Böbrek İltihaplanması
Gece Öksürüğü Neden Olur
Baş Ağrısı
Kavalkemiği
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.