ELEKTRİK YANIKLARI İLK YARDIMElektrik Yanıkları İlk Yardım

Elektrik yanıkları cilt üzerinde küçük görünebilir veya  hiç görünmeyebilir. Ancak verdiği hasar sadece deri üzerinde değil derinin altındaki dokulara doğru derine ulaşmış olabilir. Vücuttan güçlü bir elektrik akımı geçmişse, kalp ritim bozukluğu veya kalp durması gibi vücudun içinde ciddi hasarlar bırakmış olma ihtimali çok yüksektir. Bazen elektrik akımı ve elektrik yanığı ile ilişkili düşmeler vücutta kırıklara ve diğer yaralanmalara da yol açabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Elektrik yanığı olan kişide şiddetli ağrı varsa, nefes alışverişinde değişmeler varsa, kalp atışı ya da bilincinde zihinsel karmaşalar yaşanıyorsa 112 acil servisi arayınız.

Elektrik yanığı olan biri için tıbbi yardım isteyip beklerken aşağıdaki adımları izleyin:

  • İlkin bakınız, kişiye dokunmayınız. Çünkü hala elektrik akımı ile temasta olabilir. Bu şekilde sizde akıma tutulabilirsiniz.
  • Mümkünse elektrik kaynağını kapatın. Değilse, karton, plastik veya tahtadan yapılmış kuru bir yalıtkan nesne kullanarak kişiyi elektrik kaynağından uzaklaştırınız.Elektrik Yanıkları İlk Yardım Nasıl Yapılır
  • Dolaşım belirtilerini (nefes, öksürük veya hareket) kontrol edin. Eğer yok ise, derhal kalp masajına (CPR) başlanır.
  • Kişinin şok geçirmesini önleyin. Bunun için hastayı bir yere yatırın ve baş biraz aşağıda, bacaklar biraz daha yukarıda uzatınız.
  • Yanıktan etkilenen alanları örtün. Eğer kişi nefes alıp veriyorsa, yanmış bölgeleri steril gazlı bir bandaj veya temiz bir bez ile yanık alanları kapsayacak şekilde sarınız. Gevşek lifler yanıklara batabileceğinden battaniye ya da havlu kullanmayınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Şokta İlk Yardım
Göze Yabancı Cisim Kaçması
Kimyasal Yanıklarda İlk Yardım
Ağız İçi Yanıkları Nasıl Geçer
Yabancı Cisim Yutma İlk Yardım
Kas Yaralanmaları / Yırtılması
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.