Emes Hastalığı

Vücudumuzda oto immün sistemler vardır bu sistemlerin görevi vücudumuzu korumaktır. Ancak nedeni bilinmeyen durumlardan dolayı oto immün sistemler vücudun kendi hücrelerine saldırır ve bu hücreleri harap eder bu durumda oto immün hastalıklar meydana gelir. Emes hastalığı oto immün bir hastalıktır.  Bu hastalığa yakalanan insanlar hareket bozukluklarının yanında konuşma güçlükleri çekerler ilerleyen durumlarda nefes alıp verme dahi sorunlar yaşanır. Eğer tedavi edilmezse bu sürecin sonunda ölüm kaçınılmazdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Emes hastalığı Neden olmaktadır? Emes hastalığının meydana gelmesinde etken nedir?

Elinizi yanlışlıkla sıcak bir cisme değdirdiğinizde buradan alınan veriler hızla merkezi sinir sistemine (MSS) gönderilir. MSS de değerlendirilen durumun sonucunda sıcaklık tehlikeli boyuttaysa el hemen o cisimden çekilir buna refleks denir. Reflekslerin birçoğu omurilik tarafından yönetilen durumlardır. Emes hastalığı bu omurilik ve beyin gibi sinir merkezlerinde veya sinir ağlarında gerçekleşen tahribat sonucunda meydana gelmektedir. Emes hastalığı nedeniyle artık çevresel uyarılar doğruca alınamaz alınan uyarılar ise tam olarak değerlendirilemezler değerlendirilen uyarıların kaslara iletilmeleri de sorunlu olur sonuç olarak emes hastası bir birey hareket kısıtlılığı çeker.

Emes Hastalığının Belirtileri:

Bu hastalığın ilk belirtileri genelde görme sorunları olmaktadır. Bulanık görmeler, yanıp sönen ışıklar görmeler, göz ve çevresindeki dokularda ağrı hissi, zamanla artan göz seğirmeleri, görme sinirlerindeki ani gelişen iltihabi durumlar emes hastalığının ilk bulguları olabilir. Yanı sıra konuşurken tutukluk, bacak ve kol kaslarında güçsüzlük, zorlanma, yürüme esnasında kontrol problemleri ve çeşitli fiziksel hareketleri gerçekleştirememe gibi durumlar emes hastalığının temel belirtileridir (dikkat ediniz mutlaka emes hastalığı denmiyor).

Sponsorlu Bağlantılar

Emes hastalığı diğer yönden beyincik ve çevresel sinir dokularını etkileyebilir. Bu durumda yürürken denge kaybı zorlukla yürüme, bir objeyi kavramada zayıflık, olağan dışı sakarlıkların baş göstermesi gibi belirtiler de emes hastalığını işaret edebilmektedir.

Emes hastalığının diğer öncül belirtileriemes belirtileri

 • Yüzde meydana gelen ağrı hissi,
 • Vücutta artan karıncalanmalar ya da böcek dolaşıyormuşçasına hisler,
 • Vücutta alakasız anlarda meydana gelen sıcaklık soğukluk hissi,
 • Çok sıkça kabızlık durumlarının yaşanması,
 • Sürekli yorgunluk kırgınlık şikayetleri,
 • Özellikle de ani gelişen kişilik değişiklikleri şeklinde sıralanabilir.

NOT: Bu belirtilerin sadece birisi başka hastalıkların habercisi de olabilir. Örneğin vücutta karıncalanma hissi bir kaşıntı sorunu da olabilir. Fakat hem karıncalanma hem de ışıklı çisimler görmenin yanında vücutta meydana gelen sıcaklık soğukluk hisleri emes hastalığını işaret eder.

Emes Hastalığı Tanısı Nasıl Konur?

Emes hastalığına tanı koymak gerçekten zor bir süreçtir. Bu hastalığın tanısının konması için kan ve idrar tahlillerinden tutun MR çektirmeye ve daha ilerisinde hastanın gözetim altında tutulmasına kadar birçok yöntem uygulanır. Bir hastaya emes hastasısın demek gerçekten zor bir süreçtir.

Emes hastalığının tedavisi kullanılacak ilaçlarla mümkündür. Hastalık tanısı konmuş olan kişiye göre doktorun reçete ettiği ilaçların çok hassas bir şekilde ve aksatmadan kullanılması gerekmektedir. Bunun yanında hastaların çeşitli iyileştirme programlarından geçirilmesi ise hareket bozuklukları sürecinde olur.

Emes (MS) Hastalığı’nın Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

1) Atak Tedavisi : Emes hastalığının tedavi şekillerinden bir tanesi olan atak tedavisinde temel olarak vücuda yüksek oranda kortizon alınmasıdır. Uzman hekimin yapmış olduğu kontrollerden sonra tedaviye başlandığında alınacak olan kortizon miktarı ve süresi değişebilmektedir. Kortizonun vücuda verilme şekli ağızdan ve serum yoluyla olmak üzere iki farklı şekilde gerçekleştirilebilir. Serumla verilen kortizon toplumda yan etki yaratır diye bir yanlış düşünce olsa bile aslında bilimsel açıdan herhangi bir dayanağı bulunmamaktadır. Tedavi dönemi boyunca hastanın beslenme programına dikkat etmesi ve özellikle tuzlu ve tatlılardan uzak durması önemlidir. Atak tedavisinde bütün emes ataklarının ayrı ayrı tedavi edilmesi şart değildir. Hastanın günlük yaşamında herhangi bir sıkıntı yaratmayan ve diğer ataklara göre daha şiddetsiz olanları tedavinin ilerleyen zamanlarında isteğe göre uygulanabilir. Bunun temel nedeni ise bazı atakların herhangi bir müdehale gerekmeksizin zamanla kendiliğinden düzeliyor olmasıdır. Atakların çok şiddetli gerçekleştiği hastalarda genellikle bu yöntem yerine daha farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

2) Semptomatik Tedaviler : Emes hastalığı sebebiyle ortaya çıkan çeşitli rahatsızlıklara göre atak tedavisinin yanı sıra semptomatik tedavi şekilleri de uygulanmaktadır. Emes hastalığının neticesinde ortaya çıkmış bacak bölgesinde kasılmalar ve sertleşmeler kortizona ihtiyaç duyulmadan çeşitli ilaçlar ve fizik tedavi yöntemleri ile tedavisi mümkün olabilmektedir. Bunun dışında emes hastalığı neticesinde ortaya çıkmış sürekli yorgunluk durumunda ise hastaya özel ilaçlar verilerek kortizona ihtiyaç duyulmadan gün içerisinde kendisini daha enerjik hissetmesini sağlamak mümkündür. Semptomatik tedavi yöntemlerinden başka bir tanesi olan rehabilitasyonda ise hastada eğer hareket problemleri bulunuyorsa bunun giderilmesi sağlanabilmektedir.

3) Koruyucu Tedavi Yöntemleri : Emes hastalığının tedavisinde tıptaki ilerleme neticesinde bağışıklık sistemini yeniden düzenleyen bir takım ilaçların bulunmasıyla birlikte özellikle son senelerde oldukça önemli bir tedavi yöntemi ortaya çıkmıştır. Koruyucu tedavi yönteminde isminden de anlaşılacağı üzere hastalığın yayılma hızını azaltmak ve geçirilen atakların süresini ve şiddetini minumum seviyeye indirmek hedeflenmektedir. Bunun için dört farklı ilaçtan faydalanılmaktadır. Bu ilaçlar doktor tarafından yapılan kontrollerin ardından verilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise bu ilaçların henüz tam olarak herhangi bir yan etkisinin olup olmadığının net olarak bilinmemesidir. Bu ilaçlar hem ekonomik bakımdan oldukça pahalı olduğundan dolayı maddi durumu iyi olmayan kişilerin kullanmaması ve alternatif tedavi yöntemlerine yönlenmesi tavsiye edilir. Zira bu ilaçlar uzun sürelidir ve bir kere kullanılmaya başlandığında etkisini göstermesi için yıllarca kullanmak gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  hasta yakını

  …’bu hastalığın sonucunda ölüm kaçınılmazdır’ifadenizi kınıyorum. Hatta çok büyük ve ciddi bir hata. ne bizim doktorumuz ne de başka bir doktordan böyle bir ifade duymadım. Bir sinir sistemi rahatsızlığı olduğu doğru. En büyük tedavisinin yüksek moral, stressiz bir hayat olduğunu da biliyorum sizin bu yazdıklarınız bilgilendirme dışında hastalığın ilerlemesine sebep olabilir okuyanlarca. Her canlı için ölüm kaçınılmazdır ancak en kötü durumdaki kanser hastalarında bile böyle ifade kullananı okumadım. Bu yazıyı yazanın başına belli ki böyle bir durum gelmemiş. benim tanıdığım 20, 16 ,5.5 ,1.5 yıllık ms hastaları var. bir çoğu ilaç dahi kullanmıyor hastalıklarını bir şeker hastalığından hiçbir farkı yok. o da çok alındığında veya ciddi üzüntüde vucudun bazı kısımlarını tahrip edebiliyor. ms hastalığında plaklar bazen yok da olabiliyor. Lütfen yazdıklarınıza dikkat edin.

  Siz ve diğer ziyaretçilerden özür dileyerek yazımızı düzeltmiş bulunuyoruz. Yazıda aslında “tedavi edilmediği taktirde” ibaresi eksik kalmış. Geçmiş olsun dileklerimizle.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
El Yumuşatıcı Krem Nasıl Hazırlanır
Aşırı Terleme
Dermatit Herpetiformis
Sağlıksız Gıda Markaları
Eritema Multiforme
Burun Akıntısı Nasıl Geçer? Acil Çözüm
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.