ELEKTRONİK SİGARAelektronik siğara

Elektronik sigara bilinen sigaraya alternatif olarak tercih edilen, sigaraya göre daha az hasar verdiği zannedilen aynı zamanda sigaranın kül, izmarit kokusu ve yakmak için ateş gereksinimin olmayışından dolayı ülkemizde de artan derecede tercih edilmektedir.

Bileşiminde anabasin (böcek öldürücü), miyosmin ve beta nikotrin gibi tehlikeli kimyasallar bulundurabilmektedir. Yanı sıra buhar verme niteliğinde olan propilen glikol bulundurmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

ELEKTRONİK SİGARA NEDİR?

Elektronik sigara yoğun duman yada buhar çıkararak gerçek sigarayı taklit eden, içeriğindeki yoğun duman çıkarıcı kimyasallar ve ateşleme sistemi (pil-entegre-atomizer)(atomizer: pili kullanarak e-sigara sıvısını ısıtarak buharlaştırır) bulunduran bir araçtır. İçerisine yerleştirilebilen değişik derecelerdeki nikotin kartuşlar sayesinde gittikçe azalan miktarlarda nikotin kartuşlar (dolum kartuşları) kullanılarak zamanla kişinin nikotin bağımlılık oranı düşürülebilmektedir.

Bazı kimseler ise sigarayı bırakmanın önemli bir parçası olarak görmektedirler. Aslında psikolojik yönden gerçekten de sigarayı bırakmada başarı olan kimseler de olmuştur. Peki elektronik sigara hakikaten masum mu?

Sponsorlu Bağlantılar

elektronik siğara kısımlarıELEKTRONİK SİGARA ZARARLI MI?

Elektronik sigara masum bir mamül değildir. İçeriğindeki kimyasal bileşimlerin kanserojen olduğu düşünülmektedir. Yani diğer bir tabirle sigara içen bir kişi için yağmurdan kaçarken doluya yakalanmak olarak da ifade edilebilir.

Bu özellikleri bir yana her ne kadar kişiye sigarayı bıraktırsa da (Catania Üniversitesi’ndeki araştırmaya göre %9- 12 ayda- 300 kişi üzerinde), dudağa temas etme yönü ve çıkardığı duman nedeni ile de sigara duygusunu tetiklemektedir. Yani bir nevi elektronik sigaranın “fantazi” tarzı bir şey olduğunu söyleyebiliriz. 

Bunların aksine; her ne kadar tehlikeli kimyasallar içerse de bunun sigara kadar olmaması, çevreye daha az kir (izmarit yada sigara paketi, karbonmonoksit, gaz nikotin) bırakması ve duman üretmediği için zararlı kimyasalların çevreye verilmemesi açısından faydalı olduğunu söyleyebiliriz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Diyabet Nedir? Çeşitleri Nelerdir?
Mantar Zehirlenmesi
Saçlarımızın Görevi Nedir?
Bel Ağrısının Diğer Belirtilerine Dikkat
Nasıl Beslenmeliyim
Gözlerde Kuruluk
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.