Elektrokardiyogram (EKG)

Elektrokardiyogram kalbi izlemek için kullanılır. Kalbin her atışı normalde kalbin sağ üst odasındaki özel hücrelerden (sinüs düğümlerinden) üretilen bir elektrik sinyali ile tetiklenir. EKG adı da verilen elektrokardiyogram, insanların kalbinde iletim halinde olan bu elektrik sinyallerini kaydeder. Doktorlar çeşitli kalp hastalıklarını teşhis etmek ve ortaya çıkan kalp atışları ile kalp ritimleri arasındaki değişiklikleri aramak için elektrokardiyogram isteyebilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Elektrokardiyogram testi noninvaziv (ağrısız) bir testtir. Elektrokardiyogram sonuçları muhtemelen uygulandığı gün sonuçlandırılır ve hastaya teslim edilir.

NİÇİN YAPILIR?

Elektrokardiyogram işlemi kalp problemlerinin çok yaygın olarak görülen türlerini teşhis etmek için kullanılan ağrısız bir yoldur. Doktorunuz aşağıdaki durumları belirlemek için elektrokardiyogram testi isteyebilir:

• Kalp ritminde meydana gelen düzensizlikler (aritmi),
•Kalp kusurları,
• Kalp kapakçıkları ile ilgili sorunlar,
• Kalpte tıkanmış veya daralmış damarlar (koroner arter hastalığı),
• Ani bir şekilde gelişen kalp krizi,

• Daha önce meydana gelmiş bir kalp krizi gibi durumlar için doktorunuz elektrokardiyogram isteyebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

RİSKLER NELERDİR?

Elektrokardiyogram güvenli bir testtir. Kalbinizdeki elektrik sinyallerini ölçmek için göğsünüze yapıştırılmış bantlı elektrotlar kaldırılırken hafif bir rahatsızlık oluşabilir. Nadiren, elektrotlar deride kızarıklık veya şişlik gibi etkilere neden olabilir.
Egzersiz yaparken veya egzersiz etkilerine benzer etkiler yaratan ilaçlar aldıktan sonra yapılan EKG testi, düzensiz kalp atışları ve nadiren kalp krizine yol açabilir. Bu yan etkiler, egzersiz ya da ilaçlardan değil, EKG’nin kendisinden kaynaklanır.
Elektrokardiyogram sırasında kullanılan elektriğin herhangi bir riski yoktur. Vücudunuzda yerleştirilen elektrotlar sadece kalbin elektriksel aktivitesini kaydeder. Kendileri elektrik yaymazlar.

NASIL HAZIRLANMALI?

İşlem için hiçbir özel hazırlığa gerek yoktur. Ancak elektrokardiyogram testinden hemen önce soğuk su içmekten ve egzersiz yapmaktan kaçının. Soğuk su içilmesi test sırasında kaydedilen elektriksel değişikliklerde yanıltıcı sonuçlara neden olabilir. Merdiven çıkma gibi bir fiziksel aktivite de kalp hızını artırabilir.

TESTTEN NELER BEKLENEBİLİR?

İşlem sırasında:

Elektrokardiyogram hastanede veya bir doktor muayenehanesinde yapılabilir. Genellikle bir teknisyen tarafından yapılır. Hastane elbisesi giydikten sonra, bir muayene masasına ya da yatağa yatmanız gerekir. Yaklaşık 12-15 tane elektrot kol, bacak ve göğüs bölgenize yapıştırılacaktır. Elektrotların üzerinde kalbinizdeki elektrik akımını ve sinyalleri tespit etmeye yarayan yapışkan yamalar vardır. Eğer elektrotların vücudunuza düzgün bir şekilde yapışmasını engelleyen kıllar varsa teste gelmeden önce tıraş etmeniz gerekir ya da teknisyen gerekli kısımları tıraş edecektir.
Elektrokardiyogram sırasında normal bir şekilde nefes alabilirsiniz. Teste hazır olduğunuzdan emin olmalısınız. Konuşma, titreme veya hareket etme test sonuçlarını bozabilir. Standart bir EKG sadece birkaç dakika sürer.
Eğer kalp atışlarınız gelip gitme eğiliminde ise ve bir düzensizlik varsa, birkaç dakika kayıt yakalanmaya çalışılabilir. Bu soruna geçici bir çözüm bulmak için, doktorunuz EKG’ nın başka bir türünü tavsiye edebilir. Bu türler şunlardır:
Holter monitorizasyon. Aynı zamanda “ambulatuar EKG monitörü” olarak da bilinen bu testte, bir Holter 24 saatlik süre için kalp ritimlerini kaydeder. Göğsünüzdeki elektrotlardan teller yoluyla cebinizde taşınan veya kayış veya omuz askısına takılan pil ile çalışan bir kayıt cihazına sinyaller gönderilir. Kaydedilen bu kayıtlarla, kalp belirtileriniz ile ilgili günlük tutulacaktır. Doktorunuz belirtilerin nedenlerini tespit etmek için elektriksel kayıtlar ile oluşturulan günlükleri karşılaştırır.
Olay kaydedici. Eğer belirtileriniz sıklıkla meydana gelmezse, doktorunuz bir olay kaydedici giymenizi önerebilir. Bu cihaz da Holter monitörüne benzer, ancak bu cihaz sadece belirtiler oluşunca kalp ritmini kaydedilmesine olanak tanır. Telefon ile doktorunuza EKG okumalarını bildirebilirsiniz.
Efor testi. Kalp sorunlarınız egzersiz yaparken daha sık meydana geliyorsa, doktorunuza bir koşu bandı üzerinde yürüme ya da bir EKG sırasında sabit bir bisiklete binmenizi isteyebilir. Bu işleme efor testi denir. Eğer yürümenizi zorlaştıran bir sağlık sorununuz varsa, ilaç enjekte edilerek kalp üzerinde egzersizin olumsuz etkisi taklit edilmeye çalışılır.

İşlemden sonra:
Genellikle doktorunuz EKG sonuçlarını aynı gün içinde sizinle paylaşacaktır. Ektrokardiyogram sonucunuz normal ise, başka testlere ihtiyacınız olmayabilir. Ancak eğer sonuç kalp ile ilgili bir sorun olduğuna işaret ediyorsa, tekrar bir EKG veya başka tanısal testler gerekebilir. Uygulanacak tedaviler belirtilerinizin sebeplerine bağlıdır.

SONUÇLAR

Doktorunuz elektrokardiyogram testinde tutarlı ve dakikada 50 ile 100 arasında bir kalp ritmi arayacaktır. Bu değerlerden daha hızlı, daha yavaş ya da düzensiz kalp atışlarının olması, kalp sağlığınız hakkında bazı ipuçları vermektedir. Bu ipuçları aşağıdaki gibi sıralanabilir:
Kalp hızı. Nabzınız kontrol edilerek kalbin atım hızı normal bir şekilde kontrol edilerek ölçülebilir. Ancak nabzınızın zor hissedilebildiği, çok hızlı veya çok düzensiz olduğu durumlarda bir EKG yararlı olabilmektedir.
Kalp ritmi. EKG sonucu normalden hızlı kalp atışı (taşikardi), normalden daha yavaş kalp atışı (bradikardi) ya da diğer kalp ritim düzensizlikleri (aritmi) gibi durumların belirlenmesine yardımcı olabilir. Bu anormallikler kalbin elektriksel sisteminde herhangi bir arıza durumu oluştuğunda meydana gelebilir. Diğer bazı durumlarda, örneğin beta blokerler, psikotrop ilaçlar ya da amfetamin gibi ilaçlar da aritmiyi tetikleyebilir.
Kalp krizi. EKG genellikle daha önce geçirilmiş bir kalp krizi veya yaklaşmakta olan bir kalp krizine işaret oluşturabilmektedir. EKG üzerindeki değişiklikler kalbinizin hangi bölümünün hasarlı olduğunu ve ne ölçüde hasar gördüğünü de gösterebilir.
Kalbe yetersiz kan ve oksijen akışı. Doktorunuz göğüs ağrısı gibi belirtilere kalbe yetersiz miktarda kan ve oksijenin gitmesinin neden olduğundan emin olmak için EKG isteyebilir.
Yapısal anormallikler. Bir EKG sonucu kalp odacıkları veya kalp duvarlarında genişleme gibi kalp ile ilgili yapısal problemlere de işaret edebilir ve ipuçları sağlayabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
yumurtalıkların biri yukarıda biri asagıda
Bebeklerde Sarı Kulak Akıntısı
Elektrokardiyogram (EKG)
Kalp Atışlarımı Kulağımda Hissediyorum
Göğüs sıkışması
Eritema Nodosum Nedir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.