ELE KRAMP GİRMESİele kramp girmesi

Elde kas ve sinirler dahil olmak üzere farklı yapılar vardır ve el krampları bunları etkileyen herhangi bir faktörden dolayı ortaya çıkabilir. Eldeki sinirlere alınan bir darbe yada yaralanma, elin her gün aşırı kullanımından kaynaklanan yorgunluk da geçici yada akut olarak el kramplarının oluşmasına neden olabilir. Hızlı nefes alma nedeni ile kandaki karbondioksit seviyesi çok düşük olduğunda da el kaslarında kramp oluşabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

El krampları genellikle kısa sürelidir, ancak şiddetli ve ağrılı olabilir ve bazen karıncalanma veya yanma hissi (parestezi) ile birlikte ortaya çıkabilir. Karıncalanma ve yanma hssi ile birlikte oluşan durumlar periferik sinirlerdeki bir hasar nedeni ile oluşabilir. Periferik nöropati ise periferik sinirlere zarar veren bir durum yada diyabet nedeni ile oluşabilir. El kramplarına vücudun susuz kalması (dehidrasyon), kalsiyum ve magnezyum düzeylerinin düşük olması da neden olabilir. Isı veya sıcaklık nedeni ile vücutta oluşan dehidrasyon özellikle el, kol, bacak ve ayaklarda krampların yaygın nedenleri arasında yer alır.

Kas Seyirmesi Neden Olur?

El krampları yaralanma veya kas yorgunluğu gibi nedenlerde kendi kaynağında oluşabilir (akut) ya da böbrek hastalığı ve diyaliz gibi durumlardan kaynaklandığı taktirde kronikleşebilir. Bazı durumlarda, el krampları tiroid bozuklukları, distoni veya diyabet gibi tüm vücudu etkileyen kronik tıbbi durumların bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kendisi ciddi bir sorun oluşturmazken, buna neden olan faktörlerin sonuçları tehlikeli boyutlara ulaşabilir. Örneğin, bir dehidrasyon, tedavi edilmezse elektrolit dengesizlikleri sonucunda hayatı tehdit edebilen şok veya koma ile sonuçlanabilir. Şok ve koma durumunda kişide bilinç kaybı ve değişiklikleri, halüsinasyon görme ve ani davranış değişiklikleri görülebilir.

DİĞER BELİRTİLERİ NELERDİR?el krampları

Elde yanma veya karıncalanma hissi, el ve bilek hareketlerinde zorlanma, eklem ağrısı, uyuşma ve sertlik, el veya eklemlerde şişlik görülebilir.

Bacak Krampları Nasıl Geçer?

Diğer yandan yorgunluk, bacak ağrısı, kas seğirmesi, vücudun diğer bölgelerinde spazmlar veya nöbetler, kas zayıflığı, ağrı, şişlik veya diğer eklemlerde sertlik, iğnelenme ve batışma hissi ortaya çıkabilir.

EL KRAMPLARI NEDEN OLUR?

Eldeki yapılara gelebilecek herhangi bir hasar, diyabet, distoni ya da periferal nöropati gibi tüm vücudu etkileyen hastalıklar nedeni ile el krampları meydana gelebilir. Akut ortaya çıkan nedenler aşağıdaki gibidir:

 • Hiperventilasyon nedeniyle anksiyete veya panik
 • El kaslarına bağlı olan tek bir sinir, bir sinir grubu veya birden çok sinire zarar gelmesi
 • Dehidrasyon (yaşamı tehdit edebilen sıvı ve elektrolit kaybı)Elime Kramp Giriyor
 • Vücutta fosfat seviyesinin artması
 • Magnezyum veya kalsiyumun düşük seviyede olması
 • İlaçlar
 • Aşırı kullanım
 • Gebelik
 • Devamlı ağır egzersizler yapma

Kronik Nedenler Nelerdir?

 • Kronik böbrek hastalığı ve diyaliz
 • Diyabet (hücrelerin şekerin kullanma yeteneğini etkileyen hastalık)
 • Distoni (istemsiz kasılmaların meydana geldiği sinirsel hareket bozukluğu)
 • Periferik nöropati (Beyin ve omurilik dışında uzanan sinirlerin fonksiyon kaybına neden olan hastalık)
 • Tiroid hastalıkları

ÖNEMLİ NOT: El krampları tedavi edilmesi gereken durumlar olabilir. Özellikle dehidrasyon tedavi edilmezse böbrek yetmezliği gibi ciddi sonuçlara yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
El Bileği Çıkığı Tedavisi
Aç Kalarak Oruç Tutarak Kilo Verme
Saçkıran Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer
Ele Kramp Girmesi
Genç Kızlar İçin Hızlı ve Güvenli Kilo Verme
Kolda Zayıflık ve Güçsüzlük Neden Olur
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.