EL VE AYAKLARDA TİTREME

Titreme, istemsiz olarak vücutta meydana gelen ritmik hareketlerdir. Normalde istmeli olarak kullanılan bölgede meydana gelir. Çoğu durumda stresli bir olay karşısında yada aşırı heyecan altında meydana gelebilen durum, bazen daha ciddi sağlık sorunlarına işaret edebilir.

Vücutta sıklıkla ellerde meydana gelir ve nedenine bağlı olarak 20 den fazla farklı çeşidi bulunmaktadır. Titremenin bazı türleri her ne kadar geçici olsa da diğer bazı türler ilerleyici ve kroniktir.

Sponsorlu Bağlantılar

Esansiyel Tremor

Esansiyel tremor, titremenin en sık görülen formudur. Esansiyel tremor, dejeneratif nörolojik hastalıkların bir parçası değildir ve ayrı bir şekilde gerçekleşir. Titeme sıklıkla elleri etkiler fakat bunun yanında baş, ses telleri, kollar, bacaklar, dil ve gövde kasları dahil çeşitli bölgelerde ortaya çıkabilir.

Stres, duygusal değişiklikler, kafein ve diğer uyarıcılar belirtilerin kötüleşmesine neden olabilir. Bu bozukluk, çoğunlukla 40 yaş ve üzeri kimseleri tehdit eder ve ilerleyici olabilir. Esansiyel tremor, insanların yaklaşık yüzde 50’ sinde ailesel olarak aktarılır. Ailesel tremoru olmayan kimseler arasında esansiyel tremorun nedeni tam olarak açıklanmamıştır.

Parkinson Hastalığı

Sponsorlu Bağlantılar

Parkinson hastalığı beynin substantia nigra bölgesinde sinir hücrelerinin kaybı nedeniyle kas kontrolünün ilerleyici bir biçimde bozulması ile karakterize kronik bir hastalıktır. El ve ayaklardaki titreme parkinson hastalığının ilk belirtisidir. Bu nedenle titremenin başladığı durumlarda hastalığın daha da ilerlememesi için tedaviye başlanılması şarttır.

Hastalığın ilk başlangıcında titremeler vücudun sadece bir tarafını etkiler. Daha da spesifik olarak ellerden biri etkilenir. Fakat bunun yanında çene ve ayaklardan da ilk olarak ortaya çıkabilir. Parkinson hastalığından kaynaklanan titreme, dinlenme zamanında kötüleşir ve kasıtlı hareketler ile düzelme gösterir – esansiyel tremorun karşıtıdır. Parkinson hastalığı ilerledikçe, titreme vücudun her iki tarafında ve şiddetinde arta görülür. Parkinson hastalığı tedavisi yapıldığında görülen belirtilerin şiddeti azaltılabilir fakat hastalığın seyrini değiştirmez.

Metabolik Hastalıklar

Bazı metabolik bozukluklar, tüm kişilerde düşük seviyeli titreme oluşturabilir. Düşük kan şekeri, aşırı aktif tiroid bezi veya alkol bağımlılığı ve buna bağlı yoksunluk el ve ayaklarda titremeleri tetikleyebilir. Bu tür titremeler bronkodilatör, lityum, teofilin, valproat, metoklopramid, amiodaron ve bazı antipsikotik ilaçlar da dahil olmak üzere bazı ilaçların bir yan etkisi olarak ortaya çıkabilir.

ÖNEMLİ NOT: Eller ve ayaklarda yada vücudun başka bir bölümündeki titremler ciddiye alınmaldır. Titremeler başlangıcın itibaren “geçer” düşüncesi ile zaman kaybedilmemelidir. Eller ve ayaklardaki titiremler ile hastanelerin Nöroloji Bölümleri ilgilenmektedir.

Nerede ya da hangi şekilde ortaya çıkarsa çıksın, tremor yakınması olan kişinin, buna eşlik edebilecek hastalıklar açısından değerlendirilmek amacıyla bir nöroloğa başvurması gerekiyor. Kullanılan bir ilacın dozunu ayarlayarak bu sıkıntıyı sona erdirmek mümkün oluyor. Kimi zaman da çok önemli bir hastalığın ilk ve tek bulgusu olarak ortaya çıkan tremora tanı konması hayati önem taşıyor.

NELER YAPILABİLİR?

Şayet genetik bir tremordan söz edilmiyorsa yapılabilecek bir şeyler vardır. Durum kalıtsal ise belirtileri azaltacak ilaç tedavisine başlanacaktır. Diğer durumlarda;

  • Kafein ve bunu içeren gıdaların alımını sınırlayınız
  • Stres ve sıkıntıdan olabildiğince uzak durunuz.
  • Fiziksel yorgunluk söz konusu ise dinlenmeye zaman ayırın.
  • Kan şekeriniz ile ilgili sorununuz varsa tedavi olunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Nekrotizan Yumuşak Doku Enfeksiyonu
Böbrek Kisti
PARMAK ŞİŞMESİ
Crohn Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?
Bel soğukluğu
Bacak Ağrısı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.